Kävin kuunpimennystä katsomassa Kallavedellä. Ponttoonit olivat matkassa ja kamera, mutta sen verran kova tuuli oli, etten ruvennut laineiden keinutellessa kaivamaan järkkäriä esiin pimeässä.
Ponttoonit ovat osoittautuneet hyviksi myös pienemmissä laineissa. Sivuaallokkossa pystyn ajamaan Hobieta poispäin aallokosta kallistaen ja silloin roiskiminen vähenee huomattavasti - jää miltei kokonaan pois.
Huonona uutisena todettakoon, että penkin selkänojan kallistusmekanismi ei enää toimi. Jäi jumiin loivimpaan asentoonsa, mikä ei toki polkiessa haittaa lainkaan. Kyselin jo Eräkoirasta, ja he kyselevät puolestaan Hobielta. Nyt kun sain hankittua kuivapuvun, niin kausi jatkuu marraskuulle asti. Joten penkkiä en voi minnekkän korjattavaksi lähettää ennen sitä. Toivottavasti saan uuden penkin ja pistän omani tilalle, kysehän on siinä mielessä maanantaikappale, että en saanut penkkiä kasaan aluksi ollenkaan kun ruuvit olivat jääneet matkasta. Lieneekö penkin mekanismia testattu ollekaan, kun se on alusta asti tuntunut toimivan varsin nihkeästi.
Matkaa kertyi yöreissussa 55 km, ensin 35 ja sitten nukkumaan telttaan ja aamulla vielä 20 km. Tässä vaiheessa nimeän alukseni virallisesti Albratrossiksi.
Painoa on pudonnut vajaa 10 kg, ja sen kyllä huomasi myös Hobien kulussa. Todennäköisesti Albatrossi kulkisi aallokossakin huomattavasti ketterämmin, jos painaisin vain 80 kg. Suurin ongelmahan on ollut se, että SUURET peräaallot ovat herkästi kääntäneet aluksen sivuttain ja upottaneet perän veden alle. Isompi peräsin korjaa kääntämisongelman ja tässä vaiheessa luulen painon pudottamisen korjaavan uppoamisen.
Sivuaallokkossa Albatrossi kulkee älyttömän vakaasti, se varmaan liittyy polkeviin voimaa tuottaviin eviin, jotka toimivat jonkinlaisena kölinä, verrattuna normaaliin kajakkiin, jossa ei moista vakauttavaa tekijää ole.
Eli todennäköisesti Albatrossilla voisi ajella varsin kovassakin kelissä ilman ponttooneita, mutta ponttooneilla meno on vain niin paljon rennompaa, että en aio luopua niistä. Mutta on hyvä tietää, että vaikka ponttooni puhkeaisi tai ponttoonin tanko vääntyisi ei matka siihen päättyisi vaikka vähän aallokkoa olisikin.
Kuitenkin valmistaja lupaa 159 kg kantavuutta, kovassa kelissä en voi suositella moista. Taitaa olla kyse maksimaalisesta lastista ennenkuin Albatrossi uppoaa. 