Höpö höpö. Jos ostetaan pyörä, jolle luvataan 100 km ja totuus on 20 kilsaa, niin riita pystyyn, kaupan purku ja rahat takaisin. Samanlaista kusettamista kuin sähköautojen kanssa.
Toki pitkälti ihmisten omaa hölmöyttä, kun uskotaan mitä myyntiväki höpöttää. Sähköpyörän etu minusta on varttuneelle väestölle tai handicapeille, että pääsevät liikkeelle / voivat jatkaa autonomista liikkumista. Ei terve ihminen moista tarvitse kuin laiskuutensa tähden tai elvistelläkseen
.
Minusta näihin liittyy paradoksi. Esimerkki. Ilman sähköä ajaa 25 kilsaa ja henkilö kokee saaneensa liikuntaa (on rasittunut, väsynyt yms). Sähköllä metrejä pitää veivata paljon enemmän, että saadaan polkijalle sama fiilis (väsy yms). Mikä logiikka siihen sähköön liittyy? Se, että voi sanoa polkeneensa 40 kilsaa 25 kilsan sijaan? Eikö itsetunto anna periksi pienempää metrimäärä, vaan sitä varten pitää ostaa joku härpätin?