Twisterin teräsmiestanko alkoi vaikuttaa niin hyvältä, että Radiukseenkin piti saada sellainen. Vuosia liiterin seinällä ollut cruisertanko sopi tarkoitukseen. Tuumainen stemmin jatkoputki on tuntunut notkealta koko ajan. Jostain romupyörästä purettu ulompi satulaputki (mikä sen nimi on?) sopi juuri ja juuri nihkeästi tuumaisen putken päälle. Laakerilukitetta varalta putkien väliin. Loppui notkumasta.
3x7 (napa+avovaihde) Sachs takakiekko sai poistua ja tilalle paras polkupyörän napa Nexus 3 jalkajarrulla. Jos jollain on intoa taistella 3x7 Sachsin kanssa, niin tuosta sen saa. Periaatteessa toimii, mutta rullaa hieman huonosti ja napsuu välillä. Oon kahdesti avannut, enkä keksi mikä siellä on vialla.
Liitteet
Viimeksi muokannut Vilijami, 29 Elo 2023, 22:23. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sinkulan ketjukiristin toimii hyvin jalkajarrun kanssa.
Stemmin jatkoputken alapäähän tuli hyvän näköinen kiristin sahaamalla ohjaustangon kiinnike irti stemmistä. Aiemmin olin jo irroittanut 22,2mm pystyputken kyseisestä stemmistä ja ruuvannut sen haarukan ruotoputkeen, mihin jatkoputki siis kiristettiin kiinni.
Olipa hankala selittää ilman työvaihekuvia. Ei tullut kuvattua, kun oli puuhailuflow päällä. Kuitenkin idea oli, että yhdestä romurungosta ja yhdestä ylimääräisestä stemmistä saa tehtyä korotetun stemmin aika helposti, siististi ja hitsaamatta.
...Jostain romupyörästä purettu ulompi satulaputki (mikä sen nimi on?) sopi juuri ja juuri nihkeästi tuumaisen putken päälle.,,
satulaputki (mikä sen nimi on?) = satulaputki (mikä sen nimi on!)
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Jousi/iskari yhdistelmästä puuttui vaimennus kokonaan. Jos jousen sääti löysälle, niin iski pohjaan herkästi. Jos taas sääti tiukalle, niin iski maksimipituuteen rajusti kuopan/patin jälkeen. Ensiavuksi leikkelin sokeripalan kokoisia kumipalasia iskarin varren ympärille ja kierrejousi päälle pitämään palasia paikoillaan.
Ei siitä loistava tullut, mutta parani kuitenkin.
Pomppuvieteri sai lähteä ja tilalle aina luotettava kumijousi. Kyllä tuli hyvä. Hinnaksi muototui 8€ kumijousi ja hyllystä billetalumiinista sahatut, poratut ja kierteytetyt palat.
Tuo 50x40 lieriöeristin on speksattu jo 80-luvulla Flevon jouseksi. Siinä Flevossa on vaan rajumpi vipusuhde, jolloin 50x40 kumi on liiankin pehmeä. Radiuksessa ja Twisterissä maltillisempi vipusuhde antaa vähän jäykemmän ja minulle mieleisemmän jousitustunnelman.
Tuollaista Puuilon kumitallaa olen useissa pyörissä käyttänyt ja kyllä se huonon iskarin voittaa. Vilijamin tyyppinen ratkaisu oli joskun käytössä mutta muutin kumin paikan suoraan haarukan päälle. En muista alkoiko kumi nurjahtaa, ainakin oli epäilys että niin saattaisi käydä.
Hmm.. Saisiko tuollaiseen kunivaimentimeen pienen esitaivutksen.. Siis siten ettei laipat olisi aivan samansuutaiset.. Eikös sillon kumi ole ikäänkuin hieman kulmittain ja tee joustosta progressiivista.
Toki jos kumi olisi valmiiksi kartio niin silloin ainakin progressiivisuus toimisi.. Esimerkiksi keskeltä ohuempi tuollainen lieriö. Ainakin purjelaudan mastonkiinnikkeissä on käytetty sellaisia...
Kumi on kierrejouseen nähden aina erittäin progressiivinen ilman mitään erityistä muotoiluakin. Kartiomuoto tietenkin vielä lisää tätä vaikutusta.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Piti kattoo mitä muuta progressiivinen tarkottaa ku musiikissa progressiivinen rock = kokeellinen rock.
Jousituksessa: "progressiivinen jousitus – jäykempi kovemmalla kuormituksella"
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
Juu, näin se menee. Tässä kuvana erilaista kumia olevien lätkien eri suuruisten puristusten alaisena tuottamia voimia.
The-stiffness-of-rubber-pads-with-different-values-of-r.png (124.24 KiB) Katsottu 2876 kertaa
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Hmm.. Saisiko tuollaiseen kunivaimentimeen pienen esitaivutksen.. Siis siten ettei laipat olisi aivan samansuutaiset.. Eikös sillon kumi ole ikäänkuin hieman kulmittain ja tee joustosta progressiivista.
Saa. Twisteriin tein just niin ja on vielä suoraakin parempi.