Sivusuunnassa ne on just hyvät, mutta pystysuunnassa pitäis leikkaa ainakin vaakatason ylittävä osa pois.
Omassa dynamovalossa (b+m luxos) valokeila on suunnilleen seuraavan mallinen. Keskeltä kirkas ympyrä, mutta ympyrä on vain puolikas eli yläosa puuttuu.
liput/viirit/valot
- Wacky
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4058
- Liittynyt: 14 Heinä 2010, 12:38
- Paikkakunta: Helsinki, Vesala
Re: liput/viirit/valot
- Richard "Riku" Griffin
Savenmaa Alku (2010 - 2011) Azub Bufo (2011 - 2014) MetaPhrastic.28 (2012 ->) MetaPhat (2013 - 2017) Nopia (2017 - 2019) Specbike Extrim (2017 -> & 2019 ->)
- mhelander
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 3772
- Liittynyt: 20 Syys 2010, 22:55
- Paikkakunta: Oulu
Re: liput/viirit/valot
Joo olis aika että sais noihin "kiinanihme" lamppuihin reippaasti suuntaavia linssejä. Mulla on se patjamallin linssi ameriikasta jolla "Magicshine" -lampun valokeilan saa levitettyä laajalle ja varsinkin 3-ledisellä lampulla käyttäen yhtä (alhaalla) tai kahta (ylhäällä) lediä on valoteho aivan mahtava märässä syysmettässä. Täällä linkit noihin mun valokamppeisiin.
Maantiellä ajaessa on vain 1 ledi käytössä ja valoa suunnattu alaspäin, niin että kuitenkin näkee 30:n vauhteja ajella syksyn pimeydessä. Kahta lamppua ei viitsi asentaa kun jonnin verran tulee teitäkin ajettua vaikka mettässä lenkin pääosin ajaisinkin. Ja B&M Ixon IQ:n valoteho ja keilan leveys ei riitä maastoajoon.
Sain Valostoresta koekäyttöön Lumilight navigato 2500 lampun jota kehuvat parhaaksi hyötysuhteeltaan ja antavan enemmän lumeneita kuin tuo 2500.
Valopää on pienempi kuin mun kiinanvalon, se on vielä testaamatta kun siihen ei heittämällä saa tuota linssiä (ja nykyisen akku kesti niin kauan että halusin ajaa siitä varauksen ensin loppuun).
Kun pyysivät palautetta antamaan niin annoin saman tein sellaista että jos 3-ledin lampussa olisi mahdollisuus saada linssit ja heijastimet siten että (1 ledi alhaalla, kaksi ylhäällä) yhdellä ledillä olisi heijastin+linssi siten että valaisin täyttäisi StVZO speksit kuten B&M:n lamput. 2-ledin käytölle olisi sitten eri linssiä joko keskitettyyn "kaukovaloon" tai sitten mun tykkäämään laajempaan ajovaloon. Kolmella ledillä olisi sitten molemmat.
Tämä ei tuolle lampulle ole mahdollista kun siinä on nuo ledit sarjassa hyötysuhteen takia kuulemma. Mun lampulla sen saisi tehtyä...
Ja tietysti ehdotin jonnin sortin kaukosäädintä jotta nojakillakin saisi nappulaa paineltua, sekä ohjelmoitavuutta jotta saa sille napille ne tilat mitä käyttää. Saa nähdä...
-Mika
Käytössä: omavalmisteet Evo off-roader @ 2015 & Vendetta kopio @ 2012, tehtaalta M5 CrMo Lowracer @ 2010
Myydyt: Proto off-roader omavalmiste @ 2012-2016, MetaPhysic (26"/29er & 700c) @ 2011-2017.
-
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 2040
- Liittynyt: 10 Heinä 2009, 00:17
- Paikkakunta: Nummela, Vihti
- Viesti:
Re: liput/viirit/valot
mhelander kirjoitti:
Eikö noiden jäähdytysripojen pitäisi olla pituussuunassa, jotta ajoviima jäähdyttäisi lamppua tehokkaammin?
--
T. Ari
Helkama Kulkuri 14 (1990), Performer Agenda (2009), Insera Reflex (2010), Milan SL (2012), Yosemite 20" Folding (2014), Rossano cyclocross (2018)
- jviirret
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 12381
- Liittynyt: 27 Elo 2006, 10:25
- Paikkakunta: Raahe
Re: liput/viirit/valot
ajarmala kirjoitti:Eikö noiden jäähdytysripojen pitäisi olla pituussuunassa, jotta ajoviima jäähdyttäisi lamppua tehokkaammin?
En juuri tuosta lampusta tiedä, mutta oman lamppumi mukana tuli myös pääkiinnike ja sitä pystyy sen avulla käyttämään otsalamppuna. Ajaessa viima jäähdyttää olipa rivat miten päin tahansa, mutta paikoillaan ollessa toiminee poikittaiset paremmin?
Jukka
Riman ali ja suoraa ohi maalin...
- mhelander
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 3772
- Liittynyt: 20 Syys 2010, 22:55
- Paikkakunta: Oulu
Re: liput/viirit/valot
jviirret kirjoitti:En juuri tuosta lampusta tiedä, mutta oman lamppumi mukana tuli myös pääkiinnike ja sitä pystyy sen avulla käyttämään otsalamppuna.
Sama juttu tämän lampun kanssa, mukana tuli asiallisen oloinen laturi, neopreenissa olevat kuulemma Panasonic:n 18650-akut ja otsalamppuvarustus.
jviirret kirjoitti:Ajaessa viima jäähdyttää olipa rivat miten päin tahansa, mutta paikoillaan ollessa toiminee poikittaiset paremmin?
Tästä turistiinkin kun lamppua hain. Ovat kuulemma käyttäneet poikkipinta-alaltaan huomattavasti paksumpia johtoja tässä jotta häviöt akusta lamppuun jäävät pieniksi, kiinalampuissa johdot on aika ohkaset ja muoviset. Tiedä sitten ovatko sitten parempaa laatua talvikäyttöön.
Sitten jäähdytys. Kuulemma liikkeessä yleensä lamput jäähtyy riittävän hyvin mutta paikallaan ja lämpimämmällä kelillä vaativat paremmin lämpöä siirtävän kotelon. Kiinalamput, etenkin ne monen tuhannen lumenin tehoa mainostetut, eivät ylikuumenemisen takia tuota täyttä valotehoa kovin pitkiä aikoja. Osassa on lämpösuoja joka pudottaa valotehoa tasolle jolla lamppu ei "pala". Halvemmissa ei ole sitäkään, ne joko "palaa" tai sitten ajastimella pudotetaan valoteho vaikka käytettäisiin -30 pakkasessa.
Mutta nämähän ovat ongelmia vasta kun lampusta on tarkoitus ottaa maksimi valotehoa ulos pitkän aikaa ja sitten liikutaan hitaasti, on lämmintä jne. Ei ainakaan ole ollut minun kiinavalon kanssa ongelma, se kyllä lämpiää selvästi kun kahdella ledillä käyttää mutta ei ole valotehoja pudottanut tai "palanut".
Mutta saako tuolla melkein 300 € hinnalla niin paljon paremman lampun kuin mitä tuo nykyinen noin satasen kokoelma ? Vaatii siis testiä...
-Mika
Käytössä: omavalmisteet Evo off-roader @ 2015 & Vendetta kopio @ 2012, tehtaalta M5 CrMo Lowracer @ 2010
Myydyt: Proto off-roader omavalmiste @ 2012-2016, MetaPhysic (26"/29er & 700c) @ 2011-2017.
-
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4908
- Liittynyt: 09 Touko 2010, 07:33
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: liput/viirit/valot
http://www.trafi.fi/tietoa_trafista/aja ... emuodoissa Uudet määräykset . Vihdoinkin selvyyttä .
-
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4908
- Liittynyt: 09 Touko 2010, 07:33
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: liput/viirit/valot
http://www.ts.fi/teemat/auto+ja+liikenn ... y+kyparaan
Nyt on sit minunkin kypärän valot lailisia .
-
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4908
- Liittynyt: 09 Touko 2010, 07:33
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: liput/viirit/valot
http://yle.fi/uutiset/kyparapakko_ei_te ... na/5461024
Ihana aihe , ruokkii niin paljon mielenkiintosta netti keskustelua.
Re: liput/viirit/valot
En tiedä olenko jossain maininnut, mutta kyllästyneenä kaikenlaisiin virittelyvaloihin jossa pitää nähdä vaivaa että ne saa ladattua/toimimaan, tai joita on vaikea saada valaisemaan hyvin häikäisemättä vastaantulijoita, hankin tämmöisen: http://www.bike-discount.de/en/buy/trel ... /wg_id-302
Tyyris, mutta hyvä. Tiukka valokeila valaisee pimeällä hyvin tietä eteenpäin häikäisemättä vastaantulijoita kun valo on suunnattu "oikein". Kun suuntaa valon "väärin" (liian korkealle), pienimmälläkin tehoilla (5-portaisella asteikolla) näkyy päivänvalossa kauas (mainitun tiukan keilan ansiosta).
Myös USB-ladattavuus on hyvä kun retkellä on USB-latausmahdollisuus matkan päällä (aurinkokenno ja vara-akku). Tuon saa nopeasti pistettyä kumpaan pyörään tahansa (poiketen kiinan ihmeistä), kun hankin toisen pidikkeen.
Vielä kaipailen sitä, että kiinan ihmeestä saisin sellaisen "pitkän valon" (naks -> täydet tehot päälle, naks -> kokonaan pois päältä) kuten aiemmin tässä ketjussa olen maininnut, jolloin tuo Trelock toimisi "lyhyenä valona". Tykkään syysiltoina ajella valaisemattomia teitä, ja jos ei muuten niin olisi ainakin tunnelmallisempaa jos näkisi muutakin kuin pätkän edessä olevaa asfalttia.
ICE Sprint 26 (2013 - ), Azub Max (2014 - )
Re: liput/viirit/valot
Laki on laki..
Ja on se nyt pimeellä ihan järkevääkin käyttää fillarissa takavaloja. Koetin hetken aikaa ettiä akkuköyttöistä takavaloa mikä toimisi vieläpä samalla jännitteellä kuin pyörän etuvalon akku. Säästyisi monen akun latailurumbalta siis.
Eipä oikee löytyny takavaloa, mutta nurkissa oli piirilevyltään sökö ottavalo mikä täsmäsi vaatimuksiin muuten.
Hieman sivuleikkureilla ylimääräisiä sekoileva haihatuksia piirilevyltä veks ja syöttö mikrokytkimen kautta etuvastuksien johtimeen ja vot, sytty. Sitten joku vanha pyörän takaheijastin uhriksi ja liimalla ledit sen sisälle..
Eipä tartte montaa akkua vahtia..
- ajou
- Sisällöntuottaja
- Viestit: 1607
- Liittynyt: 26 Marras 2006, 20:24
- Paikkakunta: Espoo - Järvenperä
liput/viirit/valot
Voi myös hommata vaikka neljä 12V ledivaloa ja liittää ne sarjaan. Näin saat edullisesti valot, joihin voit ottaa virran suoraan esim. 48V akusta. 12V ledi kestää virtaa jopa 16V saakka, joten tämä käy myös 52V akuille. Ja tietysti kolme valoa riittää, jos on 36V akku. Lyhyitä 12V väriillisiä ledinauhoja voi laittaa vaikka 2 valkoisena eteen ja 2 punaisena taakse. Tai vaikka keltaisena siville. Vaihtoehtoja riittää. Eteen tarvitaan tietysti erillinen ajovalo, jos joudut niin pimeässä ajamaan, että nämä huomiovalot ei riitä.
Esim.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/6500898/P ... nauha-12-V
Terveisin Artsi
Arto Joutsimäki
050-4655 657
Jouta Quad (Arcus III)
Re: liput/viirit/valot
Minulla on suunnilleen kaikissa pyörissä nyt perusratkaisu napadynamon kanssa etu- ja takavalaisin ja sen lisäksi rengas/pinnaheijastimet. Vähän askartelemista, mutta lopputulos toimii ja on kestänyt led-kaudella ilman ongelmia.
Uusi tieliikennelaki ja sen nojalla annetut määräykset sallivat entiseen verrattuna varsin vapaasti "muita valaisimia" ajoneuvossa (ja kuljettajassa), kunhan taakse näytetään punaista ja eteen valkoista tai vaaleankeltaista. Sivulle saa olla melkein rajattomasti erilaisia keltaisen sävyjä ihan laillisesti.
Suunnittelen juuri kokeilua sellaisilla valonauhoilla, joita voi kiinnittää pyörän runkoon ja jotka palavat AA-paristolla joitain satoja tunteja.
Sinner Demon 2026 2006-> Savenmaa Alku 2009-2012 HP Velotechnik Gekko FX 2012->
- Wacky
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4058
- Liittynyt: 14 Heinä 2010, 12:38
- Paikkakunta: Helsinki, Vesala
Re: liput/viirit/valot
Tällainen etuvalo oli yhdellä asiakkaalla
- Richard "Riku" Griffin
Savenmaa Alku (2010 - 2011) Azub Bufo (2011 - 2014) MetaPhrastic.28 (2012 ->) MetaPhat (2013 - 2017) Nopia (2017 - 2019) Specbike Extrim (2017 -> & 2019 ->)
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: liput/viirit/valot
Hieno! Vois olla ihan hyvin mun tekemä
Re: liput/viirit/valot
Loistava idea.
Vielä kansi alassuin niin ei pääse vesi piuhan ja tivisteen ravosta sisään.
Tai paremminkin.. pääsee vesi pois silloin.