Mä en tiedä mistä se pituus mitataan, mutta käsittääkseni ne on alkuperäiset kammet. Jos mun tän kesän ponnistuksilla ei ole tullut ongelmia, niin ei niitä varmaan tulekaan. Tehoa sen sijaan voisi etsiä. Jos Mahe hommaa itelleen uudet, niin mulle voi vaihtaa ne nykyiset kokeeksi.
rasitusvammat
Re: rasitusvammat
Normaalimittaiset kammet on yleensä 170mm. Kenelläkään, ainkaan yleisimmitä valmistajista, ei ole 172mm pituisia. Seuraava pidemi mitta on 172,5mm. Niitä löytyy yleensä vain kalleimista osasarjoista. Yaanalle tiedoksi, kammen mitta on (yleensä) stanssattu kammen sisäreunaan polkimen kierteen viereen.
Re: rasitusvammat
Rasitusvammat ovat nimensä mukaisia ja kuormitus, kuten ratareisi tai jopa huonossa asennossa nukkuminen tai minkä tahansa jänteen ja/tai lihaksen jäykkyys voi tehdä kipua. Videopätkässä Yaanan jalkaterä oli päin vastoin kuin muistelin sen nähneeni olevan kisassa, eli seistessä olisivat varpaat ja osa päkiää olleet ilmassa. Se lyhentää ja paksuntaa nilkan jänteitä venyttäen jännetuppea. Jännetuppi ja lihaskalvo ympäröivät vastaavia osia ja voivat tulehtua sekä revetä. Mikrorepämisistä itsestään korjautuvina pahoihin jopa leikkausta vaativiin. Olen kädestä jännetupen ja lihaskalvon repeämisen takia leikattu. Tulehdus syntyy rasituksesta.
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: rasitusvammat
mika kirjoitti:Kesäkuun lopulla oli pakko ottaa taukoa ajamiseen. Reisien sisäreunat kramppasivat tosi pahasti jopa lyhyillä matkoilla. Kaksi viikkoa sai varoa jalkojen koukistamista. Varsinkin yöllä kramppasi välittömästi jos koukisti jalat. Kuukauden päästä jo helpotti. Tavallisella pyörällä pystyi kuitenkin ajamaan.
Nyt pitäisi analysoida että mistä oli kysymys. Yksi epäilys oli että kun rasvaprosentti tippui neljän pintaan kun tauko nosti prosentin yli kuuteen. Eli syötiinkö jo lihaksia? Tähän liittyi myös jokin nesteytysjuttu kun vessassa sai käydä öisin useamman kerran.Koskaan aikaisemmin ei ole ollut vastaavaa. Tosi erikoinen juttu.
MikaR
Kokeile ihan ekana poistaa nopeusmittari ja ajaa pari-kolme pykälää pienemmillä vaihteilla kuin normaalisti. Lyhemmät kammetkaan ei haittais. Nuo krampit jäänevät pois, kun ei yritä liikaa suorittaa, vaikka kinneri moiseen houkuttaakin
Re: rasitusvammat
Vilijami kirjoitti:mika kirjoitti:Kesäkuun lopulla oli pakko ottaa taukoa ajamiseen. Reisien sisäreunat kramppasivat tosi pahasti jopa lyhyillä matkoilla. Kaksi viikkoa sai varoa jalkojen koukistamista. Varsinkin yöllä kramppasi välittömästi jos koukisti jalat. Kuukauden päästä jo helpotti. Tavallisella pyörällä pystyi kuitenkin ajamaan.
Nyt pitäisi analysoida että mistä oli kysymys. Yksi epäilys oli että kun rasvaprosentti tippui neljän pintaan kun tauko nosti prosentin yli kuuteen. Eli syötiinkö jo lihaksia? Tähän liittyi myös jokin nesteytysjuttu kun vessassa sai käydä öisin useamman kerran.Koskaan aikaisemmin ei ole ollut vastaavaa. Tosi erikoinen juttu.
MikaRKokeile ihan ekana poistaa nopeusmittari ja ajaa pari-kolme pykälää pienemmillä vaihteilla kuin normaalisti. Lyhemmät kammetkaan ei haittais. Nuo krampit jäänevät pois, kun ei yritä liikaa suorittaa, vaikka kinneri moiseen houkuttaakin
Kyllä täytyy kompata Vilijamia tässä. Pittää malttaa hilijoo edetä.
Re: rasitusvammat
Itsellä Nokian 200m vetäsyssä, repäsin vasemman nivuseni. Se tuntui ikävästi tunnin ajossa ja seuraavana aamuna olin aika jäykkää poikaa. Olin varma etten pysty koko 12h polkemaan mutta oikeella jalalla helpotin vähän enmmän ni vähitellen vaiva väheni.
Olihan siinä kolme kierrosta lämmittelyä tandemilla alla mutta pitäsköhän ensi vuonna oikeesti lämmitellä ja venytellä? Mahtusko ohjelmaan yhteinen hyppely; jooga tai pilates - mitä näitä on?
Muistan ekoista Nokian kisoista aivan samanlaisen revähtymän samassa nivusessa, joka vaivasi koko viikonlopun. Oppiskohan tästä jotain ensi vuoteen
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
- rutunen
- Treenaileva sisällöntuottaja
- Viestit: 707
- Liittynyt: 03 Heinä 2012, 14:51
- Paikkakunta: Joensuu
Re: rasitusvammat
Minulla kun venähti pakara niin se oli kipeä jotain 8kk. Verryttely kannattaa. Ainakin joku 15min ennen suoritusta. Venyttely ei niinkään kun se vie parhaimman terän lihaksista ennen suoritusta.
Quest Carbon -2015