Hommasin M5 citycruiserin ja mietin että uskaltaako 28mm contin grand prix renkailla ajaa hiekkatiellä vai vaihdanko suosiolla johonkin 40 milliseen ja kuvioituun? Kokemuksia?
nojapyörä 28mm renkailla hiekkatiellä?
- jviirret
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 12381
- Liittynyt: 27 Elo 2006, 10:25
- Paikkakunta: Raahe
Re: nojapyörä 28mm renkailla hiekkatiellä?
Aika paljon olen Schwalben kojakeilla ja Continental sport contacteilla soralla ja kovapintaisilla hiekkateillä ajanut. Molemmat ovat käytännössä sileitä kumeja eikä niillä ole sen kummempi ajaa kuin saman levyisillä(35-38mm) kuvioiduilla, eli siinä mielessä uskaltaa. Kuviota kaipaa liejussa, lumessa yms.
Pistosuojauksen tai sen puutteen ja kapeuden mukanansa tuomiin ongelmiin en osaa sanoa mitään.
Jukka
Riman ali ja suoraa ohi maalin...
- Wacky
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4058
- Liittynyt: 14 Heinä 2010, 12:38
- Paikkakunta: Helsinki, Vesala
Re: nojapyörä 28mm renkailla hiekkatiellä?
Itse ajelen soraisia polkuja 23 mm slickseillä. Ei niilläkään tarvii paljoa varoa, mutta jos irtonaista pintaa näkyy ovelan paljon niin sitten on syytä vähän himmaillen ottaa käännökset. Kyydistä tulee toki aika epämukavaa kovinkin muhkuraisella pinnalla ja vauhtia häviää kun pyörä alkaa pomppia kun renkaat ei pysty pyömään pinnan pientä epätasaisuutta niin hyvin kuin leveämmillä renkailla. Eli jos ajat lähes yksin omaan soralla niin vaihta leveämmät, mutta satunnaiseen soralla seikkailuun en näkis mitään ongelmia noilla renkailla.
- Richard "Riku" Griffin
Savenmaa Alku (2010 - 2011) Azub Bufo (2011 - 2014) MetaPhrastic.28 (2012 ->) MetaPhat (2013 - 2017) Nopia (2017 - 2019) Specbike Extrim (2017 -> & 2019 ->)