Olen lähetellyt Nokian LD-3W-gps-modulista Nokian puhelimen E51 kautta pyöräilyreittien gps-tietoja sports-tracker.com:iin ja endomondo.com:iin.
Aluksi reitit olivat aivan silmitöntä jänishyppelyä. Sitten ilmeni, että jo taskussa pitämisessa keho muodostaa estettä signaalin tulemiselle, ja
asia parani huomattavasti, kun aloin pitää gps-vastaanotinta ohjaustangon tienoilla. Mutta silti on paljon parantamisen varaa.
Talojen välissä, puiden lomassa ja milloin missäkin jopa avoimessa maastossa yhtäkkiä tulee kymmenien metrien vaakasuoria heittoja, jopa useita peräkanaa. Näistä heitoista tulee sitten reittiin joskus lisäpituutta jopa kymmeniä prosentteja. Epävarmuus reitin rekisteröimisen oikein risoo.
Testailin kävellen avoimilla paikoilla toistotarkkuutta pitäen vastaanotinta ylhäällä. Tyypillinen virhe oli pari kolme metriä, kun se itse ilmoitti usein tarkkuudeksi 8m tai 10 m. Semmoisilla paikoilla leveys- ja pituuskoordinaatit ovat tyydyttävän hyviä tarkoituksiini. Korkeustieto on tosin niin puuta heinää aina, että lienee toivotonta saada tolkkua siihen.
Onkohan laitteeni jotenkin poikkeuksellisen huono tai vikainen, vai onko gps-vastaanoton taso kaupungeissa ja metsissä joka tapauksessa vähän niin ja näin? Jos pulma on sama laitteessa kuin laitteessa (ainakin kymmenien eurojen hintaluokan vempaimissa), niin ajattelin tehdä korjaussoftaa itselleni niin, että ohjelma korvaa gps-laitteen pisteen lähimmällä tai todennäköisimmällä pyörätien pisteellä. Pyöräteiden pisteet haetaan pääkaupunkiseudun reittioppaasta, ja kaupan päälle saadaan hyvä tieto korkeudestakin. Ehkä saattaa olla tarpeen ennen ajoa kertoa aiottu reitti ohjelmistolle.
Jos kuitenkin on muutaman kympin gps-moduleita, jotka ovat tässä suhteessa selkeästi parempia kuin LD-3W, niin sitten hankin sellaisen systeemin osaksi enkä yritä ainakaan aluksi kikkailla muuten.
stapanin http://connect.garmin.com/activity/88693031 näyttää oikein hyvältä, ei mitään yhtäkkisiä pomppuja edes rajussa suurennoksessa (oikeassa alakulmassa "150 yds"). Olisikohan laitteen gps-osa "raakana" jo tarkempi ja luotettavampi, vai olisiko ohjelmistolla tasoiteltu juovia luonteviksi? (tien vasemman/oikean puolen käyttö kyllä näyttää niin realistiselta, että tuskin ohjelmisto siihen pystyisi). Tosin lentovalokuvakarttaa katsoessa näkyy, että pisteitä on kovin harvassa ja niiden väliset suorat viivat oikaisevat rohkeasti metsän kautta ... mutta pisteet näyttävät sijaitsevan aika hyvin.
Millaisia kokemuksia gps-navigaattoreista pyöräilyn yhteydessä?