Muutama tarkennus lienee paikallaan jutustelun tässä vaiheessa.
Eli työnantajani ei valmista polkupyörän renkaita. On taannoin valmistanut, muttei enää moniin vuosiin.
Itse työskentelen henkilöautonrenkaita raskaampien ja isompien renkaiden parissa, joten "eturistiriitoja" ei pitäisi olla, kun puhun pp-renkaista
. Raskaan renkaan tuotannossamme on sekä ristikudos- että vyörenkaita, kun taasen henkilöautonrenkaamme ovat pelkästään vyörenkaita.
jori kirjoitti:Teppo alan edustajana toistelee samoja syitä, joiden takia eivät ole tuota edistysaskelta vielä ottaneet. 
Ei nyt ole ihan noin yksioikoinen juttu...
.
jori kirjoitti:Tottakai "hihnasta tulee ylimääräistä massaa" ja "hihnassa olevan kumin hystereesi hukkaa energiaa", mutta kumin hystereesi ei ole niin merkittävä vierintävastuksen syy, mitä renkaanvalmistajien paradigma antaa olettaa. Jos kumin hystereesi olisi merkittävä vierintävastuksen syy, lämpenisivät renkaat kyljistä kulutuspintaa nopeammin. 
Kuminvahvuus pp-renkaan kyljissä on aika mitätön, ainakin kalliimmissa sellaisissa.
Kulutuspintakumin vahvuudella/määrällä on taasen havaittu olevan selvä vaikutus vierintävastukseen.
jori kirjoitti:Teppo on aivan oikeassa sanoessaan:"vanha kulutuspintakumi jää hihnan alle, paras olisi jos ylimääräistä kumia ei olisi rungon päällä", siksi tuolla aloitusviestissäni selitinkin, että kulutuspintakumi rälläköidään mahdollisimman hyvin pois hihnan alta. Ainakin käytetään kokeilussa loppuun ajettua rengasta. Tottakai "runko on ja säilyy ristikudoksisena", mutta tämän haitta perustuu enemmän tuohon "kumin hystereesi aiheuttaa vierintävastuksen" käsitykseen. Tottahan se on, mutta sen osuus renkaan vierintävastuksesta on huomattavan pieni kulutuspinnan alla kontaktialueella tapahtuvan mikroliukuman aiheuttamaan vierintävastukseen nähden.
Ristikudosrenkaalla (etenkin "pyöreäpintaisella" kuten pp-rengas yleensä on) tuota liukumaa syntyy enemmän kuin vyörenkaalla, ja varsinkin tasaisella pinnalla varustetulla. Vyörenkaan vyöpaketti toimii ikäänkuin telaketjun tavoin.
jori kirjoitti:Nyt tehdään kokeiluja tappajaselpelinkestävän hyvin rullaavan polkupyörän renkaan kehittämisen aloittamiseksi. Radiaalirakenteeseen ja suoraan sen päälle kelattuun vyöhön palataan sitten, kun ensimmäiset kokeet on tehty ja voidaan todeta tuollaisen hihnakudoksen kestävyys painevoimien suhteen vierinnänaikaisessa kontaktialueelle tulon ja lähdön taivuttelussa ja tappajasepelinpitävyys. 
Juuri näin, en todellakaan ole kokeilua vastaan, päinvastoin. Kommenttini kuulosti varmasti turhan pessimistiseltä, muttei myöskään pidä olettaa, että tarjolla olisi automaattisesti pikavoittoja. Kokeilemalla se selviää, eikä epäonnistumisesta pidä lannistua, vaan jatkaa yrittämistä.