jooseha kirjoitti:
Tien eri osien käyttö[/url]
Ajoneuvoja on kuljetettava ajoradalla. Jos tien oikealla puolella on piennar, jolla ajo käy haitatta päinsä, polkupyörää ja muuta moottoritonta ajoneuvoa sekä mopoa on kuitenkin kuljetettava pientareella.
Tuossa ei mainita haitan asteesta mitään.
Harmittavan likainen piennarkin on haitta. Ja milloinkas se täysin puhdas olisi.
Siellä on sitä paitsi vaikka mitä tavaraa, jotka voivat puhkoa renkaat ja suistaa pyörä tielle kumolleen. 
Asia on siis juuri niin kuin olemme päätelleet. Pyöräilijähän käyttää -tottakai- piennarta, jos siihen haitatta pystyy. Miksi kukaan ehdoin tahdoin asettaisi itsensä vaaraan, joka toki on "haitta". Eikä kukaan vartavasten tee itselleen haitallista toimintaa, vaan aina on kyse hyötyjen ja haittojen tasapainosta, joita ei voi arvioida kukaan muu kuin tekijä itse. Näin toimivat kaikki aina ja kaikkialla.
Jos siis pyöräilijä ei aja pientareella, on siihen jokin syy jonka takia pientareella ajamisesta on haittaa -vaikkapa vain kaverin kanssa juttelun estyminen. Hyötyjä ja haittoja kaikki tyynni. Niistä sitten valitaan kulloisenkin tilanteen mukaan. Sitä elämä on. 
Sana "haitatta" antaa siis täydet oikeudet pyöräilijälle valita ajaako pientareella. 
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma