Jossain muistaakseni oli tehty tutkimusta, että ne keillä on paljon genomissa neandertilaispiirteitä, olisivat herkempiä vakavampiin oireisiin.
Korona
- tavasti
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 2761
- Liittynyt: 06 Elo 2007, 10:55
- Paikkakunta: Kangasala
- Viesti:
Re: Korona
Vilijami kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 11:01tavasti kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 10:08Sulla on sanat juuri väärin päin. Erittäin suuressa osassa tapauksista rokotteen hyödyt ylittävät haitat.
Kyllä, kaikilla on jotain haittoja. Ja on olemassa riski, että rokotteella on joku pidempiaikainen haittavaikutus. Siis teoreettinen riski, ei mitään näyttöä siitä.
Pitävät perusteet näille väitteille?
Miten annat pitävät perusteet henkilölle joka ei luota lääketieteeseen koska se ei kykene ratkaisemaan kaikkia ongelmia 100%? Jos mikään fakta ei kelpaa perusteeksi, mutta peertubesta tuleva salaliittoteoria uppoaa, niin en minä voi auttaa. Kysymys on tässä on aikalailla tilastotieteestä, mutta jos ei osaa matematiikkaa tarpeeksi, niin ei se kelpaa perusteeksi.
jooseha kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 11:41Tähän yhteyteen on hyvä mainita, että koronarokotteilla on vain määräaikainen myyntilupa. Syy määräaikaisuuteen on puuttuvat pitkäaikaisvaikutusten koetulokset.
Ei tuo tietenkään osoita, että kyseistä haittaa olisi, mutta se osoittaa sen, että näytön puutetta ei myöskään voi käyttää argumenttina toiseen suuntaa. Pitkäaikaishaittoja tai niiden olemattomuutta ei vaan yksinkertaisesti ole selvitetty - vielä.
Toisella puolella, koronan pitkäaikaishaitoista on jo aika paljon näyttöä, mutta koska kunnollinen tieteellinen tutkimus vaatii aikaa, niin ei ole vielä kunnollisia tutkimuksia.
Väliaikaiset myyntiluvat on myönnetty koska on a) vahva näyttö siitä että korona on todella vakava tauti jolla on vakavia seuraamuksia b) rokotteet toimivat
Otatko myös täyden vastuun ja korvausvelvollisuuden siitä mitä rokotteen ottamattomuus aiheuttaa? Eli jos olet sairaalassa, oletko valmis maksamaan sairaalahoidon todelliset kustannukset? Tai se että olet tehohoidossa, ja joku kuolee leikkauksen puutteeseen kun sinä viet paikan, niin oletko valmis maksamaan korvauksia?
Meillä on kyllä tutkimustietoa rokotteiden tehosta jonkinlaisia määriä, mutta eipä se näitä kulkutautimyönteisiä vakuuta. Miksi ihmeellinen salaliittoteoria on luotettavampaa kuin tieteellinen tutkimus?
http://www.healthdata.org/covid/covid-1 ... cy-summary
https://www.bmj.com/content/374/bmj.n1943
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34268515/
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7034e4.htm
Ajokkina Nazca Paseo 26/26 ja opeteltavana kiertopalkinto-Python
"... mutta ei se toimi kuoppaisella savisella soratiellä, varsinkaan jyrkässä ylämäessä!"
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
tavasti kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 23:05Vilijami kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 11:01tavasti kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 10:08Sulla on sanat juuri väärin päin. Erittäin suuressa osassa tapauksista rokotteen hyödyt ylittävät haitat.
Kyllä, kaikilla on jotain haittoja. Ja on olemassa riski, että rokotteella on joku pidempiaikainen haittavaikutus. Siis teoreettinen riski, ei mitään näyttöä siitä.
Pitävät perusteet näille väitteille?
Miten annat pitävät perusteet henkilölle joka ei luota lääketieteeseen koska se ei kykene ratkaisemaan kaikkia ongelmia 100%? Jos mikään fakta ei kelpaa perusteeksi, mutta peertubesta tuleva salaliittoteoria uppoaa, niin en minä voi auttaa. Kysymys on tässä on aikalailla tilastotieteestä, mutta jos ei osaa matematiikkaa tarpeeksi, niin ei se kelpaa perusteeksi.
Jos sanoin että edes tavallisiin perusvaivoihin ei löydetä hyviä ratkaisuja, niin se on kaukana tuosta lapsellisesta liiottelusta.
Nimenomaan jos tilastotieteestä on mitään käsitystä ja tarkastelee tilannetta laajemmin, kuin vain viimeisen kahden vuoden iltasanoman lööppien perusteella, niin se että otatko rokotteen vai et, prosentit menevät aika tasan 50-50 mahdollisen kuoleman tai pitkäaikaisoireiden kanssa.
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
tavasti kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 23:05Otatko myös täyden vastuun ja korvausvelvollisuuden siitä mitä rokotteen ottamattomuus aiheuttaa? Eli jos olet sairaalassa, oletko valmis maksamaan sairaalahoidon todelliset kustannukset? Tai se että olet tehohoidossa, ja joku kuolee leikkauksen puutteeseen kun sinä viet paikan, niin oletko valmis maksamaan korvauksia?
Kyllä heti välittömästi, kun 60-vuotta tupakoineet, päissään itsensä teloneet, laskettelijat, motocrossarit ja muut extremeurheilijat tekevät samoin.
Re: Korona
Miksi tuota maksamista tarkastellaan Viljamin muodostamaa poikkeusta lukuunottamatta vain koronarokottamattomiin? Se ei kestä juurikaan tarkempaa tarkastelua ilman, että siltä putoaa pohja pois. Poikkeuksetta jokainen meistä kohottaa riskiään sairastua tai loukkaantua. Miksi vain yksi asia olisi hyväksyttävä syy syrjimiseen, joka on muuten täysin kiellettyä? Syrjimisen kielto, yksilönvapaus, henkilökohtainen koskemattomuus ja yhdenvertaisuuden vaatiminen voitaisiin toki poistaa lakitekstistä, mutta kaikki tietävät mihin se pidemmän päälle johtaa - mielivaltaan. Todella lyhytnäköistä esittää moista
Ja ei. Tämä ei ollut puhe rokotusta vastaan. Tällä hetkellä näyttää siltä, että yhteiskunta todella hyötyy mahdollisimman suuren osan rokottamisesta, mutta ei sentään niin paljon, että perusarvot pitäisi poistaa tämän takia
Re: Korona
Vilijami kirjoitti: ↑18 Loka 2021, 11:43Tämä on juuri se juttu omalla kohdallani. En siis ole rokotevastainen, enkä kulkutautimyönteinen!
Vilijami kirjoitti: ↑19 Loka 2021, 09:58Nimenomaan jos tilastotieteestä on mitään käsitystä ja tarkastelee tilannetta laajemmin, kuin vain viimeisen kahden vuoden iltasanoman lööppien perusteella, niin se että otatko rokotteen vai et, prosentit menevät aika tasan 50-50 mahdollisen kuoleman tai pitkäaikaisoireiden kanssa.
Esimerkiksi HUSin alueella on annettu 2,4 miljoonaa rokoteannosta. Kaikki sairaalahoitoa vaatineet rokotuskomplikaatiot laskettiin viime viikolla. Joitain hyvin lieviä sydänlihastulehduksia jotka paranivat muutaman päivän levolla. Ei mitään vakavaa ja lähes kaikki voitiin kotiuttaa poliklinikalta. Sen sijaan tehoilla on tänään 14 potilasta koronan takia henkitoreissaan ja lähes 50 sairaalahoidossa. Kuolleita Suomessa on jo yli tuhat, maalilmalla kohta kaksi miljoonaa. Kannattaisi ehkä lukea muuta kuin lehtien lööppejä.
Ei juopoille tehdä maksansiirtoja ja hoito on lähinnä kehouitus raittiuteen. Tupakoijia ei juurikaan leikata jos eivät voi lopettaa. Leikataan vain harvoissa tapauksissa jos henki on menossa.
En usko että tällä kommentilla on vaikutusta mutta ehkä keskustelu menisi kokonaisuuden kannalta asiallisempaan suuntaan.
-
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 14156
- Liittynyt: 15 Syys 2006, 19:00
- Paikkakunta: Tampere, Petsamo
Re: Korona
Montako influenssapotilasta on kuollut tämän puolentoista vuoden aikana, kun näitä koronakuolemia on laskettu? Käsittääkseni influenssakuolemat ja koronakuolemat yhteensä ovat summittain saman verran kuin ennen koronaa pelkät influenssakuolemat.
Miten muuten Hussissa erotetaan korona ja influenssa toisistaan. Amerikan THL, CDC vaatii siirtymään ensi vuoden alussa testeihin, jotka osaavat erottaa influenssan ja koronan toisistaan.
Olen samaa mieltä, ettei lehtien lööppejä, eikä koko lehtiäkään kannattaisi nykyään lukea lainkaan, vaan keskittyä tilastojen lukemiseen ja kokonaiskuvan hahmottamiseen.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
Aivan, viime viikolla, mutta entä seuraava 20-vuotta?
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
Voisiko olla, että lääkäreillä ehkä kokonaiskuva hieman hämärtyy, koska ovat tekemisissä vain pahojen tapausten kanssa?
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
Voisitko linkata muutaman asiallisen tutkimuksen koronarokotteen haitoista ja pitkäaikaisvaikutusten ennusteesta?
Lupaan lukea ne ajatuksella.
Re: Korona
tuossa aiemmin mainittiin (lääketieteen tarkoittamat) leikkaukset.
käsittääkseni koronapotilasta ei leikkaamalla voida "parantaa"...
(korjatkaa jos olen väärässä).
kiinnostaisikin tietää mitä käytännössä koronapotilaan tehohoito
sisältää (kun itse tautia ei voida noin vain poistaa elimistöstä).
hengityselinvaikeudet ja lisähapen tiedän, mutta mitä muuta?
onko se hoito kuitenkin potilaan hengissäpitämistä että elimistö
saadaan toipumaan taudin aiheuttamasta rasituksesta? vai voidaanko
immuunijärjestelmää nopeasti voimistaa/parantaa kestämään
uudet hyökkäykset.
(kuten varmasti huomaatte en ole mikään terveysalan ammattilainen)
- Wacky
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 4058
- Liittynyt: 14 Heinä 2010, 12:38
- Paikkakunta: Helsinki, Vesala
Re: Korona
Tässä kiteytyy hyvin se mikä Viljamia pelottaa. Itse korona ei pelota yhtä paljon kuin mahdolliset sivuvaikutukset, eli jotta hänet saadaan ottamaan rokote pitäisi koronan pelko kasvaa suuremmaksi koska mahdollisten sivuvaikutusten pelkoa on hieman vaikea poistaa. Muu väittely asiasta on käytännössä turhaa hänen kohdalla.
- Richard "Riku" Griffin
Savenmaa Alku (2010 - 2011) Azub Bufo (2011 - 2014) MetaPhrastic.28 (2012 ->) MetaPhat (2013 - 2017) Nopia (2017 - 2019) Specbike Extrim (2017 -> & 2019 ->)
Re: Korona
Ei se ihan noinkaan mene. Väittely muuttuu päämäärättömäksi vasta siinä vaiheessa, kun molemmat osapuolet ovat lukinneet kantansa muuttumattomaksi. Tässä tosin taitaa olla niin Turha syyttää toista jostain mihin ei itsekään ole valmis.
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Korona
En ole lukinnut mielipidettä, vaan odotan vastauksia ja todisteita.
Tällä hetkellä pitää vain uskoa (kuten uskonnoissa) rokotteeseen vailla todisteita.
- tavasti
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 2761
- Liittynyt: 06 Elo 2007, 10:55
- Paikkakunta: Kangasala
- Viesti:
Re: Korona
Johan mä näitä muutaman laitoin, laitetaan uusiksi.
http://www.healthdata.org/covid/covid-1 ... cy-summary
https://www.bmj.com/content/374/bmj.n1943
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34268515/
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7034e4.htm
Ajokkina Nazca Paseo 26/26 ja opeteltavana kiertopalkinto-Python
"... mutta ei se toimi kuoppaisella savisella soratiellä, varsinkaan jyrkässä ylämäessä!"