Olen jo pitkään toivonut sopivia VR-laseja itselleni. Jokin vuosi sitten ostin Oculus 2, mutta niiden IPD-säätö (pupillien välinen etäisyys) oli liian pieni maks. 68 mm. Minulla tuo arvo on 73,5 mm. Isopäinen.
Nyt sattumalta kokeilin Meta Oculus 3:sta ja hommasinkin sellaiset, vaikka en mikään Meta-fani olekaan. IPD:n maksimi näissä laseissa on 70 mm, mutta linssit ovat pannukakut, joten erotus ei enää haittaa. Nämä toimivat myös ilman tietokonetta (ja langalla/langallisesti tietokoneen kanssa). Ilman suurempia päänsärkyjä olen niitä pystynyt käyttämään, joten ihan kiva. Tarkoitus on lisätä liikuntaa ja se on tosiaan näillä mahdollista.
Pelaamisen ei tarvitse olla istumista. Näköjään. Liikunnan ei tarvitse olla myöskään tylsää. Näköjään.
Edit: Toimistokäyttöön on vielä matkaa poislukien, jossa 3D-maailmasta on oikeasti hyötyä (esim. arkkitehtuuri, 3D-suunnittelu yms.)