No ite tykkään että pyörässä on mahdollisimman vähän huollettavia juttuja. Ehkä tuollainen ilmaiskari olisi ekologisempi kun se ei jouda hävitykseen heti hajottuaan toisin kuin jousi-öljyiskari.
Kyllä mulla rajoittaa aika paljon omatoimihuoltoja että on vaikeeta hahmottaa ohjeista mitä pitää tehdä. Renkaat osaan vaihtaa ja jarrut säätää mutta esim. vaihteiden säätöjä en tee kun saan sen vaan enempi sotkuun. Toisaalta eipä noita ole tarvinnutkaan säädellä erityisemmin, mitä nyt huollossa ovat säätäneet. Mulla tarvisi olla ihan joku oikea opettaja siinä vieressä näyttämässä miten käytännössä joku homma tapahtuu. Vaihe vaiheelta. Niin kuin esim. renkaiden vaihdon opetti mies. Muutaman kerran näytti ja sen jälkeen se on sujunut ok.
Säläpaketti on tilattu, uusi vastaava iskari tiukemmalla jousella tällä kertaa, uusi vasen lokari ja sen alapuolinen holkki. Lisäksi kun kerta postikulut kuitenkin menee niin tilasin myös istuinsuojan sadekelejä varten.
Pyöräilyaiheeseen sitten taas...kunto on noussut ilmeisesti pysyvästi niin että 20kmh on melkeinpä alin keskari jolla tulee ajettua (ellei sitten ole jotain kuormaa mukana). Yleensä 21-23kmh. Jännää sikäli millainen pykälä tuossa kunnon kohoamisessa on, koska vielä vuosi sitten olisin voinut vaan haaveilla tällaisesta. Taisi viime talvi jotain tehdä, vaikka raskas olikin polkea. Vähän aikaa sitten meni 2500km rikki. Taitaa mennä tavoite 4t aika äkkiä rikki tätä menoa.