Pastori kirjoitti: Voisi kayttää tuon haarukan kauloineen hyväksi, jos sen päähän tulisi vaan yksi lyhyt vaakasuuntainen putki.
Minulla tuo vaakaputki on noin pitkä useasta syystä.
Ensinnäkin tuohon piti tehdä alun perin muunneltava takapää, johon olisi tullut takahaarukaksi yksipuoleinen heiluri, jonka asentamalla toisin päin saa takakiekon keskelle runkolinjaa ja kääntämällä toisin päin 0,3 - 0,4 metrin päähän sivulle, jolloin lisäämällä toinen samanlainen tuosta olisi saanut kallistuvan kolmipyörän. On jäänyt tekemättä, kun tuon (lähes) symmetrisen haarukan tein aamukuudelta parissakymmenessä minuutissa ennen Jyväskylän Ensimmäiseen Lowride tapahtumaan lähtöä.

Toinen syy tuolle leveälle poikkiputkelle on laakerivälin levittäminen pitkäksi, jolloin väljälläkin laakerilla tulee tukeva haarukka. Narun linja on valittu siten, että se pitää takahaarukan välykset kaikissa tilanteissa samalla puolella, joten välyksistä ei ole haittaa, vaikka niitä taitaa olla useita millejä noissa holkkiputkissa. Nyt vielä yksinkertaistaisin lisää ja tekisin holkkiputkesta haarukan ja lisäisin avoimelle puolelle irtohihnan, jolla kiristäisin takahaarukan haarukan poikkiputkeen kiinni.
Kolmas syy leveään poikkiputkeen oli ohuesta vanerista suoraan runkoputkeen ruuvatun vaneripenkin tukeminen juuri siltä kohdin, mistä penkin tukivoima välittyy selkään.
Neljäs syy, miksi en ole päitä myöhemmin lyhentänyt, vaikken enää kuvittelekaan tekeväni kolmipyörää, on tuon putkenpäiden mainio käyttö matkatavaroiden kuljettamisessa. Kaupassa käydessäni ripustan muovikassin tuon putken päihin pyörän alle, kahden kassin tapauksessa kassit molemmille puolille, tai kuten kuvassa näkyy matkakassin omista kahvoistaan pyörän alle.
