Jarcco kirjoitti:
Niin, epäselväksi jäi tuleeko tuo mäelle nouseva pätkä joskus menemään jonnekin.
vai 
Tuli mieleen kuva Espanjasta

"Moottoritie MP-203 suur-Madridin alueella ei johda minnekään. Uuden tullitien oli määrä helpottaa ruuhkia, mutta vuonna 2007 rakennusyhtiö hylkäsi hankkeen, koska kukaan ei ollut ratkaissut, miten se liitetään muuhun tieverkkoon ja saadaan risteämään uuden luotijunayhteyden kanssa. Autiota tietä käyttävät nyt lenkkeilijät ja pyöräilijät."
http://www.hs.fi/datajournalismi/a1305855353009
Espanjasta löytäisi varmaan hyviä kisapaikkoja nojapyörille...

"Castellón lentokenttä Valèncian rannikolla maksoi 120 miljoonaa euroa, ja se avattiin virallisesti ennen vuoden 2011 paikallisvaaleja, vaikka se ei ollut saanut toimilupaa viranomaisilta. Kolme vuotta myöhemmin kenttä on yhä tyhjillään. Lehtitietojen mukaan kiitorata on käyttökelvoton."
Muoks. Niin, olisihan se kiva polkea Espanjaan ihan sillä, että voisi sitten sanoa ajaneensa kinnerillä moottoritiellä ja vielä ohituskaistaa 
Nojasyklismiä vuodesta 2010
"Nojapyöräily on parasta mitä voi tehdä housut jalassa mutta kinnerillä voi ajaa myös ilman housuja"
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.