Pistä ny hyvä mies kypärä päähän, jarruvarjo selkään ja tyyny persiin alle ku ajelet tolla vehkeellä!
Mä en vaan tajuu kuinka te ajelette noilla vehkeillä ilman tankoo!
Tarttis varmaan ottaa pari sambakurssia, ni tulis munkin lantioon liikettä..=)
Pistä ny hyvä mies kypärä päähän, jarruvarjo selkään ja tyyny persiin alle ku ajelet tolla vehkeellä!
Mä en vaan tajuu kuinka te ajelette noilla vehkeillä ilman tankoo!
Tarttis varmaan ottaa pari sambakurssia, ni tulis munkin lantioon liikettä..=)
Härski kirjoitti:Mä en vaan tajuu kuinka te ajelette noilla vehkeillä ilman tankoo!
Tarttis varmaan ottaa pari sambakurssia, ni tulis munkin lantioon liikettä..=)
Sambakursseille kannattaa mennä sitten kun on ensin opetellut ajamaan mbb/python pyörillä
Kun jaloilla ohjaamisen oppii niin käsillä tangosta ohjaaminen tuntuu suunnilleen samalta kuin kävelyn ohjaaminen sauvoilla
Jukka
Riman ali ja suoraa ohi maalin...
PW kirjoitti:Onkos se 7millin päälle? Tarkka päivä menossa;)
7 milliä tulee kampia vaihtamalla helposti 145-->152. Seuraava varastossa oleva pituus olisi 170, joka on liikaa. Pitempään ajaessa asialla on mulle merkitystä. Nurkissa pyöriessä ei niinkään. Helppo kokeilu verrattuna pyyttonin rungon jatkamiseen 8 millillä, jonka tein aiemmin Istumakohtaakaan ei voi vaihtaa, koska penkki on tarkasti selän muotoinen vain siinä kohtaa missä on tarkoitus istua.
Vaihdoin kammet pidempiin ja laitoin lukkopolkimet sekä etujarrun. Muutos oli oikea, mutta taidan kuitenkin tiltata keulaa tuon verran eteenpäin, että voin käyttää tm:n lyhentämiä kampia
jviirret kirjoitti:Jooseha on muistaakseni melkein puolta lyhyempi kuin PW, eli tuollainen muutos saattaa olla hyvinkin merkittävä.
Jollain on muistissa vikaa 10% on aika lähellä. Jaloissa luultavasti enemmän
Härski kirjoitti:Mä en vaan tajuu kuinka te ajelette noilla vehkeillä ilman tankoo!
Tarttis varmaan ottaa pari sambakurssia, ni tulis munkin lantioon liikettä..=)
Aika vähällä lantioliikkeellä tällä ajaa. Emäputki ottaa reiteen, jos yrittää kääntyä liikaa Kyse on pikemminkin siitä että suuntaa poljinvoiman täysin oikein. Puhdistaa mukavasti polkemistekniikkaa. Pistä vaan harjoitellen. Sopivaksi testattu pyörähän sulla jo onkin
Rupeaa vaan irrottelemaan käsiä suoraan ajaessa. Siittä se lähtee.
Keväisin tuntuu aina tulevan python kuume. Onneksi lääke on lähellä.
On sitä neropatti Rälläköin viillot ketjuputkien alapäähän, poistin pari heftiä keskiön vierestä, pukkasin keskiötä kauemmas ja hitsasin kiinni. Joku mittavirhe siinä kävi joten keskiö siirtyi liian kauas.
En jaksanut aloittaa alusta ja tein sen mikä olisi ollut jo aluksi järkevintä. Siirsin keskiön oikealle paikalleen ilman metallitöitä. Se liikkuu jonkin verran kunhan vaan löysää stemmin ja yläputken välissä olevan klemmarin. Tulipahan säätövaraa reilusti lyhyemmille kammille
jooseha kirjoitti:Siirsin keskiön oikealle paikalleen ilman metallitöitä. Se liikkuu jonkin verran kunhan vaan löysää stemmin ja yläputken välissä olevan klemmarin. Tulipahan säätövaraa reilusti lyhyemmille kammille
Mitenkäs tuo klemmarin runko-osa on kiinni ruotoputkessa. Onko siinä stemmi välissä? Tarkoitin varovasti sanoa, että kuva lienee jo vanhahko.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Klemmari on hitsattu suoraan kiilapulttikannattimen kylkeen. Purettava rakenne.
jori kirjoitti:Tarkoitin varovasti sanoa, että kuva lienee jo vanhahko.
Uusi, mutta eipä tuosta eroa osaa sanoa lisättyä jarrua lukuunottamatta. Irtokahva.
Samalla otin kuvan miten etuhaarukassa on dropparit yhdistetty.
Hauskan tuntuinen vehje. Joka kerta kun käy ajamassa tuntuu entistä mukavammalta Muutama kymmenenkilometriä tullut ulkoilutettua tuolleen. Olen mieluummin ajanut kuin rakentanut
On se nätti!
Dropparien rakentamistyön määrä minimoitu. Pari tuuman pätkää rälläköintiä ja saman verran hitsiä.
Vähän puistattaa kuitenkin tuo ohjausseiväs. Etkö aiatellut laittaa poikittaista ohjaustankoa lainkaan. Eihän sitä kyllä tarvitse, mutta jotenkin hurjan tuntuista ajatella, mitä tapahtuu törmäyksessä.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Näyttää aika pitkältä tuo ohjausseiväs mutta kuski varmaan tietää.
Loivaa on makoilu tälläkin MBB:llä
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
Sarvi on tarkoitettukin lyhennettäväksi kunhan oikea mitta selviää ja häränsarvet on mielessä. On siitä sentään reunat viilattu pyöreiksi
PW kirjoitti:Loivaa on makoilu tälläkin MBB:llä
Näyttää vakioituneen mun nojakulma tuohon noin 30⁰:seen. Näkee juuri päätä kääntämällä ajaako joku perässä. Jättö oli tarkoitus valita siten että toimii +/-5⁰ perän säädöllä.
jooseha kirjoitti:häränsarvet on mielessä.
Eikö millään pärjäis ilman sarvia?
Jukka
Riman ali ja suoraa ohi maalin...
Pärjäisi toki, mutta pyyttoni on sitten parempi. Nousee paremmin, kun voi vetää
jooseha kirjoitti:jviirret kirjoitti:jooseha kirjoitti:häränsarvet on mielessä.
Eikö millään pärjäis ilman sarvia?
Jukka
Pärjäisi toki, mutta pyyttoni on sitten parempi. Nousee paremmin, kun voi vetää
Eihän tämä mikään pyyttoni ole. Vaikka takapää joustaakin. Sanoisin että jos mitään muuta polkemista harrastaa kuin lepsua kruisailua tulee häränsarvet todella tarpeeseen. Itse kun en pysty ajamaan (vielä, tuskin koskaan) lainkaan omaani ilman käsiä ja yhdelläkin ajaminen vähänkään totisemmin on lähes mahdotonta.
Minun vs Evo-MBB:
-Mika
Käytössä: omavalmisteet Evo off-roader @ 2015 & Vendetta kopio @ 2012, tehtaalta M5 CrMo Lowracer @ 2010
Myydyt: Proto off-roader omavalmiste @ 2012-2016, MetaPhysic (26"/29er & 700c) @ 2011-2017.
Juu ei tämä ole python. Tarkoitin sanoa että jollei halua kunnollista ohjaustankoa, on parempi ajaa pyyttonilla kuin tällä.
Tämä paranee ohjaustangolla vaikkei sille olekaan tarvetta kuin erikoistilanteissa - noin niin kuin pythonautin näkökulmasta. Rupeaa vielä helposti kiemurtelemaan polkemisen mukana. Nivel on melkein puolen jalanmitan verran taaempana pyyttonissa, joten polkemisliikkeen suunta on tässä eri ja samalla jalan sivuliikkeellä keula kääntyy enemmän. Eiköhän tämäkin rupea kulkemaan täysin suoraan kunhan vaan oikea jalkojen liikerata hermottuu. Ohjaustangon kanssa menisi varmaa jo.