Jouduin tässä viime syksynä Jyväskylän ikääntyvien yliopiston edustajana Jyväskylän kaupungin vanhuusvaltuustoon. Eilisessä kokouksessa tuli esille, että Jyväskylään on tulossa jonkin tyyppinen riksapyöräpalvelu. Pyörät ovat tiettävästi tyyppiä: Kaksi kyytiläistä istuu vierekkäin edessä mitään tekemättöminä ja takana huhkii kuljettaja. Kokouksen keskusteluissa tuli esille, että tällainenhan ajopelihän olisi mainio ikääntyvien liikuntaharrastuksiin, mikäli myös he pääsisivät polkemaan. Jo kokouksen aikana luonnostelin kolmipyöräisen deltan, jossa kaikki pääsisivät polkemaan. Edessä keskellä istuisi ohjaaja python-systeemillä polkien ja takana vierekkäin perinteisellä takavedolla polkien. Tietenkin tällainen voisi olla sopiva myös kaikenikäisille. Katos on joko tarpeellinen tai ei!
Olen tästä ideasta sen verran innostunut, että en malttanut laittaa siitä alkeellista luonnosta täällä riepoteltavaksi.
Liitteet
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
Ongelmana on suunnitelmassa se, että leveys ei mahdu 120 cm:iin, niin kuin Petri Facebookissa huomasi.
Pidennät hieman ja nostat istumakulmaa hieman pystymmäksi, niin mahtuu polkupyörän mittoihin. Kyllä kuskin sivuille pari jalkaparia mahtuu vielä alle 1,2 m.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Kuinka suuri tarve matkustajilla on olla tasan rinnakkain? Kapeammaksi saa pyörän, jos matkustajien penkit ovat hieman eri kohdissa pituussuunnassa ja ei niin leveällä toisistaan. Voi tarvita etumaiselle matkustajalle kädensijan, jotta taaemman polkemisliike ei osu edemmän käteen.
Montako vuotta Sakari oot rakentanu pyöriä? Kolmaskymmenes piirrustuspöydällä!!!
Ensimmäinen puurakenteinen polkuauto n. 65 vuotta sitten, ja ensimmäinen nojapyörä SH1 15 vuotta sitten.
Onko polkuauto tällä 30pyörän listalla.
Ei valitettavasti ole. SH 0 oli muuten täyskatettu, ovineen ja ikkunoineen, laudasta rakennettu. Vois yrittää joskus piirtää siitä muistinvaraisen kuvan. Olispa hienoa, kun olisi olemassa siitä valokuva.
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
Olen tässä puristellu SH30:tä 120 cm:n leveysmittaan, ja saattaa se onnistuakin. Pituudenkin suhteen on rajoituksena hissin koko, jolla kuljetan tavaroita toisen kerroksen pajaani. Sen mitat ovat 150 x 207 cm. Sakaarit unohtuivat piirroksesta. Ne ovat tarpeen ikääntyvien mennessä istumaan ja ylös noustessa. Ei tästä taida saada selvää ennen kuin piirrän puhtaaksi?
Liitteet
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
Reunapaikalla istujan painopiste taitaa olla renkaiden muodostaman kolmion ulkopuolella ja istumapaikat korkealla. Mahtaakohan toimia muuta kuin täytenä ajettaessa ja silloinkin kannattanee kuskin mennä ensin istumaan
Reunapaikalla istujan painopiste taitaa olla renkaiden muodostaman kolmion ulkopuolella ja istumapaikat korkealla. Mahtaakohan toimia muuta kuin täytenä ajettaessa ja silloinkin kannattanee kuskin mennä ensin istumaan
Ai, tämä on hyvä huomio. Ongelman voisi ratkaista molemminpuolisella jalkatuella, jollainen on esim. SH28:ssa.
Liitteet
SH28 kansalaisopiston näyttelyssä.jpg (116.66 KiB) Katsottu 5954 kertaa
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason