Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Keskustelualue kotimaiselle yhdistystoiminnalle.
vaaka
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 3069
Liittynyt: 10 Maalis 2015, 08:13

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vaaka »

En tiedä, milloin ja minkälaisen pyörän rakennan ja pääsenkö kisaan. Sitä ennen on tarkoitus tehdä ainakin takakate Streetmachineen ja jos uskallan, lisää katetta myöhemmin. Pyörän arkikäyttö lienee paljon helpompaa pelkällä takakatteella. Luokkakin on siis auki, jos pääsen Streetmachinella mukaan. Puolikatettuun luokkaan pääsisi helpoimmalla tuunauksella, mutta en tiedä säännöistä riittävästi suunnittelun pohjaksi.

Mitä luulette WRRAn tulkinnan puolikatettuna säilymisestä olevan, jos rungon alle renkaiden väliin lisää matalalle ylettyvän katteen osana takakatetta? Jos oikein villiksi heittäytyisin, voisi rungon alta kattaa eturenkaan sivuilta eteen jättäen ison aukon eturenkaan liikkuvuudelle. Tällöin nokka jäisi rungon korkeudelle. Säilyisikö takapaksin lisänä jompikumpi tai kumpikin takakatetun kategoriassa?

Avatar
vph
Sisällöntuottaja
Viestit: 1164
Liittynyt: 14 Loka 2014, 10:49
Paikkakunta: Provence-Alpes-Côte d'Azur ja Espoo

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vph »

Sääntö on tuolta osin aika selkeä:

WRRA Rules kirjoitti:

"A tail fairing may not extend forward past the riders torso."

Oma suomennos ja tulkinta: takakate ei saa ulottua ajajan yläruumiin etupuolelle. Siellä pyörän allakaan se ei siis saa mennä kuskin perseen etupuolelle.

Aika viime tippaan alkaa muuten mennä, jos katteiden rakentelu on tässä vaiheessa vielä arvontavaiheessa. Jesarilla ja pahvilla tekee tietysti jotain vaikka päivässä, mutta toimivuuden testaaminen jää silti vähäsen vähiin. Paitsi jos on Petri et co, jotka tekee parissa kuukaudessa vähintään neljä pyörää.

Avatar
jooseha
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 5151
Liittynyt: 09 Kesä 2009, 22:43

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja jooseha »

vph kirjoitti:

Aika viime tippaan alkaa muuten mennä, jos katteiden rakentelu on tässä vaiheessa vielä arvontavaiheessa. Jesarilla ja pahvilla tekee tietysti jotain vaikka päivässä, mutta toimivuuden testaaminen jää silti vähäsen vähiin. Paitsi jos on Petri et co, jotka tekee parissa kuukaudessa vähintään neljä pyörää.

Ei sitä tarvi tiukkapipoisesti valmistautua. Onhan siellä opeteltu (pika)MBB:llä ajaminenkin vasta kisassa ja kisaviikolla tehty muitakin pyöriä ;) Maailmanennätysyritys on tietysti eri asia kuin nautiskelijan "kisailu".

Avatar
vph
Sisällöntuottaja
Viestit: 1164
Liittynyt: 14 Loka 2014, 10:49
Paikkakunta: Provence-Alpes-Côte d'Azur ja Espoo

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vph »

jooseha kirjoitti:
vph kirjoitti:

Aika viime tippaan alkaa muuten mennä, jos katteiden rakentelu on tässä vaiheessa vielä arvontavaiheessa.

Ei sitä tarvi tiukkapipoisesti valmistautua.

Olet tietystikin aivan oikeassa ja olen ihan samaa mieltä: pääasia on osallistuminen. Yritin kai vain huonosti ja nopeasti sanoa, että on ikävää, jos osallistuminen jää speksailun takia väliin. "Ei ehtinyt" on vähän huono tekosyy edes itselle, kun aikaa on ollut ainakin se kokonainen vuosi - jos ei suuret suunnitelmat ehdi tälle vuodelle, niin onhan se seuraavakin vuosi tulossa.

Tänä vuonna osallistutaan niillä paukuilla, jotka on tänä vuonna käytössä. Niin laite, kuin kuntomielessäkin. Eikö vaan?

vaaka
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 3069
Liittynyt: 10 Maalis 2015, 08:13

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vaaka »

Tiistaina aikaisintaan pääsen ekan osan kimppuun, mutta luultavasti istuimen ja selkänojan kanssa palaa päivä ainakin. Tämä siis vasta, jos Omppu saapuu eteen. Takaboksin teossa mennee päivä, sitten paljon ajoa. Teen kanaverkko, Elmukelmu ja polyuretaanivaahtometodilla ekan osan takaboksia, eli tarakan yläpuolisen osan. Ajo eri tuulissa kertoo, miten uskallan lisätä katetta alemmas ja peffan tasolle alapuolella. Onko muuten jotain korkeusrajoitusta maan ja peffan alapuolisen katteen välissä? Katuajoon pitää tehdä korkeutta, mutta radalle voi roikottaa alemmalla versiolla, kun vain säännöt antavat myöden.

En usko olemassaolevan pyörän quick and dirty takapaksin teossa kesää menevän. En tiedä vielä, onko muita menoja samaan aikaan. MM on isompi kuin PM. Osallistun tai en, katetta tulee. Mieluummin ennemmin kuin myöhemmin, jotta pääsen treenaamaan. Onko seitsemäs viikko, kun huoltoon pääsyä odotan... Huoh. Sitä ennen en voi loppua katteesta tehdä, jotta mekaanikko pääsee järkevästi käsiksi huoltoa vaativiin kohtiin.

Tällä rungolla ei tarvitse hifistellä, kun se ei ole raaseri ja on rajallista, miten paljon siihen suuntaan sen voi tuunata. Tekemättä niin isoa muutosta, että olisi jo tehnyt uuden paremman osista.

Kuntoa ei passaa vielä edes ajatella, kun hämmentävästi olen sikana edellä vanhaa enkkakuntoani tri pyörällä. Nojailua nolosti, joten nojanunto=rapakunto?

vaaka
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 3069
Liittynyt: 10 Maalis 2015, 08:13

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vaaka »

Onko parannettavaa ja moitittavaa? Minusta sähköpostiosoitteen (at) voisi olla parempi, en vain tiedä miukun nimeä Ruotsiksi. Toki sulkujen sisään voi laittaa miukunkin.Toi lopun sauna Alisniemessä on auki koko viikonlopun tekee turhaksi aiemmat sauna auki 6 ja 12 h kisan jälkeen, eikö sieltä pitäisi poistaa saunamaininnat turhana? Entä se lisäysmahdollisuus kaikiin kieliin, että pystärit pääsevät radalle vain, jos tila riittää nojakeille ja pystäritulijamäärää seurataan sekä lupa annetaan vain etukäteisilmoittautuneille?

SVE - NM i Liggcykel 2016

Vad: Nordiska mästerskapet i liggcykel 2016

När: 6.-7.8.2016

Var: Nokia Däcks testbana, Testiradantie 57, 37130 Nokia

Arrangör: Recumbent Racing Finland ry (RRF)

Som föregångare till de Nordiska mästerskapen har man flera år i rad arrangerat två dagar av Finska mästerskap (FM) i liggcykel.
Tävligsveckoslutet är en avslappnad tillställning där man kombinerar tävlingsmoment (på ett lekfullt eller allvarligt sätt), möjlighet att testa liggcyklar och annars bara träffa människor med samma intresse.

Trots att det är fråga om en tävling, finns det också på banan utrymme för avslappnad åkning. En stor del av deltagarna tävlar enbart mot sig själv genom att kunna utnyttja möjligheten att köra uthållighetsprestationer i en säker miljö påhejad av kompisar eller annars bara under lättsamt småprat. Under 12 timmars-loppet varierar hastigheterna mellan 15 och 60 km/t.

Evenemanget är öppet för alla, men Nordisk mästerskap titel ges enbart för nordiska medborgare.

Du kan tävla även med en vanlig cykel, om du inte har en liggcykel. Vanliga cyklar tävlar i en egen klass, som har inte Nordisk mästerskap status.
Arrangörer reserverar rätten, att limitera antalet av vanliga cyklar så att det finns rymme för liggcyklister.

Händelsen är ämnad för alla som är intresserade av liggcykling. Allt från helt nybörjare, de som nyligen fått ett första intresse till verkliga superentusiaster. Tävlingsredkapen kan variera från prototyper till riktiga high-end tävlingsmaskiner, både fabrikstillverkade och märkliga hembyggen.

Att tävla är inte obligatoriskt. Nyfikna åskådare och frågvisa besökare är varmt välkomna – helt gratis.

Preliminär tidtabell:

Lördag 6.8.
Klockan 9 Portet för banan öppnas
10-11 Anmälning (200m med flygande start, 1/6/12 timmar)
11 Öppning av evenemanget
11.30 Deltagarinfo och början av 200 m
14.30-17 Det händer på depå:

  • Cykeldeltorg: Ni kan sälja delar, som ni inte behöver
  • Depåtävlingar: "Den långsammaste tvåhjulig liggcykelförare"
  • Provkörning av cyklar
    15.30-16.30 En timmes värlsrekordförsök (Pekka Heimonen) i WRRA klass trike recumbent, masters
    17 En timmes tävling börjar
    18 En timmes tävling slutar
    18.15 Prisseremoni (200 m och 1 timme)
    18.30 börjar bastu i Alisniemi

Söndag 7.8.
7-7.45 Anmälning för 12 timmars tävling
8 12 timmars tävling börjar
9-9.45 anmälning för 6 timmars tävling
10 början av 6 timmars tävling
16 slutet av 6 timmars tävling
16.15 prisseremoni för 6 timmars tävling
20 slutet av 12 timmars tävling
20 prisseremoni för 12 timmars tävling
20 bastu i Alisniemi, men man kan komma in strax efter 6 timmars tävling också
21 portet av banan stängs

Ålder/klasser (enligt WRRA:s klassifisering):

  • juniorer (16 år och yngre)
  • allmän (17-50 år)
  • seniorer (51 år +)
  • män och kvinnor i separata klasser

Cykelklasser:

  • icke täckta liggcyklar (WRRA)
  • icke täckta liggcyklar, “trike” (3- eller flerhjuliga) (WRRA)
  • för- eller artertäckta liggcyklar (WRRA)
  • heltäckta liggcyklar (ingen WRRA-klassifisering)
  • vanliga cyklar (ingen WRRA-klassifisering)

Anmälning:
Skicka som e-post till kinneristi@gmail.com följande uppgifter:

  • Namn
  • Användarkod till nojapyöräfoorumi
  • Telefonnummer
  • E-postadress
  • Födelsetid
  • Cykelns märke och modell
  • Cykelklass
  • Deltagande i klass (200 m, 1 t, 6/12 t)

Du får betalningsinstruktioner i returpost.

Före 15 juli, för deltagare i NM-tävlingen betalar RRF-medlemmar (inkl. familjemedlemmar) 30 €, övriga betalar 40 €.
Mellan 15 juli och 6 augusti, registreringsavgiften är 35/45 euro.
RRF:s medlemsavgift är 20 €.
RRF:s medlemsavgift och deltagaravgiften i tävlingen betalas samtidigt.

Boende:
Boende område ligger ca 4 kilometer från testbanan: http://www.alisniemi.com
På testbanan området finns det ingen dusch eller bastu, de finns i Alisniemi.

Om du behöver en stuga boende (bäddar bara för första 11 personer!), plats för tält / hängmatta eller husvagn / husbil, eller bara en plats för sovsäcken på golvet, vänligen kontakta: recracfin(at)gmail.com

Stugor i Alisniemi:
-Alispirtti 4 sängar + 1 sofa 20€ per person per natt
-Pikkupirtti 4 sängar 15 € per person per natt
-Vili 3 sängar 10 € per person per natt

Huvudbyggnadens sal har golvsovning för 5 € per person per natt

Ni kan betala bosättningen kontant när ni kommer eller med postgiro efteråt (ni får instruktioner för detta efter tävlingen)

Det är möjligt, att sova i ett eget tält/hängmatta både i Alisniemi och banan. (observera, att det finns ingen tvättningsmöjlighet på banan)

Om ni kommer med Caravan eller husvagn det är bäst, att fråga personalen av Alisniemi. Ni kan bosätta er på banarealen också.

Distansen från Alisniemi till banan är cirka 4 kilometer.

Bosättningsplatser säljs till dom, som bokar först!
Om do bosätter dig i Alisniemi eller banan, kontakta recracinfin(at)gmail.com

Bastun av huvudbyggnaden av Alisniemi är öppet hela veckoslutet

Avatar
vph
Sisällöntuottaja
Viestit: 1164
Liittynyt: 14 Loka 2014, 10:49
Paikkakunta: Provence-Alpes-Côte d'Azur ja Espoo

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vph »

Sellainen osui silmiini, että "Nokia Däcks" ei varmaankaan ole firman oikea nimi. Ruotsalaisilla nettisivuilla nimi on "Nokian Tyres".

Avatar
tm
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 5222
Liittynyt: 05 Loka 2007, 03:00
Paikkakunta: Nokia

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja tm »

vaaka kirjoitti:

Onko parannettavaa ja moitittavaa?...

Kiitokset vaaka käännöksestä. Päivitän nettisivulle huomisiltana.

vaaka
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 3069
Liittynyt: 10 Maalis 2015, 08:13

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vaaka »

Minullakin särähti korvaan Nokian däcks, mutta se oli aiemmasta minua paremmin Ruotsia puhuvan versiosta, joten en omin lupineni uskaltanut muuttaa. Koska Nokian varpaille tallotaan, pitäisi kyllä muuttaa yrityksen viralliseen nimeen ja navigoimisen ja radan luonteen ymmärtämiseksi voisi kirjoittaa firman nimen firman itse käyttämässä muodossa ja suluissa perään sen epävirallisen Nokian däcks testbana.

Avatar
tm
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 5222
Liittynyt: 05 Loka 2007, 03:00
Paikkakunta: Nokia

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja tm »

7 viikkoa aikaa tapahtumaan, ja ilmoittautuneita 22 kpl. Nämä kaikki suomalaisia nojapyöräilijöitä -> ei siis vielä yhtään ulkolaisia eikä pystärikuskejakaan. Viime vuoden SM-kisoissa oli 39 osallistujaa.

Facebookin puolelle laitoin herättelyä, tällä kertaa viime vuoden kisavideoiden muodossa:

Vien juhannuksena Ratareisi-tapahtumaan jakoon A4-infoläystäkkeitä, jos sieltä vaikka joku pystärikuski saataisiin houkuteltua mukaan.
Zeuksen Matti Loukonen on lähetellyt sähköpostia tapahtumasta laajemmalla rintamalla.

Aiemmin heräteltiin keskustelua palkinnoista (mitalit, kunniakirjat, pokaalit).
Löytyykö ketään halukasta ottamaan tästä koppia?

  • kunniakirjojen ulkoasun suunnittelu (nämä siis ainakin sunnuntain 6 h ja 12 h kuskeille)
  • mennäänkö mitalilinjalla (kunkin luokan kolmelle parhaalle mitalit) vai haluaako joku ottaa projektikseen persoonallisempien pystien tekemisen/hankkimisen? Mitalit tarttis laittaa kohta tekoon, jos meinataan ajoissa ehtiä...
Avatar
PW
KOM
Viestit: 17869
Liittynyt: 09 Touko 2009, 21:22
Paikkakunta: Imatra

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja PW »

Facebookissa Jouko (käsinojakilla) saattas olla tulossa mutt tartteis Hesasta kyydin.
Noihin palkinto ja kunniakirja hommiin ei taida miulla taidot ja tiedot riittää :oops:

Petri

Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.

Avatar
tm
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 5222
Liittynyt: 05 Loka 2007, 03:00
Paikkakunta: Nokia

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja tm »

Lisäsin nettisivulle maininnan pystypyöräilijöiden ennakkoilmoittautumistarpeesta 1.8. mennessä.

Avatar
tm
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 5222
Liittynyt: 05 Loka 2007, 03:00
Paikkakunta: Nokia

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja tm »

PW kirjoitti:

Facebookissa Jouko (käsinojakilla) saattas olla tulossa mutt tartteis Hesasta kyydin...

Olisi hienoa, jos Jouko pääsisi jonkun sikäläisen kyydissä Nokialle.
Huhu kertoo, että pelkästään käsivoimin liikkuvia kulkupelejä saattaisi olla ilmaantumassa paikalle muitakin.

vaaka
Pistosuojattu sisällöntuottaja
Viestit: 3069
Liittynyt: 10 Maalis 2015, 08:13

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja vaaka »

Helsinki ja kuljetus ongelmina minullakin. Pitäisi tietysti saada pyörä ajokuntoonkin hehe. En ole ilmoittautunut, kun on vähän auki yksi jos toinenkin juttu vielä. Ehkäpä pääsen joukon jatkeeksi, pitää pinnistää ja toisaalta sinnitellä ajokykyisenä, mikä on helpommin sanottu kuin tehty.

Vain suomalaisia ilmoittautuneena? Sinivalkoiset lasit sanovat Suomi voittoon 8)

Avatar
PW
KOM
Viestit: 17869
Liittynyt: 09 Touko 2009, 21:22
Paikkakunta: Imatra

Re: Nordic Recumbent Championships 2016 -keskustelua

Viesti Kirjoittaja PW »

Kun me ollaan täällä "saaressa" eivät viitti lähtee merta edemmäs kisaileen :? Muissa pohjoismaissa taitaa olla muutenkin aika hiljasta yhteistoiminta :roll:

Petri

Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.

Vastaa Viestiin