Kiitos vinkistä! Enpä hoksannut tai oikeastaan tiennyt. Täytyypä asentaa sellainen, kun on noin helppo asentaakin.
Vilkut
- irakas
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 3851
- Liittynyt: 26 Touko 2008, 17:19
- Paikkakunta: Vaajakoski
Re: Vilkut
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
http://www.flickr.com/photos/saholm/ ja http://www.flickr.com/photos/15504224@N07/ SH26
- Vilijami
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 7537
- Liittynyt: 27 Maalis 2014, 09:19
- Paikkakunta: Oulu
Re: Vilkut
Minkähänlaista sähköä tulee napadynamosta ulos?
5-voltin vaihtovirtaa?
Mitenhän sillä saisi vilkut toimimaan?
Re: Vilkut
http://www.motoplaza.org/mp-tuotteet/sa ... kunrele-6V
Emmäävaatiä. Tommosella? Sen tiän et sähkö on sinistä ja se kutittaa=)
Re: Vilkut
Tilasin kasan romua ebaysta ja nyt olisi pyörässä kahva josta saa käytettyä vilkkuja, lamppua ja törrää.
Kahvana tällainen prätkään tarkoitettu kahva:
http://www.ebay.com/itm/261500674726
Yllättävän hyvä laatuinen kiinakrääsäksi mutta saa nähdä kauanko tuolla kosteassa/kylmässä/lämpimässä kelissä kestää, kun kohtuu avoinaiset on liitännät eli kosteus pääsee sisään.
Rele vilkuille:
http://www.ebay.com/itm/111869063348
Huonona puolena se, että vaatii yli 12V toimiakseen. Yhden lenkin ajoin niin että vilkut toimivat mutta seuraavalla lenkillä vilkunta loppui. Rele ilmeisesti päästää hieman virtaa läpi, koska vilkut (ledit) palaa himmeästi vaikkeivat vilkukaan.
Lamppuna jokin vanha USB liitäntäinen lamppu joka löytyi jo omista romuista. Tälle tilasin 12V -> 5V jännitteen muuntimen. Hyvin pelaa mutta kun akusta loppuu tehot niin muunnin lopettaa kerralla toiminnan eli valot vain sammuvat. Normaalisti pelkän akun kanssa valo pikku hiljaa himmenee ja lopulta sammuu. Lamppu pitäisi vielä saada toimimaan niin että se menisi aina päälle, kun siihen syötetään virtaa. Nyt joutuu kahvan napista laittamaan virrat päälle ja sitten vielä lampun erikseen.
Vilkuiksi löytyi melko pienet led vilkut. Laitoin teipillä kiinni lokasuojiin, saa nähdä kauanko pysyvät kiinni.
http://www.ebay.com/itm/291511502888
Akkuna 12.6V 6800mAh akkupaketti. Töötti vielä uupuu.
Performer JC70 (Savenmaa Taipale trike) 2015-17
Cruzbike Silvio S30 2017-2024
- janx
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 5397
- Liittynyt: 24 Elo 2008, 11:33
- Paikkakunta: Pohjois-Helsinki
- Viesti:
Re: Vilkut
Vilijami kirjoitti:Minkähänlaista sähköä tulee napadynamosta ulos?
5-voltin vaihtovirtaa? Mitenhän sillä saisi vilkut toimimaan?
Periaatteessa, mutta voi tulla suuriakin volttijännitteitä ja vaihtelevasti tehoa riippuen kytkennästä. Tasasuuntaamalla ja käyttämällä tasattua sähköä vilkkujärjestelmään. http://pilom.com/BicycleElectronics/DynamoCircuits.htm
"The haters gonna hate and the lovers gonna love. I just lean back and ride." -janx (Kotisivut)
CLWB2008c (09-12), Nazca ePaseo (06/12-), 20/26 SWB Fenix (08/17-) & Spectri (03/19-)
Keskustelukanavat - #recumbents:matrix.org ja #nojapyorat:matrix.org
- jviirret
- Pistosuojattu sisällöntuottaja
- Viestit: 12381
- Liittynyt: 27 Elo 2006, 10:25
- Paikkakunta: Raahe
Re: Vilkut
Vilijami kirjoitti:Minkähänlaista sähköä tulee napadynamosta ulos?
5-voltin vaihtovirtaa?
Vaihtovirtaa, jonka dynamon rakenne rajoittaa 500mA:iin. Jos napadynamoa ei kuormita millään niin jännite nousee jopa 60-80volttiin.
Jukka
Riman ali ja suoraa ohi maalin...