Sivu 1/1

Ohjauskulmat/tadpole

Lähetetty: 06 Syys 2009, 21:37
Kirjoittaja Hopea

Tämä nyt ei ole varsinaista rakentelua, mutta sain paketin pyörän osia Nivalasta ja olen kokoilemassa niistä tadpole trikeä.

Onko olemassa jokin yleispätevä tapa määritellä millainen auraus/haritus ohjaavissa pyörissä pitäisi olla? Laitoin nyt aluksi aika nollille, mutta jos se alkaa syödä renkaita, minne päin ja kuinka paljon pitäisi muuttaa ja mistä sen tietää...?

:-o Nimim. 3-ulotteiset palapelit on kivoja


Re: Ohjauskulmat/tadpole

Lähetetty: 06 Syys 2009, 22:03
Kirjoittaja jviirret

Nolla on hyvä. Tarkistusmittaus paino päällä, saattaa olla että joissakin tadpoleissa vaikuttaa.

Jukka


Re: Ohjauskulmat/tadpole

Lähetetty: 16 Syys 2009, 14:11
Kirjoittaja jori

0-kulma on hyvä. Periaatteessa pieni, ehkä 1 mm aruraus voisi teoriassa olla hyvästä, koska se kompensoi vierintävastuksesta aiheutuvan välysten siirtymisen eteenpäin ajaessa harituksen suuntaan, mutta noin pienellä aurauksella ei ole fillarin renkaalle mitään merkitystä. Tavoite kuitenkin on, että kun pyörällä ajetaan suoraan eteenpäin, aurauskulma on nolla.

Välyksiä voi kokeilla laittamalla kavarin istumaan kyytiin ja mittaamalla renkaaseen piirrettyjen merkkien väliä samalla työnnellen pyörää eteen ja taakse. Jos mitta muuttuu kaksi milliä suunnan vaihtuessa, oikea aurausasetus on tästä puolet, eli yksi milli. Arvelen kuitenkin vierintävoimien olevan niin pienet, ettei välystä löydy millin vertaa.

Tärkeämpää kuin milli tai kaksi ensiasennuksessa, on käytössä olevan pyörän seuraaminen, etteivät aurauskulmat pääse senttitolkulla siirtymään. Oikealle viettävän ajoradan takia liika auraus kuluttaa oikean eturenkaan, liika haritus vasemman.

Jori


Re: Ohjauskulmat/tadpole

Lähetetty: 16 Syys 2009, 16:58
Kirjoittaja Hopea

Kitooksia, tällä pääsee hyvin alkuun.

Kun vain saisi vielä asennetuksi valoa vähän niin pyörä alkaisi olla ihan käyttökunnossa.