Sivu 1/1

Pythoni lehdessä

Lähetetty: 22 Syys 2009, 16:18
Kirjoittaja jviirret

Oliko tämä linkki jo täällä?
http://yle.fi/alueet/pohjois-karjala/20 ... 36363.html
Mun tekemä pyörä (taas) lehdessä :-)

Jukka


Re: Pythoni lehdessä

Lähetetty: 22 Syys 2009, 17:56
Kirjoittaja Mustasudenkorento

taputukset siitä :D

ainoa harmi että yle taas kirjoittaa jutun ilman että oikoluetuttaa sitä kellään.

tai itse ainakin sain sen kuvan että nojapyörissä ei ole ohjaustankoa.. :lol:

joko jukka on alkanut suunnittelemaan verstaan isontamista? :wink:


Re: Pythoni lehdessä

Lähetetty: 22 Syys 2009, 18:31
Kirjoittaja PW

Maailman halvimmat nojapyörät ! :wink: Ja kauppa kävis !


Re: Pythoni lehdessä

Lähetetty: 22 Syys 2009, 18:35
Kirjoittaja Joutilas

Pari kommenttia:

Missä turvaviiri? Noinkin matala kulkuneuvo on liikenteessä melko huomaamaton. Omalle kohdalle on tullut kommentteja, että en olisi huomannut lainkaan, mutta viirin näin. Toki pyöräilijän ainakin on syytä ajoympäristönsä tilaa vahtia ja kaikkeen varautua - oli sääntöjen mukaan vahvoilla tai ei, viirittömänä sitäkin valppaammin.

"Perinteisestä polkupyörästä nojapyörä eroaa siten, että sitä ajetaan lähes selällään, eikä siinä ole lainkaan ohjaustankoa."

Toimittajat kirjoittavat mitä sattuu, mutta tuosta asiaa tuntematon saattaa saada sen käsityksen, että nuo tyypillisesti pythonin ominaisuudet kuvaavat laajemminkin nojapyörämallistoja. Näinhän ei ole, vaan suurimmassa osassa nojakkimalleja ohjaus hoidetaan jollakin tutummalla ja "järkevämmällä" tavalla kuin katkaistua runkoa polkimista väännellen.

(Kirjoittaessani tämän oli näemmä Mustasudenkorentokin havainnut) :)

Kun ajorutiinia kertyy, niin pythonkin on omalla soveltuvuusalueellaan rattoisa ajettava. Se omaa kuitenkin niin paljon vissiä omituisuutta, että kun sitä uteliaille esittelee, olen ottanut tavaksi selittää, että tämä nyt on tämmönen bla bla bla, mutta jos nojapyöräily alkaa kiinnostaa, niin on olemassa myös monia "järkevämpiäkin" nojapyörämalleja, kuten bla bla bla, netti, google jne.


Re: Pythoni lehdessä

Lähetetty: 22 Syys 2009, 19:13
Kirjoittaja Ralii

Toimittajaa kyllä tiedotettiin, että normaalisti nojapyörässä on ohjaustanko. Ilmaisin mielestäni erittäin selkeästi, että tämä on nojapyöräksikin hieman erikoinen ohjausmekanisminsa vuoksi mutta aina ei vain voi voittaa. :)
Mitä tulee viiriin niin se taitaa minulla olla lähinnä makuasia. Jos ei käytä niin ajaa sitten sen mukaan. En totta puhuen ole pahemmin edes ajatellut asiaa normaalin ajoreittini luonteen vuoksi.