Sivu 1/1
CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 14:32
Kirjoittaja jviirret
Tuli tuossa aamuyöstä töistä kotiin polkiessa mieleen ajatus kiinteäpuomisesta etuvedosta ilman taittopyörää. Eli olisi mitään mahdollisuutta saada toimivaa laitetta jos esim. muuttaisi oman CLWB:n tai LWB:n etuvedoksi:


Noissahan ketjun saisi ilman taittopyörää etunapaan. Jääkö nyt jotain ottamatta huomioon?
Jukka
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 15:16
Kirjoittaja Mustasudenkorento
Vaihtuuko vaihde "itsestään" jos kääntyessä polkee?
en muita ongelmia keksi, toki hirveän jyrkkään tuskin CLWB´llä voisi kääntyä kun ketju jää aika lyhyeksi?
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 17:15
Kirjoittaja jori
Kyllä se toimii. Kun paluuketjulle tekee rissan, kääntyy se yhtä hyvin kuin muutkin kiertyväketjuiset. Olen nähnyt jossain kaupallisen sellaisen. Yritän löytää linkin.
Jori
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 17:38
Kirjoittaja Jarcco
jori kirjoitti:Kyllä se toimii. Kun paluuketjulle tekee rissan, kääntyy se yhtä hyvin kuin muutkin kiertyväketjuiset. Olen nähnyt jossain kaupallisen sellaisen. Yritän löytää linkin.
Jori
Tarkoittanet Voss Bevobike:a?
http://www.voss-spezialrad.de/bevo-bike.html (huono sekava sivusto)
http://www.folding-bikes.de/voss-spezialrad/be_lf.htm (vähän parempi)
Talviominaisuudet ovat heikommat kuin takavetoisessa, minkä varmaan tiesitkin. Muutenhan tämä on loistava konsepti.
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 19:29
Kirjoittaja Pastori
Huonosti on muuten kuvia tuosta vehkeestä - niin että vetopuolen näkee.

Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 19:32
Kirjoittaja jviirret
Jarcco kirjoitti:Talviominaisuudet ovat heikommat kuin takavetoisessa, minkä varmaan tiesitkin. Muutenhan tämä on loistava konsepti.
Joo, ei ole nyt itse aikomusta mitään alkaa idean ympärille rakentamaan, tuli vain mieleen kun erilaiset etuveto ratkaisut on nyt "pinnalla". Talvikäyttöön tuosta tuskin on, mutta miksei jossakin racerissa toimisi. Talvikäyttöön ideaa voisi jatkojalostaa ja laittaa kaksipyörävedon, ainakin tuossa bevossa olisi tilaa myös taakse menevälle ketjulle 
Jukka
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 20:02
Kirjoittaja Pastori
jviirret kirjoitti:Talvikäyttöön ideaa voisi jatkojalostaa ja laittaa kaksipyörävedon
Sehän olisi sitten AllWheelDrive.
Re: CLWB:stä etuveto?
Lähetetty: 05 Marras 2009, 20:07
Kirjoittaja Mustasudenkorento
Tos juttua ja kuvia..
http://www.heinzherrmann.com/?thema=50

Ps.
Jätin tapani mukaan taas loppuun ajattelemisen ennen kuin kyselin...
Jostain syystä ketju kiersi ajatuksissani toiseen suuntaan ja olisi halunnut vaihtaa vaihdetta käännettäessä.. 