Myyn uuden pystypyörän HELKAMA S3000 [MYYTY]
Myyn tarpeettomana uuden HELKAMA S3000 naisten hybridin, johon olen lisännyt tavaratelineen ja valaisimen. Kävi näet niin, että tytär ei huolinutkaan huhtikuussa 2009 ostettua fillaria, kun runko oli liian korkea ja oli ketjuvaihteet (24 v). Oli oppinut ajelemaan mukavalla Hipsu Kakkosella ja Helkaman Ainolla, joissa molemmissa on Nexus-rumpuvaihde. Vaimo osti tytölle uuden pyörän (rumpuvaihde + jalkajarru, matala "mummo"-runko) ja tämä hybridi jäi kellariin odottamaan tulevaa kesää ja tarvitsijaa.
Panin kuvan ja lisätiedot omalle www-sivulleni: http://www.davinci.pp.fi . Jospa tuosta saisi rahaa pois, ostaisin ehkä Bromptonin, jonka kanssa pääsisi helposti erilaisiin liikennevälineisiin kotimaassa ja ulkomailla. Ilmoittelen myös sfnet.harrastus.fillarit -nyysseissä. Huuto.netissä näyttää olevan satoja pyöriä myytävänä ja aivan eri hintaluokassa.
Hipsu Kakkonen kulkee taas viime lauauntaista lähtien. Ensimmäinen talvi 13 vuoteen, kun en polkenut talvikelillä (paria yritystä lukuun ottamatta). Helsingin pyörätieverkon ja katujen kunto oli entistä mahdottomampi. -- Panin Hipsuun uuden keltaisen istuinverkon. Ensimmäisellä ajokerralla jalat puutuivat jo 3 kilometriin jälkeen, suunnunaina 30 km jälkeen ja maanantaina 54 km jälkeen ei vielä ollut havaittavissa mitään erityistä. Äkkiäpä vanhat lihakset tottuivat! Tosin vauhti on ollut pari kilometriä tunnissa kesäistä pienempi, vaikka iso osa hiekoitussepelistä on jo Stadista poistettu. Muutenkaan ei vauhti päätä huimaa kesälläkään, keskiajonopeus kantakaupungin ympäristössä on vähän yli 15 km/h. Mutta mukavaa on!
Esko