Ennätysjahti **LIVE**
Aamu viideltä starttasi Helsingin Olympia Velodromilla 24h harjoitusennätysyritys. Tarkoitus on kiertää veloa ainakin 550 km edestä. Jukka Kivistö ajaa ja tusina muita huoltaa.
Kirjoittelen tänne väliaikatietoja.
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Aamu viideltä starttasi Helsingin Olympia Velodromilla 24h harjoitusennätysyritys. Tarkoitus on kiertää veloa ainakin 550 km edestä. Jukka Kivistö ajaa ja tusina muita huoltaa.
Kirjoittelen tänne väliaikatietoja.
4 h 13 min ja 135 km. Muutama pysähdys tehtynä myös. Paljon säätöä ja kokemuksen puutetta. Muutama kaatuminen tullut juuri taukojen yhteydessä. Muuten hyvin kulkee.
Laita kuva, josta näkyy, missä asussa pyörä nyt on. Onko kiekot levytetty, paljonko on ilmaa ja millaisissa renkaissa. Mikä on pahin este kovemmalle vauhdille: lämpö vai kuskin hapenottokyky. Mikä on nopeus silloin, kun ajo sujuu normaalisti.
Jori
320 km ajettu 11 tunnissa. Katetta jouduttu korjaamaan 5 kertaa, kaaduttu 3 kertaa. Kuumuus hellittää onneksi pikkuhiljaa.
Kuvan lähetän myöhemmin. Lyhyesti: ei levyjä, mutta aerokiekot. Ei pääkupua, vaan aerokypärä. Keskinopeus pyörässä 39 km/h. Paljon on kuitenkin juuri pyörässä vielä laittamista.
Mutta on toi Jukka kone!
Ei pojilla kuumempaa keliä valita. Nestehukan ja suolatasapainon tarkailu torella haastavaa. Tälläsellä kelillä hapensaanti vaatii todella suuria ponnistuksia. Ihanne lämpö olisi jossain 20asteen paikkeilla. Kokonais lihasenerkian hallinta vaati syvällistä perehtymistä ja oikeanlaista valmistautumista ennen koitosta. Puhumattakaan henkisestä valmentautumisesta.
Että sempiä yritykseen . Nojanalleta saate tämänpuolen neuvontaa jos kiinostaa.
Milloin olette seuraavan kerran koittamassa Helsingin velolla?
Kohta 450 km 16 h 30 min. Väsähtäminen tapahtui oikeastaan 430 km kohdalla, mutta puhtia riittää vielä kevyesti maaliin. Hieno suoritus totta vieköön ilman minkäänlaista aiempaa kokemusta ja kaikki edellä mainitut ongelmat vielä siihen lisäksi. Mutta juhlitaan sitten vasta maalissa.
TMS kirjoitti:Milloin olette seuraavan kerran koittamassa Helsingin velolla?
Velo on kieltämättä aika huono paikka, vaikka onhan tässä omat hyvätkin puolensa. Harjoituksia täällä jatketaan varmasti, mutta ennätyksiin täytynee ainakin kartoittaa muita vaihtoehtoja.
Nyt alkaa Jukka olemaan väsynyt. Yksi kunnon kaatuminen, kate otettu irti, liikkeellelähtö hyvin vaikeaa. n. 30 km jäljellä. Vauhtiin päästyään nopeus on kuitenkin hyvä ja ajo vielä suoraa. Mutta aletaan olemaan aivan äärirajoilla.
Nyt on taistelu käynnissä. Hetken oli epäselvää kuinka monta kierrosta on jäljellä, mutta Jukka suostui ajamaan 50 lisää. Kyllä mies on väsynyt! Mutta huumorikin kukkii ja kierros kierrokselta matka lyhenee. Varsinainen taisto!
Nyt se on selvää että 500 km tulee täyteen. Aikaa tulee kulumaan n. 20 h. Kaikkien kommellusten jälkeen hatunnoston arvoinen suoritus koko joukolta. Hienoa!
http://www.adventuresofgreg.com/HPVMain.html
kuvailee vastaavia muita 24 h ennätysyrityksiä. Yli 1000 km ajettu.
Hieno suoritus. Onneksi olkoon! Ei ole helppo laji tuo, varsinkaan velodromilla ja kovassa helteessä. Sattuiko jotain, kun ei lopputulosta kuulu. Ei kai mitään vakavaa?
optimistx kirjoitti:http://www.adventuresofgreg.com/HPVMain.html
kuvailee vastaavia muita 24 h ennätysyrityksiä.
Gregin sivulta löytyi tärkeä käyrä pitkän suorituksen kannalta.
Siitä pystyy helposti arvioimaan tässä suorituksessa käytetyn pyörän kuluttaman tehon.
Alarivin minuuttiasteikolta 20 h x 60 min/h = 1200 min. antaa huippu-urheilijalle keskitehoksi tuolle jaksolle optimi olosuhteissa (eilen oli aivan liian kuuma) ja optimi huollolla vain reilun kaksi sataa wattia. Ei huippu-urheilijan ei oleteta pystyvän yli 16 h suoritukseen millään teholla. Tehot ovat näin pitkissä suorituksissa aivan minimaalisia. Siksi on tärkeää on pysyä liikkeessä mahdollisimman pitkiä jaksoja, jottei tarvitse nostaa nopeutta ja tehoa ajaakseen pysähdyksien aikaa kiinni. Todella herkkä laji ja monialainen. Luonnollisempi tapa olisi aloittaa lyhyistä matkoista, säätää pyörä ja kuski vireeseen ja sitten pidentää suorituksia.
Jori
Kertomusta kuvineen:
http://www.lowride.info/24h/
Kuvat:
http://www.flickr.com/photos/lowride/se ... 611098168/
Hauska juttu ja hatunnoston arvoinen suoritus. Ei onnistu joka jätkältä tuollainen rääkki. Toivottavasti saamme nauttia muistakin ennätysmurskajaisista tulevaisuudessa.