Löytyi: O: Vetopuolen rissa
Haussa on rissa / pylpyrä vetävälle ketjulle.
Löytyykö nurkista?
t. Pekka
050 5534783
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Haussa on rissa / pylpyrä vetävälle ketjulle.
Löytyykö nurkista?
t. Pekka
050 5534783
pketola kirjoitti:Haussa on rissa / pylpyrä vetävälle ketjulle.
Löytyykö nurkista?t. Pekka
050 5534783
Olen niitä sorvaillut mustasta polyasetaalista eli pommista. Myinkin Mahelle aikoinaan yhden. Minkä kokoista olet ajatellut?
050 3696 123
Sakari
irakas kirjoitti:Olen niitä sorvaillut mustasta polyasetaalista eli pommista. Myinkin Mahelle aikoinaan yhden. Minkä kokoista olet ajatellut?
050 3696 123Sakari
Muistelinkin että joku sorvaili rullia itse. Mielessä on käynyt josko tekis myös hampailla varustettuna, oletko ajatellut tehdä moisia ?
Olen nyt ajellut jotain 500km Optiman yhdellä laakerilla varustetulla rullalla joka on siis tehty niin että ensin on sivusta porattu 8mm terällä läpi "hampaat" ja sitten sorvattu säteittäin ura. Näin kampe muistuttaa ja toimii kuin oikea ketjurissa ja pitää ketjun paikallaan. Ja on hiljainen.
Alla kuva, Recumbentparts:sta :
Minua epäilyttää laakerin kestävyys pitkässä juoksussa, mutta yo ratkaisu on kyllä kevyt...
En ole tehnyt hampaallisia rissoja. Kyllä hampaattomatkin pommi-ketjrissat toimivat ihan hyvin ja ovat hiljaisia. Nailoniset pitävät isompaa melua. Kevennysreikiä olen tehnyt rissan laakerin ja ketju-uran väliselle alueelle. Laakereita juuri tuon kestävyyden takia olen laittanut 2 kpl.
Sakari