Mango sport - Matkalla suomen halki
http://puusilma-mangoplus.blogspot.com/
Hieno homma ja onnea matkaan... Reitistä olisi mukava kuulla tarkemmin.
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
http://puusilma-mangoplus.blogspot.com/
Hieno homma ja onnea matkaan... Reitistä olisi mukava kuulla tarkemmin.
Aika kyytiä . Olisi ollut mukava katsella kaverin perävaloja nokialla. Ehkä sitten ensi vuonna
.
Vaa sehän ois voinu perjantaina rykästä 350 km Ylivieskasta Nokialle ja ajella sitten meidän kanssa viikonlopun ympyrää Mielenkiintoista seurata miten matka edistyy... Kiva olisi tietää millaisella keskinopeudella matka taittuu.
Keskinopeuteni alussa oli 30,2-31.0 km/h päivässä,viimeinen päivä 28,5 km/h
Akillesjänteet alkoivat vihoittelemaan,kipu veroitti vauhtia.Onko muilla akillesvaivoja esiintynyt?
Päivämatkat oli 227km ja 348 km välillä.Viisi päivää ajoin,yhteensä 1488km
Melkosta menoo ja vielä peräkkäin ! Ens vuonna tuot "hedelmän" Nokialle ehottomasti.
Petri
Velonautti kirjoitti:Keskinopeuteni alussa oli 30,2-31.0 km/h päivässä,viimeinen päivä 28,5 km/h
Akillesjänteet alkoivat vihoittelemaan,kipu veroitti vauhtia.Onko muilla akillesvaivoja esiintynyt?
Päivämatkat oli 227km ja 348 km välillä.Viisi päivää ajoin,yhteensä 1488km
Moi,
Minulla alkoi viikon matkan jälkeen vaivaamaan toisen jalan akillesjänne. Reissun jälkeen kävely oli hiukan varovaista, kyllä se siitä on parantunut, otti muutaman viikon aikaa. Olisiko jonkinlainen rasitus/tulehdus.
-Riku
"Hieno homma ja onnea matkaan... Reitistä olisi mukava kuulla tarkemmin"
Tarkoitus oli ajaa Suomen halki.Päähän pinttymä vuosien takaa.Innokkaana maantiepyöräilijänä ja nyt heikkoselkäisenä
maantiepyörällä se olisi ollut tekemätön paikka.Keväällä ostettu Velomobile teki suorituksen mahdolliseksi.
Reitti kulki Nuorgam-Utsjoki-Inari-Ivalo(nurinpäin) - Sodankylä-Rovaniemi--Ranua-Pudasjärvi-Kiiminki-Oulu-Liminka-Oululainen-Ylivieska-Toholampi-Kaustinen-Evijärvi-
(Lappajärven länsipuolta)-Kuortane-Alavus-65tietä-Kuru-Tampere(keskustaa vältellen länsipuolta Pirkkalan kautta)-Lempäälä-Urjala-Humppila-Forssa-Jokioinen-
Somero-Salo-Perniö-Tammisaari-Hanko
Katsottiin, että toi reitti olisi suorin ja nopein. Kaupunkiohituksissa tarkat suunnitelmat säästää aikaa ja hermoja. Suunnistaja-avustajasta oli suuri apu.
Ajoittain ajoin pakettiauton perässä kaupungin ohitukset. Pyörätiet hitaita ja vaarallisia näillä nopeuksilla .Poliiseja ei onneksi näkynyt.
Kaveri tekee Blogia, valmistuu lähiaikoina .Sieltä voi tarkistella tapahtumia myös.
No niin, melkonen repäsy Hienoa nähdä kuinka Mango kulkee. Noin nopeasti ei suomen halki ole varmastikkaan moni polkenut. Hatunnoston arvoinen suoritus ehdottomasti!
Itsellä ei ole akilesjänteet ikinä vaivannut, mutta en toisaalta ihmettelisi jos joku tulehdus noilla ajotunneilla tuossa ajassa jänteeseen tulisi. Eiköhän se levolla parane entistä ehommaksi.
Mulla oli jotkut säären sivujänteet kipeät kun ajoin ensimmäisiä pitempiä reissuja. Myöhemmin vaivaa ei enää esiintynyt.
Tuossa jotain juttua rasitusvammoista:
Ajelin Nazca Fuegolla Mäntyharju-Mikkeli-Pieksämäki-Suonenjoki-Kuopio tiistaina, 9.8.2011. Seisoskelin pahimpien sadekuurojen ajan bussipysäkeillä. Kastuin kuitenkin ja vaihdoin vaatetta Haukivuorella. Yöllä pääsin perille Vehmasmäen kautta Kuopioon. Keskiviikkona lähdin viitostietä kohti etelää, pari ukkoskuuroa hidasti. Laskettelin välillä vanhaa vitosta majapaikaan Juvan campingille. Torstaina kohti Mikkeliä, jossa kokoustin ja pääsin kotiin Mäntyharjuun pimeän tultua. n. 400 km ajoaika n. 23 tuntia. Koko kesä olisi ollut hyviä pyöräilykelejä, nyt ajoin sateessa ja paisteessa. Ihmettelyä riitti pitkin matkaa! Kuhan ajelin!
No niin, loppuvetona tässä pari kuukautta myöhemmin, mitä tästä jäi käteen? Suomi hieno pitkä maa.Saman reissun aikana näki
sopuleita,poroja,tuntureita,aakeeta laakeeta,järviä, meren ja kaikea muuta.Itselleni reissu oli urheilusuoritus,joten maisemien
ja muut ympärillä olevat asiat jäivät vähemmälle.Päivät olivat yhtä polkemista Mangon vientiä eteenpäin.
Jos joku suunnittelee vastaavia reissuja kannattaa miettiä omat voimavarat ja millätavoin reissun haluaa tehdä ja järki mukaan.
Kivut polvissa ja akillesjänteissä on taakse jäänyttä elämää, mutta molempien jalkojen varpaissa nipistelyä,puutumista yötäpäivää vieläkin
,sainkohan jonkin asteen hermopinteen?
Jälkeen päin ehkä kuusi tai seitenpäiväisenä reissu olisi ollut järkevämpi.Ei enää ikinä vastaavia tempauksia.......?
.......tai jos sittenkin ens kesänä yrittäis piäsiskö Mangolla miten lähelle 12h aikana neljäänsataankilometriin.Talvi tässä on aikaa
mietiskellä. Mutta nyt suhteessa muihin pyöriin syksy parasta Mangoilua sateet ja viimat pysyy kuorien ulkopuolella.
KIITOS kaikille kannustuksista ja kommenteista! ja varmaan ens kesänä Mango matkalla jossain päin Suomea(ei kuitenkaan halki Suomen)
PS.Nokialle vois vaikka tulla.
T:Velonautti
Mango Nokialle ehottomasti tavoitekin on jo kohillaan.
Petri
Yep
Nokialle mukaan, ehdottomasti.
Muutenkin oli hivenen pettymys tuo Nokian osallistujamäärä,
kun Lowride-tapahtumat on kuitenkin houkutelleet
paljon enemmän porukkaa liikenteeseen.
Velojuna ois pähee nähdä, pysyis varmaan paremminkin
aikataulussa kun VR. Tosin meillä muilla on vaarana joutua pujottelukepeiksi
(vaikkei talvilajista edes ole kyse), kun joka puolelta suhahtavat ohi heti kun silmä välttää.
Respectiä Velonautille kovasta suorituksesta Suomen halki
Itse kanssa ajattelin että täytyy kyllä ensi kesänä koittaa päästä tuonne Nokialle. Viime kesänäkin oli ajatus osallistua, mutta muutto esti osallistumisen sinä viikonloppuna. Eiköhän sitä Stradalla tule osallistuttua kun sellainen sitten on Velonautin 400 km tavoite kuullostaisi aika hyvältä itsellekkin.
Vielä lopuksi Suomen halkiajon reitti ja päiväetapit kuvan kanssa; ylhäältä alaspäin 228km,310km,349km,296km,305km