Sivu 1/1

Outoa toi hinnoittelu

Lähetetty: 07 Tammi 2012, 18:26
Kirjoittaja Pastori

Katsoin huvikseni Alfine komponenttien hintoja http://www.bike-components.de/ kaupasta.

On se jännää että esim. uusi Alfinen 11 napa maksaa 349€ http://www.bike-components.de/advanced_ ... e/limit/40

Kun taas Alfine 11 napa + Vanne + Sapim pinnat + kokoamistyö yhtenä pakettina maksaa 339 € http://www.bike-components.de/products/ ... frad-.html


Re: Outoa toi hinnoittelu

Lähetetty: 07 Tammi 2012, 19:06
Kirjoittaja optimistx

Bebekissä Hakaniemessä pyysin tiskillä "instrumentointivahvistimen". Myyjä kävi sen varaston hyllystä ja kysyin hintaa.

  • 2 euroa näkyy olevan. Tarviitko tosiaan vain yhden, kun hyllyssä olisi sellaisia, jossa on kaksi vahvistinta samassa, prikulleen samanlaisia TL08.
  • No joo, otan sitten kaksi.

Myyjä tallusteli varastolle, sitten osa kourassa tietokoneelleen. Hillittyä hihitystä.

  • Mikäs nyt siellä niin naurattaa?
  • No kun nämä kaksi maksavat yhden euron, yhteensä.

Tosijuttu muuten, tapahtui vähän ennen joulua. Tuote TL082CN.


Re: Outoa toi hinnoittelu

Lähetetty: 07 Tammi 2012, 19:25
Kirjoittaja Nojanalle

Tämmöstä tää on kaikessa on. Uusi auto maksaa vähemmän , kuin kasaisit sen varaosista. Sama koskee polkupyöriä. Tosin jotkut öky pyörät maksavat paljon enenmän kuin ne on kasattu . Joskus tulee halvemmaksi ostaa pyörä ja tehdä siittä projekti nojapyörä. :lol: