Sivu 1/48
Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 07 Huhti 2012, 13:19
Kirjoittaja Wacky
Käytiin vaimon kanssa eilen illalla katsomassa uusin vares elokuva ja siinä yhdellä hahmolla oli nojapyörä, tais olla HP Velon Spiritti. Yhdessä kohtauksessa kyseisellä pyörällä ajettiin samalla kun puhuttiin puhelimeen. Ajo ei näyttänyt ihan kauhean vakaalta mutta tuskin näytteliä on kauheasti ehtinyt hajotella ajoa. Eli näkyvyyttä saadaan myös valkokankaalla joka oli ilo nähdä 
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 08 Huhti 2012, 01:30
Kirjoittaja joe67
Hieno juttu on tuo. Taannoinhan oli myös tv2:n uusi päivä sarjassa Hase kettwiesel pyörä hyvin edustettuna. Näyttelijä Tapani Perttu sillä ajeli.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 12 Syys 2012, 15:24
Kirjoittaja terppa
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseu ... tso_kuvat/
Hesarissa oli juttu kriittiseltä pyöräretkeltä ja Velocraftin kinnerit oli hyvin kuvissa esillä, myös muutaman muun nojailuvekottimen löytää kuvista. Jutun kommentointia on vaan vähän surullista lukea... ainakin minun maalaisjärjellä jos pyöräilystä tehdään sujuvaa ja turvallista niin autoja on vähemmän ja jäljellä olevat pääsee liikkumaan vähemmässä ruuhakassa sujuvammin mutta ehkä pitäisi olla kaupunkilaisjärkeä niin ymmärtäisi?
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 12 Syys 2012, 15:45
Kirjoittaja Hopea
Nämä pienet ei oikein erotu... mä olen se suttu joka tulee oikeaa reunaa Hakamäentielle yhdessä niistä kuvista.
Nojapyöriä oli kymmenkunta, kinnereitä kaksi.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 13 Syys 2012, 11:24
Kirjoittaja Wacky
Tässä videomateriaalia tapahtumasta:
http://www.youtube.com/watch?v=LyQwbaoor8s
Mukana videolla mm. Hopea, RReipas, kissaniitty ja SH10 nykyisen omistajansa kanssa.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 26 Loka 2012, 16:58
Kirjoittaja MikaL
TMS on päässyt tämän päivän Suomen Kuvalehteen, tosin ei kovin skarppina, mutta tunnistaa hyvin. Kuva löytyy sivulta 27, ja täältä http://suomenkuvalehti.fi/kuvat/kuvaker ... hti-uurnia digitaalisena, toinen kuva tuossa kavalkadissa.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 28 Loka 2012, 19:53
Kirjoittaja TMS
Ai ne oli oikeen virallisia kuvaajia kun sähläsivät tuolla Viikissä kun oli sählyä menossa pelaamaan. Ei ollut meinaan ainoa kuvaaja kun on pyörän ikuistanut...
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 14 Marras 2012, 20:46
Kirjoittaja PW
45 min ohjelmassa vilahti Meriluodon Esko linssiluteena hipparioillaan tänään.
Petri
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 30 Marras 2012, 21:11
Kirjoittaja MikaL
Tämän päivän Tekniikka&Talous lehdessä puolen sivun juttu kinnerin omistajasta, på svenska. Ja hieno punainen Quest on päässyt ihan lehden kanteenkin.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 30 Marras 2012, 23:00
Kirjoittaja ajarmala
MikaL kirjoitti:Tämän päivän Tekniikka&Talous lehdessä puolen sivun juttu kinnerin omistajasta, på svenska. Ja hieno punainen Quest on päässyt ihan lehden kanteenkin.
No ånkås se se Pietarsaarelainen Questin tilannut hemmo?
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 30 Marras 2012, 23:49
Kirjoittaja MikaL
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 06 Joulu 2012, 10:41
Kirjoittaja TMS
Tekniikka ja Talous oli ilmeisesti saanut juttuidean HBL:n jo aikaisemmin ilmestyneestä jutusta, josta työkaveri vinkkasi. Hän myös ystävällisesti toimitti jutun mulle ja skannasin sen tähän liitteksi.
Mitä nyt vaatimattomilla ruotsin taidoillani jutusta ymmärsin, niin ilmeisesti kaveri aikoo ajaa Questillään myös talvella. Kai tuolla Pietarsaaressakin lunta tulee joten tavoite taitaa kyllä jäädä aikomukseksi. Kaitsun jossain toisessa topikissa linkittämät youtube videot tandpole vs. delta kertovat omaa karua kieltään tuon tandpole rakenteen talvikäytöstä. Tokihan videoissa oli tosi huonot olosuhteen, lunta oli aika paksusti ja näytti olevan hyvin märkää, mutta jotain tuokin esimerkki kertoo. Sitten vielä Questin jalka-aukot ja niiden reilu viiden sentin maavara tarkoittaa että paksussa pakkaslumessakaan ei todennäkösesti ole kiva ajaa tai ainakin täytyy välillä pysähtyä tyhjäämään sisäosat lumesta
Jos takan olisi jokin kunnollinen nastarengas, niin kovalla lumi/jää alustalla pito voisi olla sellainen ettei jokaisessa ylämäessä tarvi taluttaa, mutta en usko senkään silti ihmettä tekevän, takarenkaalla vain on liian vähän painoa. Ja sitten vielä polanteiden röykyt ja muut epätasaisuudet, en usko että talviajo on kovin nautittavaa. Ainakin Strada on ikävä kyllä vain tasaisten teiden menopeli, kuoppaisilla hiekkateillä ei mielellään kovin paljoa aja.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 06 Joulu 2012, 11:09
Kirjoittaja jviirret
TMS kirjoitti:Mitä nyt vaatimattomilla ruotsin taidoillani jutusta ymmärsin, niin ilmeisesti kaveri aikoo ajaa Questillään myös talvella. Kai tuolla Pietarsaaressakin lunta tulee joten tavoite taitaa kyllä jäädä aikomukseksi.
Mun ruotsin taidolla ei tuolta tekstin seasta oikeaa kohtaa edes löydä, mutta kai joku ero pitää tehdä käsitteiden "ajaa talvella" ja "ajaa läpi talven" välille?
Vielä siellä ei ole lunta sen enempää kuin täälläkään=muutamia senttejä kuivaa pakkaslunta, siis mitä parhain kinnerikeli.
Jukka
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 06 Joulu 2012, 12:56
Kirjoittaja TMS
Niin joo kyllä kinnerillä tietysti hyvällä kelillä ajaa talvellakin. Jutussa vaan oli myös joku maininta auton korvaamisesta, ja se kai useimmilla tarkoittaisi jokapäiväistä ajelua.
Re: Nojapyörä mediassa
Lähetetty: 06 Joulu 2012, 14:14
Kirjoittaja jori
Nastarenkailla uhoaa pärjäävänsä. No, niinhän se on, ettei niitä monta päivää talvessa ole, jolloin ei pyry-yön jälkeen pääse liikkumaan kinnerillä ja pahimman pyryn tapauksessa ei kyllä autollakaan. Usein kyse on vain tuntien viiveestä, kunnes tie on taas liikennöitävässä kunnossa.
Lumipeite
Pohjanmaan maakunta on keskimäärin varsin vähälumista aluetta, mutta alkutalvella kylmän ilman purkaus ja vielä suhteellisen lämmin meri aiheuttavat ajoittain runsaitakin lumisateita.