Jo jokunen vuosi sitten minulla oli vaikeuksia saada Challenge Fujin SL kakkosen hiilikuituista poljinpuomia pysymään paikallaan. Lopultahan siinä kävi niin että kiristin putken teleskooppiliitoksesta ruttuun (ruts! tiesinhän että niin käy, mutta piti vaan vääntää!). Sain sen korjattua sisäputkella, eikä vaurio siitä koskaan levinnyt laajemmalle. Vielä ujutin puoli millisen alumiinipellin liitoksen väliin ja sitten sillä pärjäilin monta vuotta.
Tänä keväänä runttasin ylämäessä puomin poikki puomiputken ja keskiöputken liitoksesta.
Meinasin tähän kirjoittaa että en suosittele hiilaripuomia voimaharjoitteluun, mutta enpäs nyt kuitenkaan yleistä niitä kaikkia heikoiksi tämän perusteella.
Nyt on pyörässä Recumbent partsin race-alu-puomi. Tosi nopea toimitus nykyään, viikossa tuli. Asennuksen aloitus vaan siirtyi monta kertaa