Sivu 1/1

Planeettavaihteet

Lähetetty: 14 Loka 2012, 12:23
Kirjoittaja pketola

Muutamissa aiemmissa keskusteluissa on sivuttu planeettavaihteita.

Onko tietoa tai kokemuksia näistä uudemmista vaihtoehdoista?
Esim.

Portaattomuus on kiva juttu, mutta energiahäviöt lienee aika suuria polkukäyttöön?

  • Pekka

Re: Planeettavaihteet

Lähetetty: 14 Loka 2012, 12:32
Kirjoittaja Nojanalle

Tekis kyllä mieli kokeilla käytännössä NuVinciä , mutta hinta on aika korkee. Jos napa on sit Nojapyörä käyttöön susi. Ainakin sitä osataan hehkuttaa. Sit jos on ylimäärästä sioittaa tähän niin harkitsen. :roll:


Re: Planeettavaihteet

Lähetetty: 14 Loka 2012, 14:49
Kirjoittaja jori

Planeettavaihteet ovat normaali tapa tehdä napavaihde. Käsittääkseni kaikki napavaihteet ovat planeettavaihteen sovelluksia. Tuon videon esimerkki on taas kuulavariaattori. "Nu Vinci" haulla löytyy tältäkin foorumilta useampikin ketju, joissa liiallinen paino ja huono hyötysuhde varsinkin pienillä tehoilla on todettu portaattomuuden haittapuoleksi.


Re: Planeettavaihteet

Lähetetty: 15 Loka 2012, 14:01
Kirjoittaja pketola

Tässä yksi kevyen ja tehokkaan oloinen planeettavaihteisto. Tästä ei ole vielä fillariversiota.

http://www.neptunustransmission.com/Def ... ?id=414982


Re: Planeettavaihteet

Lähetetty: 15 Loka 2012, 14:15
Kirjoittaja jviirret
pketola kirjoitti:

Tässä yksi kevyen ja tehokkaan oloinen planeettavaihteisto. Tästä ei ole vielä fillariversiota.

Ei varmaankaan kun on "alennusvaihde". Sopii siis polttomoottorin perään jossa moottorin kierroksia pitää laskea renkaille. Polkupyörässä päinvastoin. Ymmärsinkö oikein että tuossa animaatiossa on häviöt pahimmillaa paljon yli 20% :shock: Nykyisissä napamaihteissahan se jää pahimmillaankin alle 10%

Jukka