Nojapyörällä 100 mph ?
Olen suunnittelemassa tällaista. Kulkeeko 100 mph Mojavessa jos aurinko energiaa 1200 wattia sähköavusteisesti ?
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Olen suunnittelemassa tällaista. Kulkeeko 100 mph Mojavessa jos aurinko energiaa 1200 wattia sähköavusteisesti ?
Tähän ketjuun kasasin muutaman kuvan, aerodynaamisesta muotoilusta on hyvä ottaa mallia.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/viewtopic.php?f=8&t=2619
Tällä tandemilla rikottiin battle mountainilla maailmanennätys "multi-rider" luokassa
Selkä selkää vasten.
Sikäli jos 1200 wattia + kuskien voimat saa peliin niin miksei 100mph menisi. Ongelma tietysti löytää myös hyvä suora, oikeat olosuhteet, pysyä pystyssä jne.
Jep siis tämä olisi 4 paikkainen 4 pyöräinen jossa 3 polkee ( + kevyt kuski ) ja kennoista saisi 1.6 heppaa ( eli sen neljännen polkijan voimat ). Erityisesti tällä voitaisiin tehdä matkaa. Whittingham on polkenut 1047 km 24 tunnissa ( käyttäen 0.15 hv keskimäärin ). Katolla oleva levymäinen paneli on about 4 m2.
Miksi tätä muuten pitäisi kutsua...onko sähköavusteinen nojapyöräauto oikein ?
Jos se on kakspyöränen niin se on ihan streamliner mutjoo, aurinkopaneelin muotoilussa tulee isot haasteet, nuo nopeudet vaatii ihan älyttömän pienet ilmanvastukset.
Aurinkopaneli on ( lähes ) tasainen suorakaide ( muotoiltavat panelit tuottaa vain ½ sen tehosta )..muu muotoilu on sitten haastavampaa. Se on tässä niinkun se pointti. Aurinkopaneliautoissa paneli pitäisi olla 4 kertaa isompi jos tämä määrä porukkaa kyytissä.
Onko jossakin kaavio mistä selviää poljinten vaatima tila kun SPD polkimet ?
Lizard100 kirjoitti:Aurinkopaneli on ( lähes ) tasainen suorakaide ( muotoiltavat panelit tuottaa vain ½ sen tehosta )..muu muotoilu on sitten haastavampaa. Se on tässä niinkun se pointti. Aurinkopaneliautoissa paneli pitäisi olla 4 kertaa isompi jos tämä määrä porukkaa kyytissä.
Onko jossakin kaavio mistä selviää poljinten vaatima tila kun SPD polkimet ?
Lukko tekniikka ei vaikuta pahemmin kokoon vaan kampien pituus ja jalan koko eli kengän numero pikemmin. Ne on ne vaikuttavimmat tekijät jalan vaatimalle kehälle. Ja jos mietit polkimien leveyttä niin kampien Q-arvo ja kengän leveys on ratkaisevia koska poljin harvemmin edes näkyy kengän reunan yli.
Uteliaisuuttani mietin että tuo on ilmeisesti tarkoitus tehdä ihan rataajoa varten?
kun yleisillä teillähän tuollaisella ei ihan helpolla saa lupaa ajaa...
Miksei kuskin ole tarkoitus polkea?
Mustasudenkorento kirjoitti:Uteliaisuuttani mietin että tuo on ilmeisesti tarkoitus tehdä ihan rataajoa varten?
kun yleisillä teillähän tuollaisella ei ihan helpolla saa lupaa ajaa...Miksei kuskin ole tarkoitus polkea?
Kuljettaja on aerodynamiikan takia työnnetty eteen..ja hankala saada aerodynamiikkaa ja mekaniikkaa toimimaan jos polkisi. Tässähän ollaan salmiakkimuodostelmassa istumassa recumbent tyyliin.
Tähtään tätä markkinoille 2020-2025 jolloin bensan hinta on triplaantunut nykytasosta...eli tieliikenteeseen jolloin kuskin tulee keskittyä ajamiseen 100%. Matka-ajossa lienee viisasta että yksi tavallaan lepää myös vuorollaan.
Aurinkokenno on aivan suora eräässä versiossa ja käänneltävissä/kallistettavissa vasemmalle ja oikealla 20 astetta ( vaikka 70 astetta ), jotta saa valoa paremmin eräissä olosuhteissa kuin purje ikään. Pitkät ikkunalliset ovet voisivat myös omata 1 m2 panelia per ovi ja avattavissa vaakasuoraan ( kuumissa maissa ventilaation takia näpsäkkä ) jolloin sähköntuottoon tulee 25-50% lisää tehoa ( 400-800 wattia ) panelista riipuen.
Useiden lähteiden mukaan öljyntuotannon huippu on saavutettu muutama vuosi sitten..joten öljyn hinta tuskin laskee enää pitkässä juoksussa. Tämä on täysin emissiovapaa ( CO2 )...paitsi hengitysilman osalta.
Myöskin "streamlinerin" pilotille riittää latausta yksinajoon ilman polkimia..matkustajat polkevat oman liike-energiansa edestä. Mopon verran tehoa riittää juuri pilotille..mielestäni tämä on kätevä lähestyminen 4-paikkaiseen ( vai olisiko joku muu kätevämpi ? ).
Jos julkisilla teillä ajaa on pakko olla hyvä jousitus ja moottoripyörän kumit.
Mites talviajo
Jukka
Kunnianhimonen suunnitelma - hatun nosto sille. Mie kans ihmettelen miks kuljettaja ei polje ? - vaikka tuossa tuli jo syyksi tuo pienempi ilmanvastus. Tuskin tuon kokosessa on ratkasevaa muutosta ilmanvastukseen vaikka kuskikin polkis. Eikö kuitenkin ole paras ett kaikilla on polkimet - levätähän voi silti sopimuksen mukaan.
Tulee myös mieleen ett kuinka paljon on käyttöö 4 hengen laitteelle -työmatkat taidetaan ajaa pääasiassa yksin. Perhe "autoksi" tietysti mutt lapsista ei sitt watteja lähe paljoa ja murkku iässä ne ei enää tuu moisen laitteen kyytiin - pitää olla oma virtaviivanen velomobiili
Petri
Jos aurinkopaneeli ja matkustajat on se juttu niin tee nelipyöräinen, 2 eteen 2 taakse. Saa muhkean aurinkopaneelin katolle,pysähtymiset sun muut on helppoja ja akustollekin on tilaa vaikka kuinka. 100mph voi unohtaa mutta 80km/h olis mulle jo riittävä vauhti
Laitetaanpa vähän isompana...vanha versio..polkimet toimii väärin...mutta katon kenno paremmin.
80 km/h on varmaankin mahdollinen keskinopeus aurinkopaisteessa pitkällä matkalla.
Ilmanvastus nousee nopeuden neliöön joten ainut tapa heikolla teholla on pienentää ilmanvastusta ja painoa, jos aiotaan edelleen kulkea kovaa.
DYMAXION ( 1933 ) auton piti kulkeman ( 4 paikkainen ) 120 mph 86 hv teholla..se näytti tältä; http://www.google.fi/imgres?imgurl=http ... BA&dur=215
http://en.wikipedia.org/wiki/Dymaxion_car ja painoi 720 kiloa; http://www.washedashore.com/projects/dymax/index.html
Tässä vielä harkintaan tuo ilmanvaihto flekti avusteisesti...imuilma etupyöräkotelosta !
Mun mielestä keskityt nyt liikaa nopeuteen ja sen vaatimaan tehoon. Ajettavuus, turvallisuus ja käytännöllisyys vaatisi myös huomiota.
Jukka
äkkiseltään tuntuisi että vaatii aika paljon flektiltä luoda imu nuinkin isoon tilaan..
eikä sitä voisi ottaa keulasta vaikka lamppujen takaa ajopaineella?
pyörän koteloissa kuitenkin vesi roiskuu yhtälailla renkaan nostattamina pisaroina...