Sivu 1/1
Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 11:10
Kirjoittaja mhelander
Joo, mulla on perinteisesti ollu aina kierteellinen ohjainlaakeri fillareissa, niin kuin ennen (hyvään ?) aikaan oli tapana. Myös M5 lowracerissa on 1-1/8" kierteellinen, vaihdoin sen uuteen Token:n laakeriin joka on huomattavasti kevyempi ja napakampi kuin mitä Bram:lta tuli lowracerin mukana joka siirtyi sitten etuvetoseen. Tässä kuva tuosta uudesta:

Mutta MetaPhysic:ssä ja tuossa off-road omavalmisteessa on sitten kierteettömät. Tykkään MP:n Cane Creek tyylisestä laakeroinnista joka on tosi simppeli, ei pahan hintalnen ja laadukkailla laakereilla tehty. On aika lailla parempaa laakerointia kuin vanhat joissa kehässä on kuulat ja joissakin muovinen rengas estämässä veden ja pölyn pääsyä laakeriin.
Mutta mikä tässä askarruttaa ? En tahdo saada pientä klappia veks kummastakaan.
Oli MP:ssä paikallaan sitten tehtaan oikeaan mittaan katkaisema haarukka laakereineen ja stemmeineen, tai sitten itse hankittu täys-hiilikuituinen niin vaikka miten kupin pultin kirrais stemmi löysällä jää haarukkaan pieni klappi. Tässä täyshiilari haarukkaan hankittu laakerisetti:

Sama vika off-road vekottimessa. Siinä on normaali emäputki johon hommasin myös Token:n laakerisetin. Saattaa olla että ohjainputkea pitäis tilkka lyhentää, pitää kattella kun puran maalausta varten josko lyhentäsin putkea tollaset 10mm. Tässä tuo laakeri:

Nämä Tokenin ohjainlaakerit on molemmat samanlaisia, niissä on kevyestä alumiinista runko-osa jonka sisään tulee vastaava laakeri kuin Cane Creek tyyppisissä, ja sitten tyypistä riippuen joko jengallinen yläpää tai sitten supistajarengas ja tähtimutteri & hattu kiristys.
Onko muilla vastaavaa havaintoa ?
Tämä klappi ei tunnu ajossa mutta etusella jarruttaessa saattaa tuntua, etenkin hitaissa nopeuksissa.
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 11:32
Kirjoittaja Mustasudenkorento
mhelander kirjoitti:
Mutta mikä tässä askarruttaa ? En tahdo saada pientä klappia veks kummastakaan.
Onko muilla vastaavaa havaintoa ?
Tämä klappi ei tunnu ajossa mutta etusella jarruttaessa saattaa tuntua, etenkin hitaissa nopeuksissa.
Minun mielestä tuo kierteetön systeemi on jotenkin ihmeellinen keksintö noin muutenkin.
Vaikka siitä kuinka katsoo leikkauskuvia ja muuta niin en käsitä/ymmärrä miten se voisi ikinä toimia niin hyvin kuin kierteellinen...
En ainakaan customiin saanut sitä mitenkään niin tiukkaan että siitä kaikki välykset ois kadonnut..
Se tähti prikka ui läskeineen sieltä putken yläreunasta ulos jos sen kiristää "tappiin asti"...
Tuntuu että runko ja haarukka pitäs liiskata jonkun prässin väliin ja sitten kiristellä stemmi ja tähtimutteri hässäkkä jotta sen sais oikeasti kiinni. ja sittenkin tuntuu että se on jotenkin herranhaltuun systeemi...
Luulisi että se toimisi "helpommin" kun se on niin suosittu systeemi...
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 12:07
Kirjoittaja jviirret
Toimii tumpeloilla paremmin kun ei saa vedettä niin kireälle että painuu kuulan kolot kuppeihin.
Toinen minkä olen omassa electrassa huomannut on lämpötilan vaikutus. Runko on alumiinia ja kaulaputki terästä, kesällä välyksettömässä keulassa tuntuu pakkasella pieni välys.
Jukka
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 12:41
Kirjoittaja Pastori
Mä luulin että mä vaan olen niin tohelo. Vaikka kuinka kirraa ja paukuttaa vaikka jeesuksella niitä kiinni - niin aina on aavistus klapista jossain. Pythonin nivel on itseasiasa onnistunein - mutta sehän onkin ihan erilainen ratkaisu. Pitäsiskö tehdä samanlainen keulaan ja haarukka itse?
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 13:07
Kirjoittaja PW
Miul on kierteellisessäkin hirvee klappi mutt ku ei pysy kireellä ni oon antanu olla kun ei "polkiessa" ei tunnu 
Petri
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 13:20
Kirjoittaja Syväri
Velokraftissa sain klapin pois pahoinpitelemällä haarukkaa eli kustomoin sinne tavallisen siipimutterin vähän pienemmälle sisähalkaisijalle ja liimasin loctitellä väkäset kiinni. Näinhän ei sais kuituhaarukalle tehdä mut klappi lähti 
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 13:31
Kirjoittaja eemeli
PW kirjoitti:Miul on kierteellisessäkin hirvee klappi mutt ku ei pysy kireellä ni oon antanu olla kun ei "polkiessa" ei tunnu 
Petri
Onkohan sulla molemmat "mutterit" tallessa? Muistaakseni mäntyharjulla ihmettelin, että ylempi puuttuisi. Ei oikein noista kuvista saanut selvää.
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 09 Joulu 2012, 16:50
Kirjoittaja jori
Kun laakeritaso on emäputken ulkopuolella, voi laakerin ulkorenkaan sovite emäputken sisällä antaa periksi laakeri kääntyy vinoon ja tuottaa välyksen tunnun, jota ei huomaa paikoillaan, mutta jarrustuvoimilla kyllä. Se ei oikein kiristämällä poistu. Syanoakrylaatti laakeriliimaa voisi koittaa emäputken ja laakeriholkin välillä.
Minusta, kuten olen jo aiemminkin marissut, ovat nämä emäputkilaakeroinnit lapsellisia virityksiä, enkä kummoista arvosanaa antaisi, jos joku harjoitustyönä tuollaisen toisi. 
Olen sitä mieltä, että emäputki pitäisi laakeroida emäputken pään sisäpuolisilla laakereilla ja mieluummin akselin suuntainen - ja säteislaakerointi erikseen. Vähintäänkin tuo emäputken sisälle menevä holkki pitäisi olla pidempi. Mieluummin pidempi, kuin halkaisijansa. Ennen olivat pidempiä, vaikkei ollut edes etujarruja ja emäputket ohuempia. 
Mikä siinä on, kun kuvitellaan, että emäputki toimii työntösovitteella ilman kierteitä, mutta kampikeskiö tarvitsee kierteet, vaikka jarrutusvoimat aiheuttavat emäputkeen suurempia momentteja laakerivoimia, kuin kampilaakeriin ikinä. 
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 11 Joulu 2012, 13:40
Kirjoittaja Nebulus
Semmoinen tuli mieleen, että eihän sulla ole emäputki saanut siipeensä? Rankemmassa käytössä olevilla pyörillä emäputki saattaa joskus venähtää ovaaliksi, varsinkin jos ohjainlaakeri ei tule pitkältä matkalta emäputken sisään. Siksi niissä käytetään juurikin noita pidempikaulaisia ohjainlaakereita rakennetta tukemassa:

Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 11 Joulu 2012, 20:21
Kirjoittaja jori
Nebulus kirjoitti:Semmoinen tuli mieleen, että eihän sulla ole emäputki saanut siipeensä? Rankemmassa käytössä olevilla pyörillä emäputki saattaa joskus venähtää ovaaliksi, varsinkin jos ohjainlaakeri ei tule pitkältä matkalta emäputken sisään. Siksi niissä käytetään juurikin noita pidempikaulaisia ohjainlaakereita rakennetta tukemassa:

Nuo näyttävät asiallisilta kauloilta etujarrulla varustettuun pyörään. Eivät kuitenkaan ole niitä tavallisimpia yleisimmin käytettyjä osia. Mistäs noita saa. Tai oikeastaan, millä hakusanalla tuollaisia voisi haeskella?
Oikeastaan harvoin se yläpään laakeri vinoon vetää. Sen sivuvoimat ovat pienemmät, joten riittäisi oikeastaan, että alalaakerissa olisi tuollainen pitkäkaulainen. No, myyvät tietenkin koko setin. 
Olen silti yhä sitä mieltä, että ohjainlaakerin oikea paikka olisi emäputken pään sisäpuolella ja laakerin kontaktikartion kulman pitäisi olla paljon terävämpi. Mallia voi katsoa vaikka moottoripyörien ohjauslaakeroinneista.
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 11 Joulu 2012, 21:45
Kirjoittaja Nebulus
jori kirjoitti:
Nuo näyttävät asiallisilta kauloilta etujarrulla varustettuun pyörään. Eivät kuitenkaan ole niitä tavallisimpia yleisimmin käytettyjä osia. Mistäs noita saa. Tai oikeastaan, millä hakusanalla tuollaisia voisi haeskella?
Oikeastaan harvoin se yläpään laakeri vinoon vetää. Sen sivuvoimat ovat pienemmät, joten riittäisi oikeastaan, että alalaakerissa olisi tuollainen pitkäkaulainen. No, myyvät tietenkin koko setin.
.
Tuo on FSA:n The Pig DH, eli tuttavallisemmin Sikaleekeri/laakeri. Hakusana vaikka 'DH headset' , tai suoraan nimellä. On juurikin pomminvarman toimintansa takia hyvin suosittu raskaammassa käytössä. Tuossahan alakupistakin on erikseen tehty isompi laakeripinnaltaan. Joissakin malleissa on myös puolentoista tuuman alakuppi ja normikokoinen yläpää, tai molemmat päädyt isoja. Sen mallinimi oli muistaakseni sympaattisesti 'The big fat pig' 
Muoks: Nukeproofilla näyttääkin olevan laakereita juurikin ehdottamallasi tavalla, eli alakuppi pitkäkaulaisena ja yläkuppi matalana:
http://www.chainreactioncycles.com/Sear ... ndIDs=1331
Re: Kierteetön ohjainlaakerointi
Lähetetty: 11 Joulu 2012, 23:55
Kirjoittaja mhelander
Nebulus kirjoitti:Semmoinen tuli mieleen, että eihän sulla ole emäputki saanut siipeensä? Rankemmassa käytössä olevilla pyörillä emäputki saattaa joskus venähtää ovaaliksi, varsinkin jos ohjainlaakeri ei tule pitkältä matkalta emäputken sisään.
Ei ole emäputket ovaaleja. Eikä laakerien rungot hölsky siinä. Ihan laakeri hölskyy rungon ja ohjainputken suhteen.
Läjään nyt uusiksi möykkäriä, pitää kattella tarkemmin. Tuumanen kierteellinen on tietysti täysin klapiton... vaikka onkin $haisse 105 90-luvulta.