Youtubesta löyty
Tuommonen tän syksynen kisa käyty jossain tutun näkönen 4-pyöränen kisassa mukana - aika hyvin kulkee ainakin alkumatkasta
Petri
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Tuommonen tän syksynen kisa käyty jossain tutun näkönen 4-pyöränen kisassa mukana - aika hyvin kulkee ainakin alkumatkasta
Petri
Coroplastista kate trikeen
Petri
PW kirjoitti:Coroplastista kate trikeen
Tämä tuntuu olevan oikein "buumi" kun vähän googlettaa velomobile sanalla, muutama esimerkki:
Jukka
http://www.atomiczombie.com/Tutorial%20 ... e%201.aspx rakennellaan kinneriä tuossakin pajassa. Samaa mieltä ku Jukka sivuillaan ett saattaa painoo kertyy tuolla rakennustyylillä mutt jos tykkää hitsaamisesta ni mikäs siinä
Petri
HAH äijä hitsailee PUIKOLLA fillaria kasaa!!!!!!!!
PW kirjoitti:http://www.atomiczombie.com/Tutorial%20 ... e%201.aspx rakennellaan kinneriä tuossakin pajassa. Samaa mieltä ku Jukka sivuillaan ett saattaa painoo kertyy tuolla rakennustyylillä mutt jos tykkää hitsaamisesta ni mikäs siinä
Petri
no kylhä määki aikanaa, ku ei ollu kaasua mikkii, ja jotain oli saatava aikaseks, tuli nii hirveetä röpelöö kaasuttomalla mikillä et ei haitannu vaikka puikko oli supervaikeeta saada syttyy maalipinnan läpi vanhaa fillarii,(eikä kaasuton mikki-röpelö pidä muutaku auton helmapelleissä vuoden) ja se oli nii paksua puikkoo että jokakerta meni läpiasti, ja jäi siihen töröttää pari puikkoo valmiiseeki pyörää!
-kun tahto on kova, ei välitetä mistään.
Ukrainan matkan satoa
Kinneriin muka vaikee mennä sisään
Petri
Petri
Jääkiekkoa ja sirkushuveja:
Ei heikkohermoisille ja raharajoitteisille!
Stapani kirjoitti:Jääkiekkoa ja sirkushuveja:
Ei heikkohermoisille ja raharajoitteisille!
Ihmeen kestäviltä vaikuttavat. Toki tuollaiseen mainosvideoon ei rikkoontumisia laiteta, mutta törmäyksessä kohdassa 3:07 näkyy kuinka kylki painuu kasaan ja oikenee saman tien.
Jukka
No mutta nythän meillä on talvikisojen lajikin selvillä, nippa nappa löytyy Suomesta kinnereitä niin monta, että saadaan joukkueet kasaan
tota kuvasarjaa kun katsoo niin noi näyttää, että olisi jotain tynnyrimuovin tyylistä? Lienee halvempi tehdä vaikka ostamalla melkein 6000$ on koko pyörä katteineen. Äkkiä katsoen normi trike sisällä?
Tuossa nuo speksit: http://www.trisled.com.au/rotovelo.asp Tuolla galleriassa on hyvät kuvat laitteen sisältä. Penkki kiinni korissa eikä jousitusta. Kääntösäde on aika pieni, siihen on panostettu.
Hiilikuituversion paino alle 20kg ja ämpärimuovinen 33kg
Jukka
jviirret kirjoitti:Stapani kirjoitti:Jääkiekkoa ja sirkushuveja:
Ei heikkohermoisille ja raharajoitteisille!
Ihmeen kestäviltä vaikuttavat. Toki tuollaiseen mainosvideoon ei rikkoontumisia laiteta, mutta törmäyksessä kohdassa 3:07 näkyy kuinka kylki painuu kasaan ja oikenee saman tien.
Jukka
Nuo ovat rotaatiovalettua polyeteeniä, eli samaa muovia, kuin öljykanisterit ja valmistettu samalla menetelmällä, kuin esim. koskikajakit. Materiaalin jäykkyys on pieni, mutta lujuus suhteessa tähän jäykkyyteen suuri, joten muodonmuutokset, joita tuo rakenne kestää ilman pysyviä vaurioita on erittäin suuri. Lommo voidaan helposti potkaista takaisin ylös ilman, että materiaaliin jää mitään vaurioita.
Rotaatiovalamalla seinämänvahvuuteen saadaan jonkinmoisia eroja, mutta vieläkin suuremmat seinämänvahvuuserot olisivat eduksi, koska paino kasvaa turhista ainevahvuuksista paikoissa, joissa tarkoitus on vain pysyä muodossa ilman aiheuttamien voimien alaisena. Toisaalta esim. kulkuaukon reunoissa ja pyöränripustusten kohdilla tarvitaan enemmän materiaalia.
Olisiko tuohon mahdollisesti hyvä käyttää PET-pulloissa käytettävää menetelmää, jossa valun jälkeen vaihdetaan toiseen muottiin, jossa loppu muoto venytetään puhaltamalla, jolloin seinämä ohenee halutuilta kohdilta.
Tämä pohdinta liittyy JariS kinneriprojektissa kirjoittamaani kommenttiin. Sandwich-menetelmällä tehty kuori ei kestä suuria muodonmuutoksia särkymättä ja korjaaminen on vaikeampaa. Siksi jäykkää sandwich-rakennetta kannattaa käyttää vain paikoissa, jossa tarvitaan jäykkyyttä ja lujuutta, mutta joka ei ole alttiina iskuille. Eli ei ainakaan kinnerin keulabulbissa.
Pitääkö tässä alkaa suunnittelemaan jo toista suomalaista kinneri projektia? Halpa massojen tuote Ollin & kumppaneiden kilpurin rinnalle?
Eikai se niin mahdotonta olis tietysti.
Tyylikkään kinnerin tehny iha ite.
Petri
Coroplastista vissiin tämäkin.