Sivu 1/1
Uusi lisäys perheeseen...
Lähetetty: 29 Heinä 2007, 00:20
Kirjoittaja JTH
Ostin erään paikallisen kotirakentajan SWB rungon ja tänään tuli kasattua pojalle retkikones:

Paremmat kumekset on tulossa, Schwalbe Marathon eteen ja taakse. Ajotuntuma on aika loistava, sanoisin jopa parempi kuin omassa tekeleessä!
Tosta kuvasta näkee ehkä hieman ohjaintolppaviritystä, komia ja kevyt!
Lähetetty: 31 Heinä 2007, 20:37
Kirjoittaja Jarcco
Siinäpä hieno SWB
Ketjun vetopuolelta taitaa puuttua ohjainrulla?
Lähetetty: 01 Elo 2007, 01:48
Kirjoittaja JTH
Juu, puuttuuhan tuo. Ei oikeen auennut alkuperäisen rungon rakentajan ketjulinja, joten toteutin tämänkin putkella. Ja väitän, että kulkee kettinki sujuvammin näin. Häärättiin poijjan kanssa hieno niskatuki vesijohtoputkesta eilen ja nyt on uudet maratoonit alla. On laite valmis ensiviikon retkelle! Harmittaa vaan, että tuntuu menevän paremmin kuin oma rakennelma
No, ensikesän reissun ajan Tour Easy-kloonilla...
Lähetetty: 02 Elo 2007, 12:40
Kirjoittaja jviirret
JTH kirjoitti: Harmittaa vaan, että tuntuu menevän paremmin kuin oma rakennelma 
Onhan tuo istumakorkeudeltaankin n.10-15cm matalampi ja onko jopa loivemmalla selkänojan kulmalla?
Jukka
Lähetetty: 03 Elo 2007, 23:31
Kirjoittaja JTH
Juu, matalampi tuo on ja selkänojan kulma on loivempi, mutta omassa on säätövaraa. Toi mun omahan on tarkoitettu myös 20 tuumaiselle etuhaarukalle, ehkä tarvii kokkeilla sitäkin paremmalla kumeksella. Nyt on kylläkin odotukset TE-kloonin suuntaan kovat, ensi kesänä on mulla muuten kunnon retkivillari alla!!!!
Ensi torstaina lyödään laukut kiinni ja heitetään parin yön reissu Vakka-suomeen. 
Lähetetty: 05 Elo 2007, 08:52
Kirjoittaja jviirret
JTH kirjoitti:Juu, matalampi tuo on ja selkänojan kulma on loivempi, mutta omassa on säätövaraa. Toi mun omahan on tarkoitettu myös 20 tuumaiselle etuhaarukalle, ehkä tarvii kokkeilla sitäkin paremmalla kumeksella.
Ei taida siltikään tulla yhtä matala? Tässä uudemmassa on rungon muotoon ja ketjulinjaan haettu vaikutteita lowracereista. Ilmeisesti vetopuolen ketju on alunperin mennyt penkin alla olevan ohjainrullan kautta?
Vaikka omassasi etupäätä laskee pienemmällä renkaalla ja lyhyemmällä etuhaarukalla 15cm, niin penkki ei laske kuin puolet tuosta. Tokihan tuokin ilman vastukseen vaikuttaa jos samalla selkänojaa kääntää loivemmaksi.
Jukka
Lähetetty: 05 Elo 2007, 23:54
Kirjoittaja JTH
Jep, siinä on paikka ohjainrullalle penkin alla. Mutta putkella ketjun ohjaus on nyt mun säätämössä aikas kovassa huudossa.
Oikeastaan siihen 20" etukiekkoon palaamiseen houkuttaa lähinnä ohjattavuus, raamihan on alkujaan suunniteltu ko etukiekkokoolle. 26" etupäällä ohjauskulma ei ole ihan kohdallaan, mutta ajettava se kylläkin on. miltähän joku 22" tai 24" mahtaisi tuntua? No, kunhan laitan laukut kiinni ja ajelen pari päivää putkeen, niin eiköhän tuon ajettavuus/mukavuus ole selvillä...
Tältä se nyt näyttää:

Lähetetty: 13 Elo 2007, 19:06
Kirjoittaja Jarcco
Tuli mieleen että kokeilin joskus swb:ssä tuollaista putki-istuinta kuin sinun punaisessa nojiksessa ja se ei oikein toiminut koska istuinosan putket, lähinnä niiden päät haittasivat jalan saamista maahan. Miten on oletko havainnut samaa?
Lähetetty: 13 Elo 2007, 20:05
Kirjoittaja JTH
Tuo punainen SWB on sen verran matala, että putkenpäät ei tuota ongelmaa.
Laitoin tänään pojan pyörän omiin asetuksiin ja huomasin, että ohjauskulma on vähän liian jyrkkä, ehkä maantiefillarimainen, eli ohjaus on tosi herkkä. Pitänee kokeilla eri haarukalla josko saisi rakea enemmän ja rauhoittuisi tuo hieman. Muuten on tosi nopea laite! 
Lähetetty: 13 Elo 2007, 21:28
Kirjoittaja Jarcco
istuinkorkeus näyttäisi olevan 45 - 50 cm. Siinä ollaan mielestäni lähellä optimaalista "monikäyttö swb:lle"
Tarkoitan siis sellaista millä hoituu mahdollisimman hyvin kaikki ajot asioinnista matkailuun.