Sivu 1/1

Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojakin?

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 11:18
Kirjoittaja teemue

Pyörien hommaaminen nyt askarruttaa ja tarvitsisin teiltä viisailta hieman neuvoa.

Virittelen tässä Raptobike Lowracerini etupyörää 20 tuumaisesta 26 tuumaiseksi. Haarukka löytyy 135mm välillä (etuvetoinen vehje siis) mutta nyt en oikein uskalla tilata netistä mitään pyöräsettejä kun missään ei oikein lue niistä väleistä.

Luulin että 135mm on standardi maasto- ja hybridipyörissä mutta onko näissä eroja? Katselin esim tuollaista halpissettiä : http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=33975
...mutten mistään löytänyt että onko 135mm ja 100mm väleillä nuo? Vai enkö vain osaa lukea? Voiko vain uskaltaa olettaa että ovat kun siitä ei erikseen ilmoiteta?

Toinen kysymys on sitten pyörien vahvuudesta. Nuo Alex DP 17-renkaat kuulema heti venkoutuvat maastopyöräkäytössä mutta nojapyörällähän ei tietenkään tule hypittyä ja kulkureittini on niin tasaista asfalttia että uskoisin noiden kestävän. Painan n. 70-75kg ja Lowracer sen 13-14kg. Pitääkö nojakeissa ottaa alleen vahvemmat renkaat vai voiko käyttää ohuita kilparenkaita huoletta?


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 11:41
Kirjoittaja MikaL

Maastopyörissä takakiekko on 135 mm, ja maantiepyörissä käytetään 130 mm haarukkaa. Etukiekot taitaa olla molemmissa 100 mm haarukalla. Sullahan nuo taitaa mennä päinvastoin, eli edessä on 135 mm.

Maasturissa takakiekolla on varmasti paljon suurempi rasitus kuin sinun pyörässä etukiekolla. Siinähän on parhaimmillaan koko kuskin paino päällä.


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 11:51
Kirjoittaja jori

Sanoisin, että kaikki normaalit takapyörät sopivat 135 haarukkaan. Etuhaarukassa tuo 130 - 135 erotuksen viisimillinen ei haittaa mitään. Halutessaan voi laittaa brikat sisäpuolelle, mutta ei niitäkään oikeasti tarvitse. Tuon viiden millin venautus kierretangolla on myös simppeli operaatio, eikä heikennä rakennetta. No kuituhaarukassa se ei kuitenkaan onnistu, :D


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 12:17
Kirjoittaja PW

Jos siulla on jo haarukka 559 kiekoille ja 135mm akselille, niin eiköhän nuo kiekkosetit yleensä ole: vetäväkiekko = 135mm ja se toinen = 100mm. Jos jotain muuta niin sitten pitäs olla ilmotettu.

Petri


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 12:30
Kirjoittaja mhelander

Yleissääntö on, että jos vetävässä navassa on levyjarru on se ilman muuta 135mm leveällä ja 10mm paksulla akselilla. Sitten on tyyppillisesti 26" vannejarrulliset kiekot 135mm:n akselilla kun tulevat maastureihin. Maantienavat ja 130mm alkaa olla jo harvinaisempaa herkkua.

Niistä vanhemmat, joissa kierteellinen kasettipakka, ovat 120 ja 126 millisiä. Kaikki nuo ovat kelvanneet mun etuvetoseen (itse levitetty teräshaarukka) ja M5 CrMo lowraceriin. 126-135 milliset myös alumiinirunkoiseen MetaPhysic:iin.

Niin, ja edessä (tai etuvetosessa takana) on aina 100mm:n leveä 9mm:n akselilla oleva kiekko.


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 12:52
Kirjoittaja teemue

Aivan tippa tulee linssiin kun niin hienoa foorumikäyttäytymistä täällä. Kiitos. Kerron sitten kun olen saanut nuo renkaat väännettyä pizzaksi :)


Re: Onko pyörissä 100/135mm standardi? Kestääkö hennot nojak

Lähetetty: 26 Maalis 2013, 14:38
Kirjoittaja mhelander
mhelander kirjoitti:

Yleissääntö on...

Jätin tietysti kertomatta uusimmat tuulahdukset maasto- ja läskipyörien puolelta. Niissähän on kaiken maaliman akselin paksunnoksia ja levennyksiä. Eivät yleensä tarpeellisia nojakkeihin.

Mun tuntuma on että sekä tien päällä että maastossa nojakissa kestää hennommatkin kiekot. Kun niihin ei saa kohdistettua juurikaan 2-pyöräisissä sivuttaisvoimia. Samalla ei tarvita mitään 15mm:n läpiakseleita ja niille sopivia joustohaarukoita. Saati sitten yli 135 millisiä takanapoja (paitsi ehkä paksugummeilla avovaihteiden kera).

Joo ei tällä voorumilla ole tarkoitus ensimmäisenä lytätä kysyvää maan rakoon.