Tämän aamun Keskisuomalaisessa on juttua pyöristä ja niiden rakentamisesta:
http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/jyvas ... ta/1326989
Sakari
Tämän aamun Keskisuomalaisessa on juttua pyöristä ja niiden rakentamisesta:
http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/jyvas ... ta/1326989
Sakari
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
http://www.flickr.com/photos/saholm/ ja http://www.flickr.com/photos/15504224@N07/ SH26
Sakarin uhka kuvat toteutuivat nopeammin kuin arvata saattoi...
Pyöräilijät törmäsivät
Vastatuuli vihaa meitä... tahtoo alemmas....
http://kotisivu.suomi.net/mustasudenkorento/
Mustasudenkorento kirjoitti:Sakarin uhka kuvat toteutuivat nopeammin kuin arvata saattoi...
Pyöräilijät törmäsivät
Niin, on suorastaan ihme, ettei useammin tuollaista tapahdu. Vähintä, mitä pitäisi tehdä, olisi asentaa peilejä alikulkutunneleihin. Se ei niin paljon maksaisi, mutta varmasti estäisi haavereita.
Sakari
Sakari
You were born an original.
Don´t die a copy!
John Mason
http://www.flickr.com/photos/saholm/ ja http://www.flickr.com/photos/15504224@N07/ SH26
Palokassa ei auta peilit. Koko tunnelit on susia , pimeitä surman loukkuja. Oikeita suunittelian kukkasia. Voisi sanoo että suunittelia on ollut aikanaan suunittelemassa kiljotiinia .
Kun alikulkutunneleihin käänytään niin että näkyvyys on nolla . Kaikki tietää että kun toisesta suunasta tulee vastaan suurempi jouko, vaikka vauhti olisi lähes nolla. Niin kun ei näe vasta sinne tunneliin kääntyessä . On kyseessä täydellinen ansa. Näissä tunneleissa ei ole eres valoja . Jotka auttaisi näkemään sinne pimeyteen. Kirkaasta päivän valosta sukeltaa sinne pimeeseen tunneliin, niin silmät ei kyllä ole heti mukana. Jäävät tavallaan tunnelin ulkopuolelle.
Suunitteliat pitäs haastaa oikeuteen ansojen rakentamisesta.
Kääntyessäni näihin tunneleihin kuuntelen , kuuluko ennakkoon ääntä mitiä ja soitan äänimerkiä. Jos vastaan tulialla ei ole korvissa omia mökä laitteita on mahdollista vältää kolari . Muuten kaikki on tuurista kiini.
Miksi rakennetaan tunneleita , joiden toiminta turvallisesti ei ole mahdollista. Varmaan siksi , että kyseiset suunittelijat ovat auton käyttäjiä ja luulevat kevytkulkuväyliä vain tarpeelisiksi paheiksi joita tarvitsee suunitella.
Kun pienellä suunittelulla nämäkin kiljotiinit , olisi voitu tehdä vähän turvallisemmiksi.
irakas kirjoitti:Mustasudenkorento kirjoitti:Sakarin uhka kuvat toteutuivat nopeammin kuin arvata saattoi...
Pyöräilijät törmäsivät
Niin, on suorastaan ihme, ettei useammin tuollaista tapahdu. Vähintä, mitä pitäisi tehdä, olisi asentaa peilejä alikulkutunneleihin. Se ei niin paljon maksaisi, mutta varmasti estäisi haavereita.
Luin joskus "Kevyen liikenteen alikulkujen turvallisuus ja sujuvuus" http://dspace.cc.tut.fi/dpub/handle/123456789/1775. Suoraan poikittain oleva tunneli oli juuri se, mitä piti välttää. Siis väärin suunniteltu. Tuossa vielä mielenkiintoinen opus aiheesta: https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q= ... 1780,d.bGE
Poikittaisen tunnelin vaihtoehtona oli viistosti alittava tunneli, jonne näkee mennessään ja josta tullessaan näkee tielle. No viisto tunneli on pitempi, siis liian kallis. Tehkäämme siis lyhyitä ja vaarallisia tunneleita.
Tuli tuossa mieleen, että jos on liian kallista tehdä vinoja tunneleita, voisi tehdä tunneleiden päihin pienet kolmiomaiset liikenteenjakajat (kanavointisaarekkeet). Tunnelista ei pääsisi suoraan yli vastapuolen kv-väylän, vaan pitäisi kääntyä ensin oikealle ja sitten takaisin vasemmalle päästäkseen jatkamaan suoraan. Kyllähän se tietysti pännisi, kun ei pääse suoraan, vaan pitäisi kiemurrella, mutta jäisipä sen saarekkeen matkan verran mahdollisuutta turvallisesti katsoa, tuleeko joku päälle. Peili ei oikein toimi, koska tunnelissa on pimeää, eikä peilistä tahdo nähdä pimeään tunneliin. Suuntaavat korvat olisivat tosi hyvät pyöräilijälle. Ne voisi suunnata maantien laidassa metsään päin, vetää luimuun kovassa vauhdissa ja kun rekka ohittaa. Hitto, että olen joskus kade pystykorvakoirille.
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
"Tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena" , joutuukohan liikennesuunnittelija syytteeseen ?
Petri
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.
Ajoneuvohan pitäisi pystyä pysäyttämään ajoradan näkyvällä osalla, vai miten se nyt sanottiin laissa.. Mutta on nuo alikulut kyllä pahoja paikkoja, monesti on vielä heti alikulun jälkeen t- tai x-risteys ja siihen tulee joskus itsekkin ajettua aaaiiiika lujaa
Niin laki sanoo. Mutta silloin olisi talutettava pyörä tunneliin. Kysyn vaan kuinka moni sen tekis. En minä ainakaan . Laissa pitäs olla vaatimus sille, ketkä saa suunitella näitä surman loukkuja.
Laittaa suunitteliat vastuuseen .
Jos tunnelin päissä olis varotusvalot kun joku liikkuu siellä.
Petri
Petri
Nojapyöräfoorumi toimii hyvin, aina saa vastauksen vaikkei kysyiskään mitään.