Sivu 1/4
Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 11:07
Kirjoittaja Nojanalle
Aloitan alustavan keskustelun majoituksesta Nokialla SM kisoissa ja pyritään ratkomaan pienet majoitus ongelmat näin.
Niinkuin tierämme Aliisenniemessä on rajoitettu sisämajoitus mahdollisuus toistaiseksi ja siksi tämä keskustelu on tärkeää.
Ilmoitan sit kun rupean ottamaan varauksia vastaan.
Alisella on käytössä kakasi mökkiä joihin voin majoittaa toiseen 5 henkeä ja 4 toiseen . Eli rajattua on tuo majoitus mahdollisuus sisällä. Itse voin nukkua autossa , tai teltassa . Vapaita puita on nukkujille kyllä käytössä ja telta paikkoja joltisenkin.
Taanoisia mahdollisuuksia yhden hengen koko mökin vuokralle ei ole.
Lisäksi olen keskustellut TM:n kansa siittä olisiko mahdollista saada lupa pystyttää teltat Nokian ajoharjoitteluraran yhteyteen . Se on täysin kyllä viellä puhe asteella.
Aliselta saamme kyllä saunan vuokrattua , niinkuin ennenkin . Kaikki muu on avointa .
Keskustelu on nyt avointa .
Ilmoitan siis erikseen kun pääsette varaan minulta sisä majoituksen . Nojailkaa rauhassa janauttikaa keväästä. 
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 11:42
Kirjoittaja PW
Tuo radan laidalla yöpyminen olis kyllä hyvä.
Petri
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 11:52
Kirjoittaja jviirret
PW kirjoitti:Tuo radan laidalla yöpyminen olis kyllä hyvä.
Onko siellä radalla suihkua? Ei muista viime vuodesta 
Jukka
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 12:56
Kirjoittaja Wacky
Mökkien vähyys alkaa olla ongelma kun ottaa huomioon että pitäis majoittaa kahta sukupuolta joista toisen edustajia on luultavasti sen verran vähän ettei he täyttäisi yhtäkään mökkiä. Olisko aika alkaa katsomaan alisniemelle jo vaihtoehtoja vaikka paikka on kaunis ja homma on tähän asti toiminut jossain määrin. Muistelen vaan että saunan kanssa on ollut ongelmia ennen.
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 13:33
Kirjoittaja Nojanalle
Lähi alueelta ei tahdo löytyy kelvollista leirialuetta. Nokian leirialue on loppunsa erellä. Härmälään on vähän liian pitkä matka . Yksi vaihtoehto on tuo rata itsessään .
Itse olen sen verran kaukana Nokiasta , että erillaisten paikallisten mahdollisuuksien punnitseminen on lähes mahdotonta.
Varsinkin kun vaimoni on omaishoitajan tehtävissä . Eikä tuota liikenevää enerkiaa tahdo riittää tällä hetkeltä muuhun .
Eli jos apua löytyy Tampereen alueelta , niin kiitollisena otan ehdotuksia vastaan .
Yksi mahdollisuus on majoittaa kauniimpi sukupuoli toiseen mökkiin . Esim. tähän neljän hengen . Jospa sinne löytys neljä .
Mitä tulee tähän saunotukseen niin ongelma se oli viimeksi ja tosi asia se oli. Aika hämpsläystä .
Tietysti voitas kysellä koulu majoitusta . Lähimmät koulut taitaa olla aika hyvin lähelläkin .
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 15:30
Kirjoittaja terppa
Mä ajattelin jos Alisenniemessä olisi kaksi puuta sopivalla etäisyydellä toisistaan niin roikkuisin niiden välissä, miljöön takia mieluummin siellä kuin radalla
Majoitustila varmaan alkaa olla ongelma varsinkin kun olisi kiva jos porukka majoittuisi samalla alueella koska mun mielestä illan saunat ja grillaamiset on vähintään yhtä tärkeitä kun kisat.
Äkkiä kuukkeloiden seurakunta vuokraa myös järvenrantapaikkaa, hinnat pitäisi kysyä erikseen tarjouspyynnöllä http://www.urhattu.fi/, keskustaan 6 km ja radalle vissiin muutama enemmän?
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 21:01
Kirjoittaja tm
Montakos yöpyjää Alisniemessä oli viime vuonna? Voin laittaa kyselyä tuonne Urhattuun.
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 22:01
Kirjoittaja Nojanalle
Itse menen joka tapauksessa Aliselle . Vaikka sitten löytyisikin jokin toinen paikka . Urhattu on aika kaukana kyllä .
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 22:06
Kirjoittaja Nojanalle
Pitäskö lähtee nyt siittä liikkeelle että katsotaan kuinka moni haluaa sisä majoituksen ja kuinka moni on valmis ulko majoitukseen.
Alinen on puutteineen kuitenkin lähellä ja siellä on mahdollisuus viettää yhteinen ilta .

Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 22:13
Kirjoittaja tm
Tässä ensiksi mieleen tulleet lähialueen kohteet (suluissa etäisyys radalta):
Kankaantaan Kisan maja on Koukkujärvellä ja Nokian Urheilijoiden maja Alisen rannalla, mutta kummassakaan ei ole kuin lattiamajoitusvaihtoehto.
Majapaikka ei saisi olla kovin kaukana radalta, että lihasvoimin liikkujatkin ehtivät ja jaksavat...
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 22:48
Kirjoittaja jori
tm kirjoitti:Tässä ensiksi mieleen tulleet lähialueen kohteet (suluissa etäisyys radalta):
Kankaantaan Kisan maja on Koukkujärvellä ja Nokian Urheilijoiden maja Alisen rannalla, mutta kummassakaan ei ole kuin lattiamajoitusvaihtoehto.
Majapaikka ei saisi olla kovin kaukana radalta, että lihasvoimin liikkujatkin ehtivät ja jaksavat...
Jos lattiamajoitus on houkuttelevampi, kuin teltta Alisniemen puistikossa voisivatko halukkaat mennä yöpymään Alisen iltarientojen jälkeen radan huolotrakennuksen lattialle? Onhan sekin sosiaalisempi vaihtoehto, kuin yli kymmenen kilometrin päähän toiselle lattialle. Lyhyt matka aamulla radalle. 
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 07 Touko 2014, 23:15
Kirjoittaja tm
jori kirjoitti:Jos lattiamajoitus on houkuttelevampi, kuin teltta Alisniemen puistikossa voisivatko halukkaat mennä yöpymään Alisen iltarientojen jälkeen radan huolotrakennuksen lattialle? Onhan sekin sosiaalisempi vaihtoehto, kuin yli kymmenen kilometrin päähän toiselle lattialle. Lyhyt matka aamulla radalle. 
Nuo mainitut +10 km:n kohteet tarjoaa siis sänkymajoituksen. Kisan maja (2 km radalta, http://kankaantaankisa.fi/?page_id=29) ja NoU:n maja (5,5 km radalta, http://www.nokianurheilijat.net/maja/) ovat noita mahdollisia lattiamajoituspaikkoja.
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 11 Touko 2014, 10:29
Kirjoittaja ukram1
http://www.rantasipi.fi/hotellit/eden/fi_FI/etusivu/
Tuota Nokialla sijaitsevaa Rantasipi-hotellia voisi ehkä harkita? Olisi ainakin kaikki mahdolliset mukavuudet. Voisiko noilta tinkiä jonkun alennuksen nojailijoille?
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 11 Touko 2014, 10:47
Kirjoittaja jori
Olisihan tuo aika äveriäs tapa lillua altaassa, mutta eipä noissa tapahtumissa kovin paljon ole aikaa jäänyt ylimääräiseen lillumiseen. Matka ei kuitenkaan ole pitkä, joten mahdollinen on tuokin ilman muuta.
Re: Majoitus 2014
Lähetetty: 13 Touko 2014, 15:36
Kirjoittaja tm
Rata-alueella voi kuulemma yöpyä. Huoltohalleihin ei päästä, mutta kisakanslian tiloja voidaan hyödyntää, jokunen sinne mahtuu lattialle. Teltoille ja autoille on tilaa enemmän kuin tarpeeksi. Suihkutiloja ei radalta löydy, joten jätettäneen tuo peseytymispuoli hoidettavaksi Alisniemessä? Telttasuihku/sauna lienee vähän karu vaihtoehto, muttei poissuljettu?
Rata-alueen portti kuitenkin suljettaneen yöksi, ettei asiattomia vieraita ilmaannu paikalle. Meikäläisellä on tuolloin portin avain, joten tarvittaessa pääsee alueelle ja pois. Jään radalle yöksi, jos siellä halutaan yöpyä.
Nythän innokkaimmat voivat jäädä vaikka lauantai-iltana rataa kiertämään, ja lopettavat sitten sunnuntai-iltana samaan aikaan kuin muut päättävät 12 tunnin suorituksen
. Ei taida montaa kakkosnelos-kuskia löytyä...