Sivu 1/1
Kierteettömät ohjainlaakerit
Lähetetty: 03 Marras 2007, 18:24
Kirjoittaja Jarcco
Olisikohan mahdollista korvata kierteellinen 1" ohjainlaakeri vastaavankokoisella kierteettömällä (ahead) laakerilla tapauksessa että vaihdetaan haarukka toiseen runkoon jossa on lyhyempi emäputki? Pituuseroa on 25 mm ja haarukan putkessa ei tietysti ole kierrettä tarpeeksi. Sheldon Brownin taulukoiden mukaan halkaisijat ovat samat, http://sheldonbrown.com/gloss_ha-i.html#headset. Haarukan putkeen jää mielestäni riittävästi sileää stemmin kiinnitykseen. Onnistuuko?
Lähetetty: 03 Marras 2007, 18:29
Kirjoittaja jviirret
Ei harmainta hajua, mutta eikö alempaa laakeria saa haarukassa ylemmäs laittamalla sen sisäkoolin alle pätkä sopivan vahvuista putkea?
Jukka
Lähetetty: 03 Marras 2007, 20:12
Kirjoittaja Jarcco
jviirret kirjoitti:Ei harmainta hajua, mutta eikö alempaa laakeria saa haarukassa ylemmäs laittamalla sen sisäkoolin alle pätkä sopivan vahvuista putkea?
Jukka
Pitää paikkansa, mutta muuttaa hieman runkogeometriaa. No tuskin se haittaisi mitään...
Lähetetty: 05 Marras 2007, 09:49
Kirjoittaja visiopetteri
Jarcco kirjoitti:jviirret kirjoitti:Ei harmainta hajua, mutta eikö alempaa laakeria saa haarukassa ylemmäs laittamalla sen sisäkoolin alle pätkä sopivan vahvuista putkea?
Jukka
Pitää paikkansa, mutta muuttaa hieman runkogeometriaa. No tuskin se haittaisi mitään...
Kyllä se pitäisi mennä ihan ahead laakerillakin, kunhan se laakeri on siinä kierteettömällä kohdalla (jos jää kierteen kohdalle, niin voi jäädä välystä).
http://pyoratohtori.fi/etuhaarukat.htm Tuolla tuota keskimmäistä vilkaseen, niin luulisi että 1" kierteellä menee samalla tavalla.
Se kaulaputkihan on alemman laakerikoolin kohdalta paksumpi vrt siihen 1" , joten tuon putkenpätkän kanssa pelaaminen ei välttämättä ole kovin hyvä ratkaisu, siihen pätkään kun pitäisi saada olake laakeria varten.
Lähetetty: 16 Marras 2007, 12:36
Kirjoittaja Jarcco
Kyllähän tuo onnistui laittamalla holkki laakerin alle. Käytin rypytettyä pellinsuikaletta laakerin ja 25.4 mm kaulaputken välissä. Näitä on käytetty ennenmuinoin ihan tehdasasennuksena.