Sivu 1/1

Ostetaan: 155mm kammet (tai 165 hollowtech2)

Lähetetty: 13 Elo 2014, 18:34
Kirjoittaja repeat.spacer

Eli jos jollain olis myydä (tai vinkkiä, mistä ostaa) 155 kammet. Toki jos pelkät kammet löytyis shimanon 105 hallowtech 2:seen, niin se olisi vielä parempi, mutta ainakaan google tai paikallinen pyöräliike ei osannut siihen auttaa.

Nykyiset on 3 rattaalla, joten varmaan uudekki sais olla, niin sopii vaihtajaan.
Rupesin pohtiin, et ku vaihtaja on kuiteski portaaton, niin miksei 2 rattainenki käy.

Tai jos jollain on 165mm:n hallowtech 2:sen kammet, niin nekin kyllä kiinnostais.

Laitan ilmotukseen tarkennusta, jos tulee kysymyksiä, mutta nyt en osaa sanoa tarkemmin. Sopivan keskiön ostan varmaan sitte kampien mukaan.


Re: Ostetaan: 155mm kammet

Lähetetty: 13 Elo 2014, 19:08
Kirjoittaja terppa

Triplaa jos haluaa niin muuta en tiedä kuin Icletan. Mangoon laitoin tuollaiset http://www.icletta.com/shop/antrieb/ket ... hwarz.html

Pyörätohtorilta saa 152 millistä 38 - 48 rattain mutta siinä rattaat on niitattu niin ei ainakaan helposti saa kolmatta ratasta. Tai saa pelkkää kampeakin mutta on 110 jaolla ja olikos se joku harvinaisempi? http://pyoratohtori.fi/

Tiedä sitten raaskiiko kotimaiset kampiuskovaiset luopua palvonnan kohteistaan :mrgreen:


Re: Ostetaan: 155mm kammet

Lähetetty: 13 Elo 2014, 19:37
Kirjoittaja Mahe

Pikasella haulla 155-milliset näyttää olevan aika harvassa, mutta 152-millisiä löytyy Amazonista ja eBaysta (esim), jos kolme milliä lyhyemmät käy.

Ei kannata jumittua pelkkiin pyöräkauppoihin, noi kaksi nyt ainakin myy tätänykyä ihan mitä hyvänsä.

Itseä kiinnostiasi suginon XD600 152-millisenä, Niitä myydään näköjään 24-36-50 rattailla, joka olisi aika passeli setti Alfine 11:n kanssa, kun pienimmän voisi jättää kokonaan pois. Jospa ens keväänä...


Re: Ostetaan: 155mm kammet

Lähetetty: 13 Elo 2014, 20:17
Kirjoittaja jooseha

Omistani en vielä luovu, jos vaikka pamahdan uskoon :roll: mutta Lauttakylästä saa 42/32/22 152mm


Re: Ostetaan: 155mm kammet

Lähetetty: 13 Elo 2014, 23:58
Kirjoittaja repeat.spacer

Kiitos jo näistä vihjeistä. Kestääköhän noi lasten kammet aikusten ihmisten poljentaa.

Toisaalta ei kait sillä väliä vaikka olis vaan 2 ratasta?

Rupesin myös pohtiin, että jos jollain on 165mm:n hallowtech 2:sen kammet, niin nekin kyllä kiinnostais.


Re: Ostetaan: 155mm kammet (tai 165 hallowtech2)

Lähetetty: 14 Elo 2014, 05:26
Kirjoittaja Wacky

Käytettynä veikkaan että hollowtech 2 kammet on aika harvinaisia joten uutena tilaamiseksi menis. Mullakin on myynnissä 155 mm tuplarattaille tarkoitetut kammet myynnissä: http://nojapyorafoorumi.fi/viewtopic.php?f=4&t=3727
Sun tyttöystävä suosittelisin mielummin 145 tai 150 mm kampia. Niitäkin saa netistä tilattua tai mahdollisesti joltain täältä, mutta ovat selvästi harvinaisia.