Sivu 1/1

Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 13:54
Kirjoittaja tsairi

Onko jollakin täällä kokemusta triken ohjauksen suunnittelusta, ackermaneista ja castereista, cambereista ym. sekä jousituksen mahdollisuuksista
Mä tiedän perusjutut ja ohjeita löytyy netistä mm Peter Elandin hyvät exceltaulukot mutta tarvitsisin apua insinööritaidon puolelta.


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 14:41
Kirjoittaja Pastori

Kaikissa trike ketjuissa on kätsysti jotain pikkuinfoa - ne kantsii toki lukea läpi.

Takaohjattu hommassa oli muistaakseni paljon kaikkea.
http://nojapyorafoorumi.fi/viewtopic.php?f=3&t=3404&

Kaksiraiteinen ketju:
http://nojapyorafoorumi.fi/viewtopic.php?f=3&t=3124

MBB nuijapää:
http://nojapyorafoorumi.fi/viewtopic.php?f=3&t=3902


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 16:56
Kirjoittaja jori
tsairi kirjoitti:

Onko jollakin täällä kokemusta triken ohjauksen suunnittelusta, ackermaneista ja castereista, cambereista ym. sekä jousituksen mahdollisuuksista
Mä tiedän perusjutut ja ohjeita löytyy netistä mm Peter Elandin hyvät exceltaulukot mutta tarvitsisin apua insinööritaidon puolelta.

Apua löytyy kyllä, mutta ensin täytyisi selvittää mihin. Kuvaile tavoitteitasi mahdollisimman laajasti ja aluksi vain abstraktisti, jotta selviää, mihin sitä apua tarvitaan ja myöhemmin tarjotaan. Tilanne on -yhtään kissanhäntää liialti nostamatta- että tältä Nojapyöräfoorumilta jos jostain löydät parhaan avun, mitä mistään voit saada. :D


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 20:35
Kirjoittaja tsairi

Kiitokset nopeista vastauksista
Voisiko jompikumpi teistä Jori tai Pastori tai molemmat laittaa mulle viestin suoraan minun sähköpostiini niin kertoisin tarkemmin mitä etsin...
terveisin, timo.sairi@gmail.com


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 21:01
Kirjoittaja Pastori

Noo.

Mä en tajua triken tekemisestä mitään. Osaan sujuvasti seurata sivusta ja nyökytellä. Sillähän toki pärjää konsultin hommissa hyvin.

Tähän kantsii kerätä semmoinen porukka joka osaisi vastailla oikeasti. Aktiivisesti foorumilla olevista sanoisin noin äkikseltään että insinööritietoisuuden edustajat: Jori, Jukka, Jarkko, Ketola ja Teppo yms. Mainitsin tässä nyt ekaksi ne joilla on koulutusta - ja kokemusta noista kolmen pyörän rakkineista. Älkää nyt te muut 800 vetäkö tästä shortlist jutusta hernettä nenään.

Tämä tosin kuulostaa salamyhkäisyydessään semikaupalliselta asialta - joten siinämielessä taas se että Jorin kautta löytyisi joku insinörttikokelas voisi olla hyvä juttu.

Meitä muutamaa pedagogia tuntuu taas kiinnostavan se että saataisiin foorumilla pidettyä avointa keskustelua ja sitäkautta hyödytettyä kaikkia täkäläisiä (ja miksei muitakin) tekijöitä. Täällähän keskustellaan oikeista tekeleistä sekä teoriatason hankkeista melkoisen innokkaasti. Jos hanke ei ole semikaupallinen tai vakavampi salaisuuksien juttu - kantsii se heittää ihan rohkeasti ilmoille tässä ketjussa.


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 21:55
Kirjoittaja tsairi

No näin juuri se on. Täysin kaupallinen juttu jossa monta patenttia ja salassapidettävää asiaa.
Ymmärrän ettei tämä foorumi ole mikään rekrytointipaikka ja ideana on jakaa informaatio vapaasti kaikkien käyttöön.
Toivottavasti ei nyt kukaan loukkaannu tai estä tällaista kyselyä.
En vain keksinyt parempaakaan keinoa etsiä tällaisia marginaalisen alueen osaajia.
Iso juttu meneillään kuitenkin...ja ennenkaikkea Suomeen!


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 02 Joulu 2014, 23:03
Kirjoittaja Pastori

Täähän on oikein hyvä homma.

Toivon mukaan saat nyt noista osaavista jätkistä apuvoimia.


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 06 Joulu 2014, 14:28
Kirjoittaja Mustasudenkorento

Pikasella googletuksella ja arvailulla voisin veikata että suunnitteilla on kardaanivetoinen hiton kallis trike...
Mutta se olisi vain hienoa :D


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 07 Tammi 2015, 20:29
Kirjoittaja tsairi

Googlauksella voitte päätellä mistä on kysymys mutta se että tehtäisiin hiton kallis trike ei pidä paikkaansa, päinvastoin, edelleen, etsimme huipputyyppiä tähän


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 09 Kesä 2015, 17:51
Kirjoittaja tsairi

Edelleen etsimme sopivaa mekaniikkaosaajaa.
Pitäisi hallita SolidWorks ja omata kokemusta projektin johtamisesta, ja tietysti tajuta jotain nojakeista ja olla kiinnostunut niistä.
No, Suomi on pieni maa ja seuraava askel on suunnata sitten muualle.
Jos joku tietää nimen tai kontaktin, niin se olisi arvokasta


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 10 Kesä 2015, 08:31
Kirjoittaja PW

Mie en osaa mitään, enkä ees tiedä mikä Solidworks :oops: Semmonen tuntuma ett foorumin osaajat on enempi "avoimenkoodin" inssejä. Tietyst jos opettajilla olis joku opiskelija tai valmistunu vinkata.


Re: Trike ohjauksen konsultaatiota

Lähetetty: 10 Kesä 2015, 12:45
Kirjoittaja Esko M

Jos haluat yksinkertaisen konstruktion, katso Hipparionin sivut:
http://www.saunalahti.fi/dvinci/proto2.html
Useimmat vieraskieliset termit voit unohtaa, jäljelle jää lähinnä 'trail' (suomennos lienee 'jättämä').

Esko (miellyttävää ajokokemusta Hipparionilla 102.000 km)