Joo, pukeutukaa kypärään, painelkaa nappeja joka risteyksessä ja sotkekaa vielä itsenne maaliin, niin saatte sen oikeuden, joka teille kuuluu ilmankin näitä.
Täältä löydät kaiken tiedon nojapyöristä, kinnereistä ja velomobiileista sekä nojapyöräilytapahtumista.
http://www.nojapyorafoorumi.fi/
Joo, pukeutukaa kypärään, painelkaa nappeja joka risteyksessä ja sotkekaa vielä itsenne maaliin, niin saatte sen oikeuden, joka teille kuuluu ilmankin näitä.
Maali on näemmä vesipestävä. Mites 3M heijastintarraa? Kangaskaupat myy ainakin. Siitä sentin leveä raita pyörän kylkeen. Omaa kokemusta on lastenvaunujen teipittämisestä, hyvin näkyy.
jori kirjoitti:Joo, pukeutukaa kypärään, painelkaa nappeja joka risteyksessä ja sotkekaa vielä itsenne maaliin, niin saatte sen oikeuden, joka teille kuuluu ilmankin näitä.
Pitää myös muistaa hymyillä ja heilauttaa iloisesti kättä, sillon ku joku autoilija suvaitsee pysähtyä, antaakseen sinulle tietä esim. poistuessaan liikenneympyrästä Ehkä vois vielä kirjottaa yleisönosastoon ja kiittää erityisesti kyseistä auoilijaa, rekkari muistiin
Tuota loistesprayta näkyy olevan Suomessakin myynnissä:
https://varuste.net/Albedo100+Invisible ... ?_tu=60949
Kas! Varsinainen innovaatio: ne ovat keksineet pakata spraypulloon kuluttajamarkinoille liikennemerkkimaaleista tutun heijastavan lakan. Ja sama periaate on myös tiemerkintämaaleissa. Sekä Scotchlite -heijastinteipissä. Hyvä idea ja tämä on pimeillä keleillä oikeasti hyvä keksintö. Kyllä ne ruotsalaiset sitten osaa
Heijastavana aineena tuotteessa ovat lasiset umpinaiset mikropallot, joissa niihin osuva valo kokonaisheijastuu täsmälleen takaisin päin. Muistan aikoinani tutkineeni näitä, mutta en heijastavuuden takia vaan muista syistä. Mutta heijastavuus tuli siinä kaupan päälle...
Haastavampaa tässä tuotteessa on valita ja formuloida lakan sideaine (liima) siten, että se sopii kuluttajamarkkinoille ja on siis tarpeeksi vaaratonta. Ne sanovat nettisivuillaan, että liima on samanlaista, jota käytetään esim. kirurgisissa toimenpiteissä. Ja sellaisiahan ovat syanoakrylaatit sekä fibriiniliimat. Jos eivät paljoa valehtele, niin liima voi olla vaikka näitä.
Syanoakrylaatinhan nyt kaikki tuntevat, koska sehän on tuttua pikaliimaa... Sen sijaan taas fibriiniliimat olisivatkin mielenkiintoinen tapaus: ne ovat bioperäisiä ja raaka-aineet erotetaan eläinten veriplasmasta fraktioimalla tarvittavat glykoproteiinit. Lopulta näistä saadaan syntymään samaa ainetta kuin hyytyneessä veressä (ja josta lopuksi kehittyy myös rupi). Vai olisikohan tämä jo liian kaukaa haettua?
Kolmaskin keino olisi: lakan sideaine voisi periaatteessa olla ihan tavallista liuotinpohjaista lakan (tai maalin) sideainetta. Sehän on spraypullossa sekoitettuna nestemäiseen butaaniin, mikä tekee mahdolliseksi jopa liuotinpohjaiset sideaineet.
MInkä tahansa maalifirman kehityslaboratorio selvittää helposti tuon koostumuksen... Tai sitten voisi skannata Volvon uudet patentit, jos ne on vaikka menneet patentoimaan sen.
Miten saman voisi tehdä kotona?
No, tarvitaan siis
Ei siis välttämättä, "vegematskua"
Helpoin sideaine lienee perus erikeeper-tyyppinen pvac-liima, jota vielä hieman ohentaa vedellä.
Saisivat alkaa Volvojen lisäksi maalaamaan Audit ja BMW:t tuolla maalilla. Sitten siitä olisi jotain hyötyä.
Liikenneturvallisuus ei parane siten, että vastuu edes yritetään sysätä sille, jota pitäisi väistää.