Sivu 1/1
Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 01 Touko 2015, 23:38
Kirjoittaja Hirven Noja
Tämmönen tehtiin, eli runkoputki motonetistä hankittua 50,8 x 1,5 pyöreetä teräsputkee, emäputki Syväriltä ja penkki puolasta
.
Etuhaarukka on pyörätohtorin 28 tuumainen maantiehaarukka, jota levitettiin tuolla telineellä päistä, ettei ottais jalkoihin kiinni.
Tommonen se on nyt, etuhaarukka laitettiin droppareista kiinni tohon pystärin takahaarukkaan kiinni hitsattuihin 10mm pultin pätkiin. Ohjauslaakerina on alapäästään kartiorullalaakeroitu 1 1/8 tuumanen. Paino kuvan kunnossa n.15 kiloo, takajarrun kahva ja vaijeri vielä puuttuu, mutta noita penkin takakiinnikkeitä vois lyhentää.
Ja sit vielä se kuva kuskin kanssa:
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 01 Touko 2015, 23:50
Kirjoittaja PW
Hienolta näyttää ja raikkaan värinen penkki, toivottavasti miullekin tulis ens viikolla tuon värinen 
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 01 Touko 2015, 23:57
Kirjoittaja terppa
Tyylikkään näköinen pyörä
tuolla pääsisi Nokialla kovaa 
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 08:25
Kirjoittaja Vilijami
Niskatukea huutaa kipeästi 
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 08:54
Kirjoittaja Premnas
Vau, hieno pyörä! Ottaako jalat muuten yhtään kiinni ohjaustangon päihin?
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 09:41
Kirjoittaja tm
On komia pyörä kyllä!
Onko ajoharjoittelu missä vaiheessa?
Eli oliko ajaminen hanskassa jo ensipolkaisusta, vai vieläkö rullaillaan alamäkeä polkematta?
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 11:57
Kirjoittaja Hirven Noja
Kiitokset kehuista!
tm kirjoitti:
Onko ajoharjoittelu missä vaiheessa?
Eli oliko ajaminen hanskassa jo ensipolkaisusta, vai vieläkö rullaillaan alamäkeä polkematta?
Mullahan on jo parin vuoden MBB ajokokemukset tällä:
joten ajo sujui heti alkuun kohtalaisesti, hieman vaappuen. Eilen kävin ensimmäisen varsinaisen testilenkin 14km, keskinopeus oli 31.3km/h eli kulki kohtalaisesti siihen nähden etten talven aikana juurikaan ole pyöräillyt. sama lenkki samoilla kiekoilla pystäri maantiepyörällä meni joskus kesällä kun oli hyvä kunto 30km/h.
Premnas kirjoitti:Ottaako jalat muuten yhtään kiinni ohjaustangon päihin?
Ohjaustankoa on levitetty päistä niin, että mahtuu jo kääntämäänkin ilman, että ottaa jalkoihin, alunperinkin suoraan ajaminen onnistui jalkojen ottamatta kiinni, mutta kääntäminen meni vaikeaksi.
Vilijami kirjoitti:Niskatukea huutaa kipeästi
Joo, jonkunlainen niskatuki täytyy viritellä, tuo 14km meni kyllä ilman tunnetta niskan väsymisestä.
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 12:01
Kirjoittaja jviirret
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 12:07
Kirjoittaja Hirven Noja
Joo, kumpikin ketju on luettu läpi, ja jotain malliakin koitettu ottaa.
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 14:07
Kirjoittaja Poris
Tuossa tuntuu olevan Jorviliin verrattuna sekin etu, että etupyörällä on vedossa selvästi enemmän painoa, jolloin sutiminen ei ole ongelma. Jorvil on käyttöpyöräksi viritelty, mutta onneton soratiellä tiukassa ylämäessä ja asvaltillakin tiukassa paikassa kuulostaa siltä, että kohta alkaa savu nousta. Välityksiä olis, mutta pito loppuu isommillakin välityksillä. Sliksit eivät tietenkään asiaa auta.
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 21:14
Kirjoittaja vaaka
Miten tuosta näkee tietä eteen, eli näkeekö tien epätasaisuuksia ja onnistuuko vältteleyt alle warp speedeissä, kun tuohan ei kai helpolla kulje alle 50 km/h? 
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 02 Touko 2015, 22:25
Kirjoittaja Hirven Noja
vaaka kirjoitti:Miten tuosta näkee tietä eteen, eli näkeekö tien epätasaisuuksia ja onnistuuko vältteleyt alle warp speedeissä, kun tuohan ei kai helpolla kulje alle 50 km/h? 
Kyllä mä oon yllättävänkin hyvin asvaltissa olevat kuopat nähny ja onnistunu väistämään. Kyllä se itteekin vähä arvelutti, että näkeekö tuosta eteensä, mutta ei oo ollu ongelmaa, käytännössä n. 3 metrin päähän pyörän nokasta näkee tien suoraan edestä, keskiön yläpuolelta. ei se nyt vielä oo viittäkymppiäkään menny, mut en oo kauheemmin yrittänykään
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 03 Touko 2015, 12:14
Kirjoittaja Syväri
Onpa kyllä hieno
nojakulma on sopivan brutaali. Mites tuo takahaarukka, veteleekö mutkissa? Toisaalta varmaan pahimmat töyssyt tasoittaa tollanen passiivinen jousto.
Re: Matalampaa MBBtä
Lähetetty: 03 Touko 2015, 14:18
Kirjoittaja Hirven Noja
Syväri kirjoitti:Mites tuo takahaarukka, veteleekö mutkissa? Toisaalta varmaan pahimmat töyssyt tasoittaa tollanen passiivinen jousto.
En oo mitään vetelyä huomannu. kyllä siinä pää tärisee heti kun on vähänkään huonompaa asvalttia, ehkä se vähä isommissa töyssyissä joustaa. Tossa takahaarukassa on kaulaputki viistottu ja hitsattu rukoputkeen tehtyihin reikiin kiinni hieman yli 10 sentin päästä tosta haarukan tyvestä, mikä varmaan vähän joustoa vähentää