Sivu 1/1

Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 04 Kesä 2015, 23:24
Kirjoittaja tm

Sunnuntaina vuorossa Pirkan Pyöräily (Klassikko 134 km), ensimmäistä kertaa kinnerillä.
Koska reitti on enempi ja vähempi ylämäki-alamäki-rumbaa, niin hieman arveluttaa kuinka äijän käy.
Harjoitusta voisi olla alla enemmänkin.

Numerolappu (2209) tipahti postiluukusta jo viime viikolla. Numeron mukaan jos lähtisi, niin lähtöaika olisi jossain välillä 8:00 - 8:15.
Plussana tässä aikaisessa lähdössä olisi se, että olisi vähemmän pystäreitä tiellä tukkona alamäissä. Ja itse kun olen taasen jarruna ylämäissä, niin alkupään vauhdikkaat menijät pääsevät paremmin meikäläisestä ohi. Jos hyvää aikaa metsästäisi, niin järkevin lähtöpaikka.

Viimeiset lähtevät tälle matkalle joskus puoli kymmenen aikoihin. Jos peräpään valvojana starttaisi, niin ohittelijoita ei olisi niin paljoa. Toisaalta joutuisi taas itse painamaan ohituskaistaa hitaammista ohi autoilijoiden kiusana (ja torvet soi...). Ja yhtenäisen letkan sekaan on hankalampi ängetä, kun ylämäessä oma vauhti hiipuu ja ohittajasta tuleekin ohitettava.

Noin 5,5 tunnin ajoaikaan jos hommasta selviäisi, niin hyvä. Tasaisemmalla reitillä kinnerin hyödyt nousisivat ja nopeus kasvaisi.

Milläs mietteillä muut Pirkkaan lähtijät? Mihin lähtöryhmään olette tähtäämässä?


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 05 Kesä 2015, 10:13
Kirjoittaja vuoltu

Minä olen menossa ajamaan 217km numerolapulla 1670. 2 pysähdyksen strategialla (Komi + Muroleen Koulu) vois mennä.

Ajattelin lähteä viimeisten joukossa eli joskus ennen 8 olisi sitten startti.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 05 Kesä 2015, 22:08
Kirjoittaja pikametri

Minä olen kanssa lähdössä tuolle 217km lenkille. Numero on 1692 joten eiköhän aika samoissa lähdetä Vuoltun kanssa. Minä ajelen PikaMBB:llä. Ajonopeus on varmaankin noin 27. Teemana on nautiskella matkasta ja kaikista tauoista.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 06 Kesä 2015, 16:34
Kirjoittaja Spid

Meikä lähtee kans pidemmälle lenkille. Lähtönumeron mukainen lähtöaika on 7.52. Tarkoituksena olisi totutella ekaa kertaa elämässä noin pitkään matkaan. Eli ekat 100km ihan hissuksiin, sit kovempaa ja eerolansuoralta lähtien täysiä.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 07 Kesä 2015, 16:17
Kirjoittaja tm

Nyt on hyvä fiilis :D . Pirkka suoritettu noin tuntia nopeammin kuin ennakkoarvio:
https://www.strava.com/activities/320260770/overview
Keskinopeus jäi karvan alle kolmenkympin, eli selvästi kovempaa vauhtia pystyi pitämään kuin etukäteen luulin.
Yksi stoppi tuli pidettyä, kun joutui käymään kusella.

Mainio tuulinen nojapyöräkeli, loppumatkasta pystärikansa joutui kärvistelemään vastatuulessa, itseä se ei niin haitannut.
Ylämäet oli (odotetusti) oman suorituksen heikoin lenkki, mutta vastaavasti alamäet sitten yhtä juhlaa, kun pääsi heittämällä ohi muista :D .
Maalissa mahtava olo, vain jaloissa tuntui että oli tullut tehtyä jotain. Pystärisuorituksen jälkeen hellinä ovat olleet aina takapuoli, kädet ja niska.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 07 Kesä 2015, 17:04
Kirjoittaja J-Drums

Aika mageet huiput olit taas pommittanut, 83.2km/h. :) Kyllä siinä jää kaikki muut katteleen perävaloja!!

Onnea, hieno vetäisy!!


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 07 Kesä 2015, 17:41
Kirjoittaja eemeli

Mä olen kanssa tehnyt mangon nopeusennätyksen Pirkassa. Muistaakseni kanssa reilu 80km/h:ssa... Olisi mennyt kovempaakin, mutta auto tuppasi juuri tulemaan eteen :D ...

Hämeenlinnassa on ainakin tuullut siihen malliin, että mangolla ei olisi ollut ulos mitään asiaa. Taitaa Questi toimivan paremmin kuin mango? Heijaako? Ottaako sivutuuli häiritsevästi ?


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 07 Kesä 2015, 21:09
Kirjoittaja vuoltu
eemeli kirjoitti:

Mä olen kanssa tehnyt mangon nopeusennätyksen Pirkassa. Muistaakseni kanssa reilu 80km/h:ssa... Olisi mennyt kovempaakin, mutta auto tuppasi juuri tulemaan eteen :D ...

Hämeenlinnassa on ainakin tuullut siihen malliin, että mangolla ei olisi ollut ulos mitään asiaa. Taitaa Questi toimivan paremmin kuin mango? Heijaako? Ottaako sivutuuli häiritsevästi ?

Kyllä mulla meinas tulla housuihin kun 69km/h oli nopeutta tullessa mäen alla olevalle pienelle peltoaukealle - Melkoinen tuulen puuska tyrkkäsi pyörää oikealle. Tuntui kuin stemmi olisi luistanut haarukassa... Aika kauan meni ennenkuin uskalsin taas päästää alamäet vapaasti. Pelkoon tottuu? :roll:

Keskari jäi mullakin hieman 30km/h alle:
https://www.strava.com/activities/320523716/overview


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 07 Kesä 2015, 21:15
Kirjoittaja tm
eemeli kirjoitti:

...Hämeenlinnassa on ainakin tuullut siihen malliin, että mangolla ei olisi ollut ulos mitään asiaa. Taitaa Questi toimivan paremmin kuin mango? Heijaako? Ottaako sivutuuli häiritsevästi ?

Aika railakkaita tuulenpuuskia osui tänään reitille. Toki ne Questillakin tuntuu, muttei ajolinja muutu niin pahasti kuin Mangolla aiemmin. Kauempana pientareen reunasta tuli alamäissä kuitenkin ajeltua.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 08 Kesä 2015, 08:59
Kirjoittaja Wacky

Takatötterö mangossa auttaa hurjasti noihin sivutuuliin, kuulema.


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 08 Kesä 2015, 15:59
Kirjoittaja VeloWagon
Wacky kirjoitti:

Takatötterö mangossa auttaa hurjasti noihin sivutuuliin, kuulema.

Kyllä! Allekirjoitan tuon. Olisi eilinen ollut vielä pelottavampi ilman. Mutta kyllä ne puuskat heitätti silti. Onneksi oli myös elastomeerijousitus joka reagoi korjausliikkeisiin napakasti ilman sitä jousien aiheuttamaa heijausta.
Garmin antoi max nopeudeksi 79,8kmh mutta nopeampaakin olisi normaalioloissa tuolla reitillä päässyt helposti.
Ajoin myös sen 217km kahden pysähdyksen taktiikalla. Ajonaikainen keskari 30,1kmh joka oli tavoitteenikin.
Muroleen paussipaikalla Ruovesi-lehden toimittaja teki haastattelun. Facebookista löytyy ja keskiviikon lehdessä enemmän. :D


Re: Pirkan Pyöräily 2015

Lähetetty: 03 Elo 2015, 21:19
Kirjoittaja Bujubuju

Minäkin kävin, mutta ajoin sen Pirkan pyhän 40 km. Bromptonilla. Ensi kesänä sitten nojiksella MBB.