Varmasti monelta nkökulmatla ja kuppikunnasta löytyy vaikka mitä mielipiteitä asiaan, muta eiköhän useimmat ole sitä mieltä, että mitä syö ja minkälaiset elintavat ja terveys ylipäätään on, vaikuttaa röyhtäilyyn. Minä röyhtäilen enemmän toisesta päästä safkan jälkeen, pyöräilen tai en
Mutta kahvia juomattomana olen taivastellut ikäni kahvinjuojien valitteluita happamista röyhtäyksistä, närästyksestä ja teois mistä. Minulla ja äidilläni kurkku röyhtäyttää ilman urheiluakin, en tiedä, kuinka yleistä tämä on ja aasinsiltana sekä esimerkkinä toimii sille, että voi hyvin olla, että yksi kestää jotain safkaa ongelmitta, kun toinen röyhtäilee paljonkin. Stressitasollakin on vaikutusta varsinkin, jos kofeinia käyttää. Mitä stressaantuneempi, sitä enemmän ärsytystä ja pötsiongelmia. Jopa nukkuminen vaikuttaa tuossa, lyhyt uni heikko homma. Yötyöläinen ja välillä fyysisesti kovilla heikkoje unien jälkeen ja ei tarvitse ihmetellä, miksi yöduunarit kevyetkin työt mukaanlukien on Työterveyslaitoksen mukaan keskimäärin 10 vuotta elämästä vieviä. Siihen sitten stressejä ja sumppeja päälle joillekin ja ei ihme, että närästää.
Onkohan kurkkua hamppariaterioissa aina? Voisitte tehdä koken, että vedätte eliminointitekniikalla hamppariaterioita aloittaen kurkun poistosta ja sitten kahvista ja katsotte, tuliko helpotusta. Ei sillä että muuten suosisisn tai suosittaisin hamppariateriaa nimimrkillä perinteisesti kerran vuodessa senkin teen vahvistuksena ennen olutfestaria. Jos on liikaa pämpännyt, kostautuu sekin, mutta kannattanee vähentää, jos noin ärsyttää alko, ei teehyvää muulle kropalle.
Proteiini kaasuttaa pötsiä, mutta Hesen Guacamolehamppari, jonka söin oli kuiva ja mauton vaihtoehto lihapihvilliselle hampparille maulta. En tiedä, onko siinä vähemmän pierettäviä aineita. Onhan noita kanaa, kalaa ja vegeä olemassa joissain paikoissa ja niitäkin voi kokeilla.
Määrälläkin on väliä, kun on herkkänä, joten jäteastiana toimiessa ei ehkä ole ihme, jos vatsa kamelin kyttyrän toimintoa kopioidessa sanoo vastalauseita. Iso pötsi haittaa, keskikoinen uimarengaskin on vielä ainakin hieman haitallinen omasta kokemuksesta puhun tuossa asiassa. Vaikken ole normaalisti närästykseen jne. taipuvainen. Joskus on maitoa ollut pakko juoda happoisuuden kurkkuun ja suuhun änkeämisen vaikutusten neutraloinniksi. Pyöräillessä menettää mineraaleja hiotessa ja emäksisiä aineita syömällä saa muitakin hyötyjä kuin happamuuden säätelyä, jos sopivia aineita ottaa. Emäksisisä urheiluun muutenkin avustavia mineraaleja ovat esimerkiksi kalium, natrium ja magnesium, joita jokaista hikoillaan ulos. Puute haittaa hermoja ja lihaksia muun muassa. Joten banaani, magnesiumtabu tai viljatuotteet ulkomailla (meillä vähän mg viljassa, tosin osa viljasta on ulkomailta), kivennäisvesi kasvikset jne. ovat hyvästä pyörälenkillä ja esiaterialla. Kroppa happamoituu urheillessa ja ajan kanssa kroppa tasoittaa happamutta, mutta on tutkimuksia, joissa syömällä normaaliin kehon lievään emäksisyteen verta ph arvoltaan kääntävät ruoat auttavat urheilusuorituksessa. Yksi vähän aikaa sitten julkaistu juttu kertoi ruokasoodan auttavan. On tosin rajusti ripulia aiheuttavaa ja vaatii isommisa määrissä ainakin sopeutumista sekä voi aiheuttaa liikaa kaliumia kroppaan. Se on suola ja ei hyvä sdän- ja verisuonitautisille tai sukurasitteesta kärsiville mitä todennäköisimmin. Tujaus ruokasoodaa mineraaliveteen ja hörppy vä'hän ennen pahoja mäkiä voisi olla kokeilun arvoinen juttu ainakin kuumana päivänä ihan suoritustason kannalta.
Jos tekee mäkitreeniä, saa tehokkaamman treenin, jos oikeasti saa apua maitohapon vaikutusten myöhästymisestä ruokasoodalla. Ei ehkä paha punttisalillakaan. Isoissa urheilulajeissa ei ole dopingiksi luokiteltu ruokasoodaa
Kuulemma jotkut NHL pelaajat ovat käyttäneet otteluissa ruokasoodaa.Epäilen tosin, että siitä vasta ärsyyntyykin närästysherkkä, mutta kokeilematta ei tiedä. On hyvä kokeilla kotona ensin, jos joutuu juoksemaan vessaan tee se itse vatsahuuhtelulle. Moniko treeneissä kantaa vessapaperirullaa mukana? Ja aina ei ole yksityisyyttä, jos ruokasooda aiheuttaa pahaan paikkaan ripulin...