Sivu 1/17
SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 12:22
Kirjoittaja irakas
Jouduin tässä viime syksynä Jyväskylän ikääntyvien yliopiston edustajana Jyväskylän kaupungin vanhuusvaltuustoon. Eilisessä kokouksessa tuli esille, että Jyväskylään on tulossa jonkin tyyppinen riksapyöräpalvelu. Pyörät ovat tiettävästi tyyppiä: Kaksi kyytiläistä istuu vierekkäin edessä mitään tekemättöminä ja takana huhkii kuljettaja. Kokouksen keskusteluissa tuli esille, että tällainenhan ajopelihän olisi mainio ikääntyvien liikuntaharrastuksiin, mikäli myös he pääsisivät polkemaan. Jo kokouksen aikana luonnostelin kolmipyöräisen deltan, jossa kaikki pääsisivät polkemaan. Edessä keskellä istuisi ohjaaja python-systeemillä polkien ja takana vierekkäin perinteisellä takavedolla polkien. Tietenkin tällainen voisi olla sopiva myös kaikenikäisille. Katos on joko tarpeellinen tai ei!
Olen tästä ideasta sen verran innostunut, että en malttanut laittaa siitä alkeellista luonnosta täällä riepoteltavaksi. 
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 13:15
Kirjoittaja Pastori
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 13:37
Kirjoittaja irakas
Ongelmana on suunnitelmassa se, että leveys ei mahdu 120 cm:iin, niin kuin Petri Facebookissa huomasi.
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 14:18
Kirjoittaja PW
irakas kirjoitti:Ongelmana on suunnitelmassa se, että leveys ei mahdu 120 cm:iin, niin kuin Petri Facebookissa huomasi.
Ainakin pitää olla kaposet persiit ja silti ollaan vähän ahtaast ku sillit suolas.
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 14:22
Kirjoittaja jori
irakas kirjoitti:Ongelmana on suunnitelmassa se, että leveys ei mahdu 120 cm:iin, niin kuin Petri Facebookissa huomasi.
Pidennät hieman ja nostat istumakulmaa hieman pystymmäksi, niin mahtuu polkupyörän mittoihin. Kyllä kuskin sivuille pari jalkaparia mahtuu vielä alle 1,2 m.
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 14:24
Kirjoittaja Jarcco
http://www.toxy.de/index.php/en/products/trimobil
Pitää tehdä pitempi niin saa takapenkit lähekkäin, tämä on 95 cm leveä.

Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 15:48
Kirjoittaja PW
Montako vuotta Sakari oot rakentanu pyöriä? Kolmaskymmenes piirrustuspöydällä!!! 
Re: SH30
Lähetetty: 14 Huhti 2016, 16:35
Kirjoittaja irakas
PW kirjoitti:Montako vuotta Sakari oot rakentanu pyöriä? Kolmaskymmenes piirrustuspöydällä!!! 
Ensimmäinen puurakenteinen polkuauto n. 65 vuotta sitten, ja ensimmäinen nojapyörä SH1 15 vuotta sitten. 
Re: SH30
Lähetetty: 15 Huhti 2016, 03:18
Kirjoittaja vaaka
Kuinka suuri tarve matkustajilla on olla tasan rinnakkain? Kapeammaksi saa pyörän, jos matkustajien penkit ovat hieman eri kohdissa pituussuunnassa ja ei niin leveällä toisistaan. Voi tarvita etumaiselle matkustajalle kädensijan, jotta taaemman polkemisliike ei osu edemmän käteen.
Re: SH30
Lähetetty: 15 Huhti 2016, 07:40
Kirjoittaja PW
irakas kirjoitti:PW kirjoitti:Montako vuotta Sakari oot rakentanu pyöriä? Kolmaskymmenes piirrustuspöydällä!!! 
Ensimmäinen puurakenteinen polkuauto n. 65 vuotta sitten, ja ensimmäinen nojapyörä SH1 15 vuotta sitten. 
Onko polkuauto tällä 30pyörän listalla.
Re: SH30
Lähetetty: 15 Huhti 2016, 12:14
Kirjoittaja irakas
PW kirjoitti:irakas kirjoitti:PW kirjoitti:Montako vuotta Sakari oot rakentanu pyöriä? Kolmaskymmenes piirrustuspöydällä!!! 
Ensimmäinen puurakenteinen polkuauto n. 65 vuotta sitten, ja ensimmäinen nojapyörä SH1 15 vuotta sitten. 
Onko polkuauto tällä 30pyörän listalla.
Ei valitettavasti ole. SH 0 oli muuten täyskatettu, ovineen ja ikkunoineen, laudasta rakennettu. Vois yrittää joskus piirtää siitä muistinvaraisen kuvan. Olispa hienoa, kun olisi olemassa siitä valokuva.
Re: SH30
Lähetetty: 24 Huhti 2016, 21:15
Kirjoittaja irakas
Olen tässä puristellu SH30:tä 120 cm:n leveysmittaan, ja saattaa se onnistuakin. Pituudenkin suhteen on rajoituksena hissin koko, jolla kuljetan tavaroita toisen kerroksen pajaani. Sen mitat ovat 150 x 207 cm. Sakaarit unohtuivat piirroksesta. Ne ovat tarpeen ikääntyvien mennessä istumaan ja ylös noustessa. Ei tästä taida saada selvää ennen kuin piirrän puhtaaksi?
Re: SH30
Lähetetty: 24 Huhti 2016, 21:28
Kirjoittaja jooseha
Reunapaikalla istujan painopiste taitaa olla renkaiden muodostaman kolmion ulkopuolella ja istumapaikat korkealla. Mahtaakohan toimia muuta kuin täytenä ajettaessa ja silloinkin kannattanee kuskin mennä ensin istumaan 
Re: SH30
Lähetetty: 24 Huhti 2016, 21:31
Kirjoittaja Pastori
No eikse pituus voisi olla lähempänä sitä 207:ää. Kuljettaa sen pystyssä = sehän voi olla vaikka 210cm. Kyllä senverran vinossa sen saa kulkemaan.
Re: SH30
Lähetetty: 24 Huhti 2016, 21:57
Kirjoittaja irakas
jooseha kirjoitti:Reunapaikalla istujan painopiste taitaa olla renkaiden muodostaman kolmion ulkopuolella ja istumapaikat korkealla. Mahtaakohan toimia muuta kuin täytenä ajettaessa ja silloinkin kannattanee kuskin mennä ensin istumaan 
Ai, tämä on hyvä huomio. Ongelman voisi ratkaista molemminpuolisella jalkatuella, jollainen on esim. SH28:ssa.