Sivu 1/1

Putkentaivutin

Lähetetty: 18 Heinä 2016, 21:04
Kirjoittaja ajou

Hommasin tällaisen hydraulisen putkentaivuttimen. Avattuun Arcukseen tarvitaan lisävahvistuskaaria ja meinaan tehdä ne alumiini/teräsputkesta. Jos joku rakentaja haluaa testailla runkotaivutuksia niin saa tulla Vantaalle tekemään tai voin tehdä homman pientä korvausta vastaan. Max 50 mm. Päällä eka testaus. Tohon meni minuutti.
Kuva


Re: Putkentaivutin

Lähetetty: 18 Heinä 2016, 21:22
Kirjoittaja Nojanalle

Hyvä vinki . Kun taivuttaa alumiiniputkia , ne voi tulpata ja täyttää vedellä . Laittaa pakkaseen . Yhdessä putkien taivutus ohjelmassa neuvottiin ohueiden putkien kohdalla näin. :roll:


Re: Putkentaivutin

Lähetetty: 18 Heinä 2016, 21:56
Kirjoittaja irakas
Nojanalle kirjoitti:

Hyvä vinki. Kun taivuttaa alumiiniputkia , ne voi tulpata ja täyttää vedellä . Laittaa pakkaseen . Yhdessä putkien taivutus ohjelmassa neuvottiin ohueiden putkien kohdalla näin. :roll:

Toinen konsti on täyttää Al:putki hienolla hiekalla ja tulpata päistään. Varsinkin yli 28 mm:n putkien kohdalla on tehtävä näin. Muuten putki lyttäytyy. Kokemusta on.


Re: Putkentaivutin

Lähetetty: 18 Heinä 2016, 22:08
Kirjoittaja Härski

Putke taivutettaessa sen tilavuus kasvaa, koska putken ulkoreuna venyy enemmän, kuin vastaava sisäreuna painuu kasaan. Tilavuuden muutoksen vuoksi täyteainetta tarvitsisi lisätä taivutuksen edetessä. Mä hiffasin joskus laittaa putken päähän mutterin tms kierteen ja painaa kierretagolla tai pitkäkierteisellä pultilla painetta sisällä olevaan santaan.

Sannan täytyy sit olla ehdottoman kuivaa, mikäli joutuu lämmittämään kurveja. :mrgreen:


Re: Putkentaivutin

Lähetetty: 19 Heinä 2016, 10:13
Kirjoittaja ajou

Kiitos hyvistä vinkeistä!