Mulla on tommoinen hieno vanha 622 kiekko. Siinä on semmoinen pikalukitushommeli akselina.
Voiko sen tilalle jotenkin saada kätevästi oikean akselin? Sais kiristettyä sen paremmin kun tossa Koston etuhaarukassa on vanhalle kiekkotyypille muutamatkin millit liikaa leveyttä.
En ihan ymmärtänyt, mitä tavoittelet. Käsitin, että haluat vaihtaa pikalukollisen akselin perinteiseen mutterikiinnitteiseen. Tässä neuvotaan vaihto toiseen suuntaan. Lue vain takaperin. http://jimlangley.blogspot.fi/2010/10/q ... quick.html
Jori
On se kumma hyypiö tämä ihminen.
Kun kerran omaksuu tietyn käsityksen ja asenteen jostain asiasta, tulee aivan kuuroksi ja sokeaksi todisteille, jotka kumoaisivat nuo käsitykset, ja varsinkin unohtaa ne. - Sakari Holma
Ei tarvii kuin löytää akseli jossa on sama kierre kuin nykyisessä. Kartiota ei kannata vaihtaa jos ei ole pakko, eli et löydä mistään akselia johon menee nykyinen kartio.
Huomaa että pikalinkullisessa akselia näkyy todella vähän joten sun täytyy melkein varmasti irroittaa toiselta puoleelta mutteri ja kartio ja mennä niiden kanssa etsimään sopivaa akselia. Kierteitä on muutamia erilaisia, mutta luulis löytyvän esim. romiskiekoista joita sulla saattaa olla nurkissa tarpeeksi.
Käsitin, että haluat vaihtaa pikalukollisen akselin perinteiseen mutterikiinnitteiseen.
Juurikin näin. Mulla on siis perinteinen 7v kiekko - hyvälaatuinen MUTTA sitten tuli levitettyä nykyisen 9v standardin mukaisesti 135 millin levyiseksi toi haarukka. 7v napa on siis about 125 milliä leveä. Tässä haetaan siis sitä että se mutteriakseli voisi olla hitusen pidempi kuin se pikalinkun puolen sentin kierreosa siinä akselin päässä. Joten saisi prikat sinne väliin ja kiristettyä kunnolla kiinni.
Leveitä mutteriakseleita muistaisin nähneeni vanhoissa maastopyörissä. Oisko pyörätohtorin nettisivuilla ollut kokonaisia napoja ainakin? Jos vanha napa on shimanoa niin kierteetkin lienee yhteensopivat m10x1.