Sivu 1/1
Efneo keskiövaihteisto
Lähetetty: 20 Kesä 2017, 08:33
Kirjoittaja Wacky
Markkinoille on ilmestynyt uusi keskiövaihteisto joka ei näytä vaativan mitään kovinkaan erikoista keskiön osalta.
Vaihteet:
1:1 28T fyysisesti
1:1,43 (n. 40T vastaavuus)
1:1,79 (n. 50T vastaavuus)
http://efneo.com/gearbox/
Tuo olis todella näppärä trikeissä joissa on pieni takapyörä jos tuon fyysisen rattaan voisi vaihtaa isompaan, muutenkin rattaan uusiminen tulee jossain vaiheessa kysymykseen ja sillon voi joutua ostamaan kokonaan uuden vaihteiston.


Re: Efneo keskiövaihteisto
Lähetetty: 20 Kesä 2017, 22:48
Kirjoittaja vph
35T ketjupyörää lupaavat saatavaksi pian:
Options available soon: beltring or 35T chainring
Tavallaan näppärää, että tuon voi vaihtaa suoraan nelikanttikeskiön ketjupyörän tilalle, mutta toisaalta... ne kanttikeskiöt on vähän jäänne tuonpuoleiselta ajalta. Harmi, etteivät kerro tuon vaihdelaatikon painoa. Bromptoniin tuo voisi olla näppärä, jos ei paina ihan helkatisti.
Re: Efneo keskiövaihteisto
Lähetetty: 20 Kesä 2017, 23:16
Kirjoittaja tm
vph kirjoitti:...Harmi, etteivät kerro tuon vaihdelaatikon painoa. Bromptoniin tuo voisi olla näppärä, jos ei paina ihan helkatisti.
Kyllä tuolta tarkemmat speksitkin löytyi parin klikkailun takaa. 1200 grammaa kertoivat vaihdekammelle massaksi.
Re: Efneo keskiövaihteisto
Lähetetty: 20 Kesä 2017, 23:30
Kirjoittaja tm
Lunta tupaan vph sun Brompton-suunnitelmille:
"At this moment we know of two brands of folding bikes that are not compatible with GTRO for some reasons:
- Brompton
- Strida models with eccentric BBs"