Sivu 1/1
Myyty: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 06 Kesä 2024, 06:42
Kirjoittaja Esathur
Siisti ja asiallinen HPV Scorpion 20” vm 2008 toiselta omistajalta, minulla ollut 2020 lähtien.
- Tongsheng TSDZ2 250W keskiömoottori, asennettu 2021, moottorilla/akulla ajettu 2300km
- Akku 36V/10,2Ah 367Wh LG:n kennoilla, kevyt ja näppärä ottaa mukaan pyörästä
- SRAM Dualdrive 3x8 vaihteet (takapakka + takanapa). Noin 5 vuoden ikäinen takavanne/napavaihde/ratas, ketjut vaihdettu 2020
- Avid BB7 levyjarrut, palat uusittu 2023, takana pysäköintijarru
- Hyväkuntoiset renkaat, nastarenkaita myös mukaan
- Yhdistelmälukkopolkimet, tarakka, ajovalot
Mukaan alkuperäinen keskiö rattaan ja kampien kera, joten on mahdollista palauttaa halutessaan sähköttömäksi.
Säädetty 175cm kuskille, mahdollista säätää pidemmälle tai lyhyemmälle etuopuomin ja ketjun pituudella.
Sijainti Tampere Atala
Hp 1000€
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 03 Heinä 2024, 05:50
Kirjoittaja Esathur
Hinta laskettu 1500€ -> 1250€.
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 09 Huhti 2025, 05:20
Kirjoittaja Esathur
Hintaa laskettu 1250->1000€.
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 09 Huhti 2025, 11:20
Kirjoittaja torneol
Mikäs tällä on ollut kantama yhdellä latauksella? Toki olosuhteet vaikuttaa, mutta noin keskimäärin?
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 09 Huhti 2025, 17:25
Kirjoittaja Esathur
Hyvä kysymys, itse asiassa en ole ajanut ikinä akkua tyhjäksi asti
Täydellä teholla arvelisin sen olevan jossain 20-25-30km välillä ja oikein säästellen ehkä luokkaa 80km. Käytin avustusta suht vähän, enemmän ylämäkiavustimena ja tasaisella yleensä poljin avustamatta. Moottorin ollessa vapaana, se ei käytännössä oikein lisää vastusta vapaakytkimen vuoksi, varsinkin verrattuna napamoottoreihin.
Pyörä on kaikin puolin ehjä ja toimiva, mutta vaijereita siihen on hyvä jossain vaiheessa uusia. Muuten kulutusosat on hyvä kuntoisia.
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 10 Huhti 2025, 21:16
Kirjoittaja torneol
Ok, kiitos tiedosta. Laitetaan lieren alle hautumaan.
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 15 Huhti 2025, 17:10
Kirjoittaja JudeT
Mihin kuskin max pituuteen tuo on enintään säädettävissä?
Millaisiin nopeuksiin tuolla pääsee normikuntoinen tasaisella, eli keskinopeus hiukan pidemmällä pätkällä, ja toisaalta huiput?
Re: Myyty: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 18 Huhti 2025, 08:26
Kirjoittaja Esathur
Tämä kerkesi mennä jo kaupaksi. Mutta yleistäen pieni pyörä rullaa hieman kehnommin kuin suuri, toisaalta renkaan valinnalla voi asiaan paljon vaikuttaa. Pystypyörään verrattuna vauhdin kasvaessa ilman vastus on pienempi ja siitä saa etua. Yleensä nojakeissa on reippaasti varaa vetää etupuomia ulospäin, ainakin tunnettujen valmistajien.
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 18 Huhti 2025, 09:48
Kirjoittaja Wacky
JudeT kirjoitti: ↑15 Huhti 2025, 17:10
Millaisiin nopeuksiin tuolla pääsee normikuntoinen tasaisella, eli keskinopeus hiukan pidemmällä pätkällä, ja toisaalta huiput?
Ei ne ole merkityksellisiä lukuja ja ne olis enemmän tai vähemmän kyseisen henkilön arvioita kuin mitään absoluuttisia joita voisi verrata mihinkään.
Täysjousto trike ostetaan kun halutaan mukavuutta ja moottori pitää huolen ettet jää jalkoihin liikaa. Jos haluut jotain sporttista niin kannattaa miettiä toisenlaista nojapyörää.
Karkeana ohjenuorana, ymmärän ettei helpota valintaa kun harkitsee ostamista. Suosittelen lämpimästi kyselemään koeajomahdollisuuksia myytävistä pyöristä tai ihan lähialueen nojapyörä omistajilta. Se on paras tapa saada tuntumaa niihin
Re: M: HP Velotechnik Scorpion 20” 250W nojapyörä
Lähetetty: 18 Huhti 2025, 11:42
Kirjoittaja janx
JudeT kirjoitti: ↑15 Huhti 2025, 17:10Millaisiin nopeuksiin tuolla pääsee normikuntoinen tasaisella, eli keskinopeus hiukan pidemmällä pätkällä, ja toisaalta huiput?
Ei sillä ole mitään merkitystä sähköpyörässä. Pieninkin moottori on yleensä tuplat teholtaan keskivertoon polkijaan verrattuna. Isommilla tuo kulkee mopon nopeuksia polkijasta riippumatta, jos ei rajoittele mitenkään. Keskinopeus on yksin ajaessa yleensä rajoittimen määrittelemä ja ryhmässä ajetaan ryhmän mukaan.