Sivu 1/1

Python-rakentelua sanoin ja kuvin

Lähetetty: 28 Helmi 2009, 20:28
Kirjoittaja jjonas

Terve,

olen päivittänyt python-rakentelusivuilleni uusia kuvia kakkosprototyypistäni, joka minulla on ollut työmatkakäytössä jostain viime kesästä asti tms. Osoite on http://www.lasinenherne.net/nojis2.html. Alla maistiaisiksi kuva:

Kuva


Re: Python-rakentelua sanoin ja kuvin

Lähetetty: 28 Helmi 2009, 21:42
Kirjoittaja pikametri

Erittäin hyvä projektisivu. Pythonhan voisikin olla kiva peli :D


Re: Python-rakentelua sanoin ja kuvin

Lähetetty: 01 Maalis 2009, 11:53
Kirjoittaja jviirret

Mukava lukea että talviajokin onnistuu, nastarenkaat auttavat varmasti, itse en sellaisia kokeillut vaan pistin suosiolla kolmannen rattaan :D
Tuommoinen lasikuitukopan tekeminen pitäisi opetella, sen vaatii ehdottomasti vaikeammissa keliolosuhteissa.
Onko sulla tuosta strategisia mittoja? Akseliväli, ohjausnivelen kulma, jättö, istumakorkeus, kampikeskiön korkeus...

Jukka


Re: Python-rakentelua sanoin ja kuvin

Lähetetty: 01 Maalis 2009, 13:02
Kirjoittaja Pastori

Hieno ohjesivu - vielä kun saat oman kuvan jyrkenin kuvan tilalle.


Re: Python-rakentelua sanoin ja kuvin

Lähetetty: 01 Maalis 2009, 15:12
Kirjoittaja jjonas
  • Akseliväli 105cm
  • Maavara 13,5cm
  • Nivelen kulma 70
  • Jättö -33cm
  • Keskiön ja etuakselin etäisyys 36,5cm
  • Keskiön ja istuimen reunan etäisyys 72cm
  • Keskiön ja istuimen korkeusero 11cm
  • Istuimen korkeus 32cm
  • paino 20kg (ilman laukkuja)

Python Wikin projektiyhteenvetoon nähden nivelen kulma ja jättö ovat sieltä suuremmasta päästä, samaten paino - vaikkakaan mistään räikeistä poikkeamista ei voida puhua :-) Akseliväli taas on selvästi pienempi.