Sivu 1/1
Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 08 Helmi 2025, 20:20
Kirjoittaja ukram2
Miten hankala projekti olisi vaihtaa tavalliseen MTB pyörään läskipyörän etuhaarukka? Levyjarru pitäisi olla. Mikä läskirengas olisi hyvä talvikäyttöön, löytyykö nastoilla, ja onko nastat tarpeen?
Toisaaalta ihmetyttää se että kahden tuuman levyisiä nastarenkaita on saatavilla tavalliseen vanteeseen, mutta kolmen tuuman levyisiä ei, vaikka saattaisi mahtua tavalliseen joustohaarukkaan. Neljä tuumaa = läskipyörän vanne ja haarukka tarvitaan?
Nimimerkillä olkavarsi murtui vuosi sitten talvikelillä kaatuessa, nyt olkapää on jo melko hyvä mutta ei vieläkään täysin parantunut. Kaatumiseen vaikutti se että kahden tuuman levyinen rengas luisti vähän väliä jompaan kumpaan suuntaan lumikelillä ajaessa, siis pitäisi olla lisää leveyttä. Sähköpyörä toimii muuten hyvin vaikka olisi aika paljonkin lunta pyörätiellä.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 08 Helmi 2025, 20:38
Kirjoittaja torneol
Eikö 2,6 tuumainen (65-622) riitä? Toki riippuu kiekon koosta. Mahtunee normi maasturin haarukkaan.
https://www.motonet.fi/tuote/suomi-tyre ... t=45-01594
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 08 Helmi 2025, 22:12
Kirjoittaja Vilijami
Kyllä talvipyörässä sais olla vähintään kolme rengasta ja painopiste kovin matalalla, niin on suuri mahdollisuus pysyä pystyssä.
Vaikka Kettwiesel (BBSHD:llä).
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 08 Helmi 2025, 23:11
Kirjoittaja Härski
Kunnollinen nastarengas lienee oikeampi ratkaisu sun ongelmaan.
Läskirenkaan idea on lisätä pinta alaa joka parantaa kantavuutta pehmeällä alustalla ajettaessa. Rengas siis ei uppoa lumeen tai vaikkapa rantahiekkaan jos semmoisissa haluaa ajella.
Jäällä ajettaessa pito syntyy pureutumalla jäähän ja se vaatii kovan renkaan ja terävät piikit.
Toki Vilijamin ehdotus useammasta tukipisteestä kaatumisen estämiseksi on ylivoimainen. Ääni sille.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 09 Helmi 2025, 14:42
Kirjoittaja jori
Ei tuo läskirengaskaan huono idea ole. Useimmat minun kaatumiseni talviliukkailla ovat johtuneet jäätyneen uurteen aiheuttamasta eturenkaan ajautumisesta muuhun suuntaan kuin renkaan vierimissuuntaan. Leveä läskirengas ei ohjaudu tällaisissa urissa läheskään niin pahasti ja pehmeämpänä pitääkin paremmin.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 09 Helmi 2025, 18:57
Kirjoittaja Wacky
Oma kokemus läskirenkaisen omistaneena ja nykyisin ns. plus levyisiä renkaita käyttävänä sanoisin et saat yli 90% läskin ominaisuuksista kun mene 2,6" tai vähän sitä leveämpiin renkaisiin. Eli jos etuhaarukkaasi mahtuu n. 70 mm leveät niin mene niillä äläkä turhaan vaivaudu vaihtamaan etuhaarukkaa koska lisähyöty siitä on hyvin vähäistä.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 09 Helmi 2025, 21:41
Kirjoittaja TMS
Minusta yllättävä näkemys Wackyltä, vaikuttaisiko asiaan se että Wacky on ajanut nimenomaan nojaläskillä varmaankin? Itse olen aika paljon ajanut läskipystärillä, ja arvioisin itse kyllä eron 2,4'' renkaisiin olevan aivan selkeä läskin eduksi. Nastat on tietyissä keleissä läskissäkin välttämättömät, jos haluaa pystyssä pysyä. Minulla on myös 3" plussa täysjoustomaastopyörä, mutta sen kanssa ei ole talvikelissä tullut juurikaan ajettua, niin en osaa talvikäytössä sen erosta läskiin oikein sanoa.
Sanoisin että jos haarukan, vanteen ja renkaan hommaa, niin laittaa sitten kerralla sellaisen vähintään 4,8" version, eikä 4" rengasta, niilläkin on vielä aika isoa ero keskenään minun näkemyksen mukaan.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 15 Helmi 2025, 17:39
Kirjoittaja ukram2
Tuo piikkisika kuulostaisi hyvältä, tosin mun pyörässä on 26 tuuman rengas, eli haarukka menisi uusiksi kuitenkin.
Toisaalta kiinnostaisi ajaa kesällä kapeilla renkailla, joten joutuisi varmaan teettämään sitä varten myös erikoisvanteen, koska läskipyörä haarukka varmaankin vaatii pitemmän napa akselin. Varmaan näytäisi melko radikaalilta 
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 15 Maalis 2025, 09:49
Kirjoittaja ukram2
"Ongelmaksi" muodostui se kun halusin napadynamon, lähes ainoa vaihtoehto fatbike haarukkaan (135 tai 150 mm pituinen akseli) on SON, joka maksaa jotain 300+ euroa. Muutkin läskipyörä osat on melko kalliita, jopa lokasuojat maksaa luokkaa 50e. Käytetyssä tai halpapyörässä ei takuuvarmasti ole SON napaa.
Kävi mielessä että MTB napaan (100 mm akseli?) voisi tehdä jonkunlaisen "sovittimen", jolla sen saisi sopimaan fatbike haarukkaan, olisiko mahdollista?
Olen tilaillut tähän osia, varmaan ensi talvena pääsen kokeilemaan.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 15 Maalis 2025, 10:48
Kirjoittaja Vilijami
Läpiakselilla joo, pidempi akseli ja holkit väliin.
Kierreakselilla ehkä, mutta onko akseli pahimmoilleen just dropouttien levyinen? Shimano Nexus napadynamon akseli 140mm.
Pikalinkulla ei järkevästi.
Re: Läskipyörä-rengas eteen talvipyörään?
Lähetetty: 15 Maalis 2025, 11:45
Kirjoittaja Wacky
Läskipyörissä ei ole tarjolla samassa määrin sitä halpois tavaraa.
Tästä sulle dynamo: https://www.starbike.com/en/shutter-pre ... 32h-black/
Hinta on noissa ihan järkeviä, eivät toki ole samallalailla "ikuisia" kuten SON dynamot, mutta siitä se hinta ero muodostuu. Itselläni on ollu käytössä kapeampi versio tuosta ja ole joutunut kerran vaihtamaan sen koska laakerit meni lopulta pilalle ja vaihto ei onnistu purkamatta kiekkoa ja navan lähettämistä valmistajalle.